Διατροφή Mπορουν τα lovebird να πινουν χυμό;

Εννοεις αν επιτρεπεται σωστα; :D:) Ναι επιτρεπεται να πινουν χυμο απο τα φρουτα που επιτρεπεται να τρωνε κιολας! 😉
 
Ο γιατρός που είχαμε ρωτήσει, (για African grey) μας είπε: Με μέτρο, αν του αρέσει, είναι όξινο, δες μετά αν η κένωση είναι αραιή!
 
Σε καμια περίπτωση χυμούς του εμπορίου! Πάντα από φρεσκα στιμένα φρουτα όπως δινουμε στα μωρα! Μπανανα, μηλο, αχλάδι, πορτοκάλι (αλεσμένα στο μπλέντερ)και οποιους συνδυασμους απο φρουτα που επιτρέπονται!
 
Θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση σχετικά με τους χυμούς για τα μπάτζι μου.
Σκέπτομαι να βάλω στο αποχυμωτή, αχλάδι, μήλο, ακτινίδιο, ροδάκινο και καρότο και τον χυμό που θα βγει να τον αραιώσω με νερό σε αναλογία 3 προς 1, 3 μέρη δηλαδή νερό και ένα μέρος χυμού και να τους το βάζω στην ποτίστρα τους 2 φορές την εβδομάδα.
Θα κάνω καλά, ή όχι;
Ο αραιωμένος χυμός, υποθέτω ότι θα μπορεί να συντηρηθεί στο ψυγείο, σε γυάλινο μπουκάλι για αρκετό καιρό.
 
Μιλτιάδη μου θα πρότεινα να φτιάχνεις μόνο όσο χυμό χρειάζεσαι και αυτος να καταναλώνεται άμεσα και σε περίπτωση που δεν καταναλωθεί εντός λιγης ώρας να αποσύρεται καθώς τα φρουτα οξειδώνονται και χάνουν την θρεπτική τους αξία, όπως ακριβώς δηλαδή θα καναμε αν ειχαμε μωρό και έπρεπε να του δώσουμε φρεσκοστιμένο χυμο φρούτων. Επίσης θα χρειαστεί αρκετη προσοχή καθώς ο χυμός ενδέχεται να προσελκύσει διάφορα έντομα όπως σφήκες και μέλισσες με κίνδυνο να τσιμπήσουν και τα πουλιά μας
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Εντάξει τότε...
Φτιάχνω λίγο χυμό από τα προαναφερθέντα, τους τον βάζω στην ποτίστρα, τα παρακολουθώ, έως ότου πιούνε λίγο, κατόπιν τον αφαιρώ και βάζω σκέτο νεράκι στην ποτίστρα.
Λέω να το κάνω Τετάρτη και Σάββατο, τουλάχιστον έως ότου (και αν) ζευγαρώσουν
 
Μιλτιάδη μη νομίσεις ότι πίνουν ποσότητα και κάθε μέρα! Εμείς του προσφέρουμε κάθε πρωί (που στίβουμε για εμάς) σε ένα μικρό μικρό ποτηράκι, και κάπου - κάπου πίνει 3-4 γουλιές! Αυτό είναι όλο! Δοκίμασε σε μπωλ, φρεσκοκομμένα μικρά κομάτια από τα φρούτα που επιτρέπονται & του αρέσουν, διαφορετικές ώρες και θα δεις αν έχει διάθεση να καταναλώσει! Μην πηγαίνει άδικα ο κόπος με αποχυμωτή, όπως σου είπε η Georgina, μετά από λίγο καταστρέφονται όλα τα χρήσιμα συστατικά και πρέπει να τα αποσύρουμε. Στην ποτίστρα, κατά τη γνώμη μου, πρέπει να έχουν φρέσκο νερό.
 
και γιατι αντι να τους το στιψεις και να μπεις σε ολη αυτη τη διαδικασια δεν τους δινει ετσι το φρουτο; Εγω σε ολα μου τα πουλακια δινω κομενα φρουτακια και τρελενονται πολυ!
 
Μιλτιάδη μη νομίσεις ότι πίνουν ποσότητα και κάθε μέρα! Εμείς του προσφέρουμε κάθε πρωί (που στίβουμε για εμάς) σε ένα μικρό μικρό ποτηράκι, και κάπου - κάπου πίνει 3-4 γουλιές! Αυτό είναι όλο!
Σήμερα το πρωί έβαλα σε όλα λίγο χυμό στην ποτίστρα τους.
Τιραμόλας, Ασπρούλα και Μωρό, δεν τον άγγιξαν.
Γκρίτζι και Τζιτζίκα, ήπιαν, ήπιαν και ξαναήπιαν και μάλωναν για να ξαναπιούν 🙂
Φρούτα κομμένα, όσες φορές δοκίμασα-βάζοντας και σποράκια επάνω τους-τρώνε μόνον τα σποράκια.
Μια φορά μονάχα, Τζίτζι και Τζιτζίκα πολύ παλιά, είχανε φάει λίγο. Έκτοτε δεν τα αγγίζουν.
Και πράγματι από ότι είδα, πάει χαμένο και το στύψιμο στον αποχυμωτή. Πάει χαμένος και ο χυμός, πάνε χαμένα και τα φρούτα, καθότι ούτε και εγώ πίνω χυμό, αλλά ούτε και τρώω φρούτα. Σπανίως, αραιά και που, μπορεί να δοκιμάσω λίγο πεπόνι.
Τα φρούτα τα είχα ζητήσει από την φίλη μου, απλά και μόνο για να κάνω μία δοκιμή, που μάλλον απέτυχε.🙄
 
μα δεν γινεται με την πρωτη να σου δοκιμασουν φρουτα! αμα ειναι ενηλικα πουλια και μια ζωη τρωνε σπορους ειναι δυσκολο με την πρωτη να σου δοκιμασουν αυτο θελει σιγα σιγα και με υπομονη! τα πουλια πρεπει να τρωνε φρουτα και λαχανικα. Κατα την γνωμη μου δοκιμασε πρωτα με κομμενα φρουτα και μετα κανε τους χυμους! Μην κανεις ποσοτητες γιατι θα πανε χαμενες λιγο καθε φορα και το υπολοιπο φατο εσυ! (αυτο θα κανει καλο και σε σενα!) θα δεις που αν το κανεις αυτο (οχι μια φορα στο τοσο αλλα συστηματικα πχ. 3 φορες την εβδομαδα τα πουλια θα αρχισουν να τρωνε οτι τους βαζεις! Ενα να αρχισει να δοκιμαζει μετα θα δοκιμαζουν ολα! αυτο το εχω κανει και με τα δικα μου κοκατιλ και τωρα οτι τους βαζω στο κλουβι στο δικο τους μπολακι για τα φρουτα αμεσως πανε! Διαβασε και αυτο μπορει να σε βοηθησει!

wings
 
Συμφωνω με το Μαριλενακι οπως επισης δοκιμασε να βαζεις διαφορετικα φρουτα καθε φορα και προτιμησε φρουτα με εντονα χρωματα πχ καρπουζι 😉
Μια δυο στο τελος θα πανε να δοκιμασουν!
 
Back
Top