Διατροφή Mπορώ να προσθέσω έξτρα πράγματα στην αυγοτροφή;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vaska7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Vaska7

PB New Member
Εγγραφή
5 Ιουλ 2020
Μηνύματα
19
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας..ήθελα να κάνω μια ερώτηση...δίνω στα καναρίνια μου την αυγοτροφη τη cede morbido..την δίνω κατευθείαν είναι πάτε...στη συγκεκριμένη αυγοτροφη μπορώ να προσθέσω κάποια έξτρα πράγματα όπως πχ ασβέστιο σε σκόνη η και άλλα σε σκόνη? Θα ανακατευτούν ομοιόμορφα? Η πρέπει καλύτερα να τα χρησιμοποιώ σε ξερή αυγοτροφη που θα μπει νερό για να διαλυετε καλύτερα?
 
Έχεις ένα δίκιο φίλε μου αλλά ρωτάω σε περίπτωση που χρειαστεί να μπει σκόνη στην αυγοτροφη για κάποιο λόγο σε τι αυγοτροφη είναι καλύτερα να μπει και εάν μπορεί να μπει σε αυτή που χρησιμοποιώ.. ευχαριστω!
 
Εγω στην αυγοτροφη προσθέτω μια 'τσιμπια' απο ενα μιξ αποξηραμενων βοτανων(ταραξακο-βασιλικο-θυμαρι-ριγανη) το οποιο εχω περασει στο μουλτι.βαζω μικρη ποσοτητα για να μην ξενιζονται με την αυγοτροφη.το κανω βδομαδα παρα βδομαδα αυτην την περιοδο και χορηγω μια φορα την βδομαδα αυγοτροφη.
 
Εγω στην αυγοτροφη προσθέτω μια 'τσιμπια' απο ενα μιξ αποξηραμενων βοτανων(ταραξακο-βασιλικο-θυμαρι-ριγανη) το οποιο εχω περασει στο μουλτι.βαζω μικρη ποσοτητα για να μην ξενιζονται με την αυγοτροφη.το κανω βδομαδα παρα βδομαδα αυτην την περιοδο και χορηγω μια φορα την βδομαδα αυγοτροφη.
να μην δινουμε συνεχεια αυγοτροφη?υπαρχει καποιος κινδυνος?
 
@LIASDynamics όταν λες συνέχεια εννοείς κάθε μέρα; Αν ναι είναι υπερβολή! Τον χειμώνα μια φορά την εβδομάδα φτάνει. Στην πτερόροια δίνουμε δυο φορές την εβδομάδα.
 
  • Χρήσιμο
Αντιδράσεις: Elli
@LIASDynamics να ΜΗΝ δινεις συνεχεια δεν υπαρχει κάποιος κίνδυνος.οπως ειπε η μαρια μια φορα την εβδομαδα αντε τις 10 μερες αυτην την περιοδο ειναι καλα.αν παλι δεν θες να δινεις αυγοτροφη μισο αυγουλακι καλα βρασμενο (τουλαχιστον 12-14 λεπτα απο την ωρα βρασμου) θα παιρνει την πρωτεινη που χρειαζεται το πουλακι.μπορεις να το δίνεις και με το τσοφλι.
[automerge]1610200394[/automerge]
Το βαζεις το πρωι κ μην ξεχαστεις και το αφησεις για μεγαλο διαστημα γιατι αλλοιώνεται.μετα απο 4-5 ωριτσες το αποσυρεις.το καλοκαίρι με τις ζεστες το αφηνεις στο κλουβι λιγοτερη ωρα.
 
Back
Top