Φροντίδα Mπανιο του indian ringneck

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης melagio80
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας ξανα απο εμενα!
Εχουμε ενα προβληματακια με το Γιουτζι. Τις 2 τελευταιες μερες τον εχω πιασει στην ποτιστρα του να κανει μπανιο.
Χτες του την εβγαλα και του εβαλα ενα μπολακι με νερο,του κουνησα τα δαχτυλα μεσα, τα κοιταξε αλλα δεν μπηκε μεσα!
Σημερα ξανα τα ιδια, δεν του εβγαλα την ποτιστρα αλλα του τοποθετησα το μπολακι.
Εκεινος συνεχισε το μπανιο στην ποτιστρα...
Πως θα τον μαθω να μπαινει στο μπολακι;
 
Πρεπει να το βαζεις εκει καθε μερα ωστε να νιωσει πρωτα οικεια με το μπολ το οποιο ειναι ενα ξενο αντικειμενο στο χωρο του και μετα πιστευω θα το δοκιμασει. :)

Στο πατωμα του κλουβιου το βαζεις; Αυτον τον εχεις δει ποτε να κατεβαινει στον πατο του κλουβιου;
 
Nαι το μπολακι το αφηνω κατω.
Τις τελευταιες μερες τον εχω δει να κατεβαινει αλλα αυτο βεβαια σπανια..
 
ιωαννα το μπολακι που αναφερεις κανει για ενα μονκ. το ρικνεκ θελει ψεκασμα. Αυτο που σου λεω βεβαια δεν ειναι απολυτο αλλα αν διαβασεις λιγο σε ξενες ιστοσελιδες θα μου δωσεις δικιο.
 
Γεια και απο μενα!Για να μην ανοιξω αλλο θεμα και εγω θελω να ρωτησω κατι που συμβαινει στα Lovebirds τις τελευταιες μερες(νυχτες μαλλον για την ακριβεια). Οταν παω να τα ξεσκεπασω το πρωι παρατηρω οτι η ποτιστρα ειναι αδεια απο νερο. Τελειως αδεια. Το σεντονακι που τα σκεπαζω ειναι ψιλοβρεγμενο. Ενω το βραδυ πριν τα βαλω για υπνο ειναι γεματη μεχρι πανω. Η ποτιστρα δεν εχει παθει τιποτα, ουτε εχει τρυπησει. Επισης κανουν μπανιο μερα παρα μερα. Τι να συμβαινει; Τι κανουν με το νερο νυχτιατικα; Και πως ειναι δυνατον να πεσει ολο απο'κει;Η ποτιστρα ειναι η κλασικη!
Παραξενα πραγματα συμβαινουν!😕
 
ειναι πολυ παραξενο το οτι λειτουργουν στο σκοταδι. Πρεπει να παρατηρησεις τι γινεται...
 
Παρα πολυ παραξενο!😱! Ακουγονται κατι φωνουλες το βραδυ μερικες φορες αλλα δεν ακουγονται πεταρισματα. Ειναι δυνατον να διψανε και να πινουν ολο το νερο;Λιγο απιθανο μου ακουγεται...
 
Ιωαννα σε αλλους αρεσει πολυ σε αλλους μετρια και σε αλλους καθολου. Μπορει να μη του αρεσει καθολου.Αμα ηθελε να κανει θα κατεβαινε με τη πρωτη και θα εκανε
 
Ιωαννα σε αλλους αρεσει πολυ σε αλλους μετρια και σε αλλους καθολου. Μπορει να μη του αρεσει καθολου.Αμα ηθελε να κανει θα κατεβαινε με τη πρωτη και θα εκανε
Mα του αρεσει γιατι κανει μπανιο στην ποτιστρα του!
Θα δοκιμασω βεβαια και το ψεκαστηρι, πρεπει να εχει δικιο ο δημητρης, καπου το ειχε παρει το ματι μου!
 
ειναι πολυ παραξενο το οτι λειτουργουν στο σκοταδι. Πρεπει να παρατηρησεις τι γινεται...


Στα δικα μου Lovebirds αρεσει και το ψεκασμα και η μπανιερα.Αλλα τι ειναι καλυτερο για τα Lovebirds?
Aλλα αυτο που κανουν τελευταια με το νερο στην ποτιστρα και το χυνουν εξω ειναι πολυ κουφο... Τα αλλαζω 2 φορες τη μερα αφου γινονται λουτσα.
 
Οταν παω να τα ξεσκεπασω το πρωι παρατηρω οτι η ποτιστρα ειναι αδεια απο νερο. Τελειως αδεια. Το σεντονακι που τα σκεπαζω ειναι ψιλοβρεγμενο. Ενω το βραδυ πριν τα βαλω για υπνο ειναι γεματη μεχρι πανω. Η ποτιστρα δεν εχει παθει τιποτα, ουτε εχει τρυπησει. Επισης κανουν μπανιο μερα παρα μερα. Τι να συμβαινει; Τι κανουν με το νερο νυχτιατικα; Και πως ειναι δυνατον να πεσει ολο απο'κει;Η ποτιστρα ειναι η κλασικη!

Ειχα ακριβως το ιδιο "προβλημα".
Διαπιστωσα τελικα οτι το σκεπασμα απορροφα το νερο μεσα απο την ενωση των 2 κομματιων της ποτιστρας (αν ειναι σε αμεση επαφη με το σημειο αυτο).
Προσπαθησε το σεντονι να μην ακουμπαει την ποτιστρα και θα με θυμηθεις 😉
Με αυτον τον τροπο τωρα πια δεν εχω κανενα προβλημα με αυτο το θεμα
 
Σ'ευχαριστω πολυ. Μου ακουγεται πολυ λογικο. Θα το δοκιμασω και θα σας πω.
 
Ειχα ακριβως το ιδιο "προβλημα".
Διαπιστωσα τελικα οτι το σκεπασμα απορροφα το νερο μεσα απο την ενωση των 2 κομματιων της ποτιστρας (αν ειναι σε αμεση επαφη με το σημειο αυτο).
Προσπαθησε το σεντονι να μην ακουμπαει την ποτιστρα και θα με θυμηθεις 😉
Με αυτον τον τροπο τωρα πια δεν εχω κανενα προβλημα με αυτο το θεμα

Ειχες δικιο τελικα! Σ'ευχαριστω πολυ!
 
καλησπέρα Ιωαννα, εγω την Μάνι τηνκάνω με ψεκαστηρι και τρελαινεται... Βεβαια δεν εχω δοκιμάσει με μπωλ γιατι ειδα οτι της αρεσει με το ψεκαστηρι! Ειχα διαβασει οτι τα ρικ νεκ προτιμουν το ψεκασμα!
 
Επαναφερω την κουβεντα γιατι δοκιμασα το ψεκασμα με βαποριζατερ...
δεν τα πηγαμε καλα. Την πρωτη φορα τρομαξε και πεταξε-ηταν εξω απο το κλουβακι του-ενω την δευτερη εκατσε λιγο να τον βραξω χωρις να φαινεται πως το διασκεδαζε, μαλλον αδιαφορος μου φανηκε εως ενοχλημενος...
 
Πιστευω οτι δεν εχει συνηθισει το ψεκασμα και να σε βλεπει να κρατας το ψεκαστηρι. Να το κρατας απο αποσταση. Δοκιμασε το και παλι και αν δεις οτι αντιδραει ασχημα σταματησε το. Να τον ψεκαζεις σιγα σιγα και με αργες κινησεις.Ισως τρομαξε και απο τον ηχο του ψεκαστηρα.
 
Οταν του το εβαλα κοντα και ηρθε και το "δαγκωσε"για να δει τι ειναι σταματησε να το φοβαται. Εκατσε ησυχος και τον ψεκασα!
 
Συνεχισε το ψεκασμα σιγα σιγα για να το συνηθισει.Αλλα αν δεις οτι αντιδραει εντονα σταματα το.
Τα Lovebirds μου οταν τα πρωτοψεκασα φοβηθηκαν.Αλλα οταν το εκανα καθημερινα τους αρεσε. Και τωρα οταν βλεπουν το ψεκαστηρι δε φοβουνται και στηνονται στη γωνια να κανουν μπανιο. Περιμενουν με ανυπομονησια.
 
Back
Top