Ασθένειες Mπατζι με μαλλον ακάρεα τραχείας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

evans

PB Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2013
Μηνύματα
958
Πόλη
Λαμία,Αθήνα
Εδώ και μερικές μέρες παρατήρησα ότι το μεγαλύτερο θηλυκό μου κάνει την κίνηση για να ανεβάσει φαγητὀ , αλλά όχι με σκοπό να ταίσει άλλο πουλί, περισσότερο σα να προσπαθεί να βγάλει κάτι. Υπέθεσα μάλλον ακάρεα, μα προτιμώ να συμβουλευτώ εσάς πρώτα, επιπλέον διάβασα ότι τα ακάρεα προκαλούν στα πουλιά να βγάζουν ήχο κατά τη διάρκεια του ύπνου που δεν παρατήρησα. Μπορεί και να πάρει στάση ύπνου μέσα στη μέρα. Τί χρειάζεται να κάνω;Κατά τ'άλλα συμπεριφέρεται κανονικά
 
Μπορεί και να πάρει στάση ύπνου μέσα στη μέρα.
Δηλαδή είναι υποτονικό Βαγγέλη; (Χρόνια πολλά για χθες :) )
Με πόσα πουλιά είναι μέσα στο κλουβί; Χαλινός και πόδια είναι καθαρά;
 
Δηλαδή είναι υποτονικό Βαγγέλη;
Κυρίως, το μεσημέρι.
Με πόσα πουλιά είναι μέσα στο κλουβί;
Είναι μόνη της στο ένα μισό και στο άλλο ο σύντροφος με την κόρη.
Χαλινός και πόδια είναι καθαρά;
Ναι, είναι καθαρά βέβαια τον τελευταίο καιρό πέρασε στην αναπαραγωγική διάθεση και βγήκε μετά από λίγο, οπότε ο χαλινός ''ξεβάφει'' ακόμα.
 
Εντάξει το μεσημέρι πολλά ξεκουράζονται.
Γιατί ο πατέρας είναι με την κόρη και όχι μαζί της; Μήπως αυτό την στεναχωρεί; Είναι μωρό η κόρη;
 
Εντάξει το μεσημέρι πολλά ξεκουράζονται.
Γιατί ο πατέρας είναι με την κόρη και όχι μαζί της; Μήπως αυτό την στεναχωρεί; Είναι μωρό η κόρη;
Η κόρη φτάνει τους 6 μήνες, επιπλέον όταν τη χώρισα ανέβηκε η διάθεση της μάλλον η κόρη επιβάλλεται,θα ταν καλύτερα να βάλω το ζευγάρι μαζί;
 
θα ταν καλύτερα να βάλω το ζευγάρι μαζί;
Ε βέβαια, ίσως με αυτό που κάνει τον προσκαλεί. Για βάλε τα και παρατήρησε. Άσε που θα είναι έτοιμη η κόρη σε λίγο και θα έχεις αιμομειξίες.
 
συνεχισε την παρατηρηση. Δες αν τρωει κανονικα η εαν χανει βαρος
 
Kαι μετά από καιρό ξαναγυρίζω στο θέμα. Το πουλάκι από χτές κάθεται στον πάτο του κλουβιού με κατεβασμένα φτερά, επιπλέον ο αρσενικός την εκτοπίζει από την πατήθρα,έφτιαξα σκορδόνερο το έβαλα σήμερα, επίσης περπατά βαριεστημένα ανεβαίνει με δυσκολία σε πατήθρες.Χτες το βράδυ κατέβασα την πατήθρα και ανέβηκε αλλά στηριζόταν πάνω στον αρσενικό ο οποίος μετά από λίγο έφυγε και αυτή κατέλειξε κάτω στο πάτωμα. Οι κουτσουλιές είναι καλές, αλλά παρατήρησα ότι βγάζει καινούργια φτερά (όχι πολλά όπως το καλοκαίρι) τί να κάνω; Οι πτηνίατροι εδώ δεν έχουν καμία γνώση πάνω στα πτηνά (και πριν χρόνια όταν είχα πάει το ίδιο πουλί τότε είχε ποδάγρα για διάγνωση και οι δυο μου πρότειναν ευθανασία ή ο ένας να νάρκωνε το πουλί ώστε να κάνει ένεση και μπορεί να μην επιζούσε το πουλί)
 
Το πουλί έχει ξαπλώσει στο πλάι και δεν κουνιέται καθόλου στη θέα του χεριού μου. Νομίζω ότι είναι στα τελευται☹α της
 
...Χτες το βράδυ κατέβασα την πατήθρα και ανέβηκε αλλά στηριζόταν πάνω στον αρσενικό ο οποίος μετά από λίγο έφυγε και αυτή κατέλειξε κάτω στο πάτωμα...
Ξέρω πως είναι αργά πλέον αλλά πρέπει να γνωρίζεις πως: Πάντα σε περίπτωση που το ένα απ΄τα δυο πουλιά ασθενεί το απομονώνουμε σε άλλο κλουβί ώστε να μην ενοχλείται και να έχει την ησυχία του
 
Back
Top