Διατροφή Mπατζι δεν τρωει φρουτα και λαχανικα

Θωμαις

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2016
Μηνύματα
108
Πόλη
Σαλαμίνα
Γεια σας παιδια... Εχω παρει στο παπαγαλακι μου (εδω και 10 μερες περιπου) καρβουνακι ομως ουτε που το εχει αγγιξειι😵Δεν εχει δοκιμασει επειδη δεν εχει παθει καποια δηλητηριαση ακομα ή επειδη μπορει να μην του αρεσει γευστικα;Επισης απο φρουτα δεν τρωει απολυτως τιποτα και απο λαχανικα που ετρωγε μονο σπανακι και μπροκολο παλαιοτερα εχει σταματησει να τρωει και αυτα... Τι μπορει να φταιει; Σχεδον το αποκλειω να ειναι θεμα ασθενειας γιατι κατα τα αλλα ειναι μια χαρα. Ποια ειναι η γνωμη σας; Σορρυ που σας προβληματιζω απλα ειχα την απορια:)
Ευχαριστω πολυ:D
 
Μακάρι όλοι να μας προβλημάτιζαν με τέτοιες απορίες, θα είχαμε λιγότερα άρρωστα πουλάκια. :)
Κοίτα κατά πρώτον κι αυτά όπως κι εμείς έχουν τις φάσεις τους και κατά διαστήματα προτιμούν άλλες γεύσεις.
Δοκίμασε με λεπτόφυλλα χόρτα και αρωματικά βότανα χλωρά, τα οποία αρέσουν σε όλα, όπως βλήτα, σταμναγκάθι, αντίδια που υπάρχουν τώρα στην αγορά, χλωρή ρίγανη, άνηθο, θυμάρι, ό,τι έχεις και ό,τι βρίσκεις.
Φρούτα αραιά, το πολύ μία φορά την εβδομάδα, δεν είναι απαραίτητο περισσότερο. Να προτιμάς μήλο και καλύτερα ξυνόμηλο αυτή την εποχή.
Όσο για το καρβουνάκι, δεν είναι για χόρταση, αν νοιώσει δυσφορία ή δυσπεψία, θα το τιμήσει. Διαφορετικά άστο να υπάρχει. Πολύ μικρές ποσότητες να του βάζεις.
Ό,τι άλλο θέλεις, να ρωτήσεις.
 
Φρουτα δεν τρωει με τιποτα, χρονια προσπαθω αλλα δεν... Εχθες αναρωτιομουνα τι λαχανικα να του βαλω μπας και φαει και σκεφτομουν οτι απο την μια κανουν καλο αλλα απο την αλλη ειναι τοσο επιβαρημενα με χημικα και φυτοφαρμακα που φοβαμαι οτι χειροτερευουν τα πραγματα... Θα προσπαθησω να δοκιμασω καινουργια χορταρικα και θα σας ενημερωσω:)👍
 
χθες αναρωτιομουνα τι λαχανικα να του βαλω μπας και φαει και σκεφτομουν οτι απο την μια κανουν καλο αλλα απο την αλλη ειναι τοσο επιβαρημενα με χημικα και φυτοφαρμακα που φοβαμαι οτι χειροτερευουν τα πραγματα...
Ισχύει αλλά επειδή ισχύει ακόμα και για εμάς, με λίγη προσοχή, δεν γίνεται να μην καταναλώνουμε χόρτα και ζαρζαβατικά.
Χρειάζεται καλό σχολαστικό πλύσιμο βασικά. Προσωπικά τα αγοράζω να κρατάνε και τα καταναλώνουμε μετά από μία εβδομάδα. Δεδομένουν ότι τα περισσότερα φάρμακα έχουν μια ακτίνα δράσης γύρω στις 10-14 μέρες, κοιτάω να περνάει κάποιος χρόνος που τα έχω στο σπίτι μου, ώστε συνυπολογίζοντας και την μεταφορά, παραμονή στο μαγαζαί κτλ, ακόμα και την προηγούμενη να ψέκασαν, που δεν το θεωρώ πιθανό, να καλυπτόμαστε.
Δεν χρειάζεται υστερία, απλά προσοχή στην προετοιμασία.
Μια άλλη λύση για τα πουλάκια είναι η καλλιέργεια κάποιων βασικών και εύκολων, στο σπίτι. Ούτε γνώσεις ιδιαίτερες χρειάζονται, ούτε σχολαστική φροντίδα. Μόνο νεράκι.
 
Back
Top