Γενικά Macaw σε petshop στην Πάτρα ζει σε άθλιες συνθήκες

Nostriver

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2020
Μηνύματα
33
Πόλη
Πάτρα
Από τον Ιανουάριο-Φεβρουάριο,το pet shop Puppyland Γούναρη και Καραΐσκάκη έχει φέρει ένα Blue and yellow Macaw στο μαγαζί του για πούλημα. Με είχε πάει μια φίλη να το δω. Έμενε σε ένα κλουβί έξω στο δρόμο όπου δεν είχε χώρο να απλώσει τα φτερά του, έχει ένα ξύλο και ένα σκοινί για παιχνίδια και τρέφεται αποκλειστικά με σπόρια. Ήταν πολύ φιλικός,όπου έδειχνε κεφαλάκι για χάδια και ερχόταν προς το μέρος μας.Τότε δεν φαινόταν τόσο άσχημα. Δεν με ενδιέφεραν τότε οι παπαγάλοι και ήρθε και η καραντίνα. Κατά τον Ιούνιο τον ξαναεπισκέπτηκα, γιατί ενδιαφερόμουν για cockatiel και ήθελα να δω κλουβιά. Έχει lovebirds,cockatiel,bugdies και καναρίνια σε κλουβιά επίσης σχετικά μικρά έξω στο δρόμο,ήτανε κάπως καλύτερα γιατί ήταν κάποια μαζί και μπορούσαν να κινηθούν αλλά και πάλι είναι νωχελικά χωρίς καλή διατροφή. Το μαγαζί βρόμικο και σκοτείνο και έφυγα μόλις μου έδειξε τα μεγαλύτερα κλουβιά να είναι στρογγυλά με ακατάλληλο μέγεθος ακόμα και για cockatiel. Το Macaw πολύ κοινωνικό και γλυκό σε σχέση με τα άλλα παπαγαλάκια. Είχα δει ένα Scarlet Macaw κάποια μέρα στην θέση του Blue Macaw, αλλά δεν το ξέρω τι απόγινε γιατί δεν το ξαναείδα.

Ήθελα να τον πάρω αλλά από τη μία πλευρά είμαι φοιτήτης (και μένω σε δώμα) και είναι μεγάλη ευθήνη ένα Macaw και δεν θέλω να το φορτώσω στους δικούς μου.Από την άλλη το να τον αγοράσω θα ενθάρρυνε τον τύπο να πάρει και άλλα. Τίποτα άλλο το μαγαζί μέσα δεν είχε, οπότε έχει σαν βασικό σημείο πώλησης να πουλήσει τα πουλιά. Οπότε δεν έκανα τον κόπο να του πω κάτι γιατί αν νοιαζόταν θα ήξερε ότι το να τους δίνει μόνο σπόρια ή να μην έχουν τίποτα να κάνουν είναι απαράδεκτο, καθώς είναι το βασικό του εμπόρευμα. Απλώς σκέφτηκα ότι το να βλέπει κόσμο θα ήταν καλύτερο από τον να ήταν κλεισμένο σε ένα διαμέρισμα και στο τωρινό μου σπίτι δεν έχει χώρο. Ο τύπος ζητάει 3000(!) ευρώ για να το πουλήσει,οπότε δεν είναι περίεργο που δεν έχει βρεθεί κανένας να το πάρει.

Συνέχισα να το επισκέπτομαι όταν ήμουν Πάτρα και πέρναγα κέντρο για δουλειές μέσα στο καλοκαίρι, καθώς δεν μένω Πάτρα για καλοκαίρι αλλά λίγο έξω, και τον έβλεπα πιο βρώμικο και λιγότερο φιλικό από την προηγούμενη φορά. Ήθελα να το παρακαλουθώ να δω αν η κατάσταση θα βελτιωθεί ή θα φτάσει στο Macaw να αρχίζει να βγάζει τα φτερά του. Σήμερα που πήγα, τον είδα ακόμα λιγότερο ενεργητικό και κοινωνικό από κάθε φόρα, τον είδα να κάθεται στο πάτο του κλουβιού καθώς ερχόμουν (αν και δεν ήταν αρρώστια, γιατί μετά σηκώθηκε. Το χειρότερο, είδα να λείπουν φτερά από τα πόδια και να φαίνεται το δέρμα καθαρό, ξεκάθαρο ότι τα είχε βγάλει το ίδιο. Δεν έχω φωτογραφίες γιατί ο ιδιοκτήτης με παρακολουθούσε από το ταμείο, οπότε δεν μπορούσα να βγάλω φωτογραφίες. Έχω κάποιες από τον Φεβρουάριο.

Τι να κάνω☹ ? Λατρεύω τα Macaw, και ειδικά αυτός είναι γλύκα, και έστω μια γκαρσονιέρα θα ήταν καλύτερο από αυτό που είναι τώρα, αλλά είναι πολύ μεγάλη ευθύνη. Έπειτα δεν κάνω όρεξη να πληρώσω τον τύπο. Μπορεί καμιά φιλοζωική να επέμβει/βοηθήσει ή θεωρείται στα όρια? Φοβάμαι τι θα απογίνει το Macaw αν ξεπουπουλιαστεί και δεν πουλιέται ένα χρόνο.

oxmYUbt.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Nostriver Κάθε φορά που βλέπω παπαγάλους σε pet shop θέλω να μπω και να τα πάρω όλα (άλλωστε και ο μικρός μου ένα κακόμοιρο πουλάκι του pet shop ήταν). Ο συγκεκριμένος παπαγάλος όμως πέρα από ψυχολογικά και φοβίες που θα έχει αποκτήσει, είναι και απαιτητικός, θέλει πολύ χρόνο και επιμονή, θέλει τεράστιο κλουβι και ακόμη έχει δυνατή φωνή. Πιστεύω πως η δυνατή φωνή του σίγουρα θα ενοχλεί τους γείτονες στην γκαρσονιέρα. Επίσης μην ξεχνάμε ότι ζει και πολλά χρόνια! Μακάρι να βρεθεί κάποιος να τον πάρει αλλά είναι αρκετά δύσκολο (και για την κατάσταση του και για τα χρήματα που ζητούν)
 
@Nostriver η εικόνα που περιγράφεις δυστυχώς είναι γνωστή στα πετ σοπς. Δεν θα βρεθεί κορόιδο να δώσει €3000 ενώ μπορεί να το αγοράσει με τα μισά χρήματα απο αλλού. Σχετικά με την ιδέα σου να το σώσεις αν και πολύ ωραία και την συμμερίζομαι (το έχω κάνει κιόλας), να σου πω ότι αυτά τα πουλιά δεν κάνουν για γκαρσονιέρες και διαμερίσματα. Θα σας διώξουν με τις κλωτσιές. 😉
Ίσως την επόμενη φορά να πεις στον μαγαζάτορα ότι τα πουλάνε αλλού €1.500 μπας και ξανασκεφτεί το πόσα ζητάει κι αλλάξει η τύχη του.
 
@Φοίβος Άραγε υπάρχει δυνατότητα για να γίνει ζήτημα σε φιλοζωική λόγω έλλειψης ζωτικού χώρου, καθώς δεν μπορεί να απλώσει τα φτερά του, ή το καλύτερο (και μάλλον μόνο) που είναι να κάνω είναι να του πω ότι αν δεν βελτιώσει το κλουβί ή έστω βάλει κάνα παιχνίδι παραπάνω, να του δίνει pellets, να του κάνει και να μειώσει την τιμή για να μην το μείνει ένα μαδημενο μίζερο κοτόπουλο. Γιατί ανησυχώ ότι επειδή έχει αρχίσει να βγάζει τα φτερά του, ότι το πράγμα μην έχει να αρχίζει να γίνεται αρκετά άσχημο
 
Ο ζωτικος χωρος με βαση αυτο που πιστευουμε εμεις εως το τι οριζεται απο το νομο ειναι σχετικο.
Προκειται για εμπορικη επιχείρηση και υπεύθυνη ειναι η αρχη που εκδιδει την αδεια λειτουργίας.
Εκ των προτέρων σου λεω οτι αν δεν υπαρχει σοβαρη παραβαση,θα φας τα μουτρα σου δυστυχως!
 
Αχαϊκός Σύλλογος για τη μέριμνα των ζώων : 693224040 / 2610273648
Επίσης αν και δεν το διάβασα πολύ προσεκτικά, νομίζω ότι το παρακάτω έχει σημεία που θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν.
 
Δυστυχώς φίλε είναι η φύση της δουλειάς των pet-shop τέτοια που "επιτρέπει" τέτοιου είδους καταστάσεις.

Έψαχνα πέλλετς για του δικούς μου πριν κανένα μήνα και επειδή δεν ήθελα να περιμένω έψαχνα μαγαζί να πάω να πάρω. Πήγα λοιπόν σε 6 διαφορετικά μαγαζιά (Πατήσια - Γαλάτσι) , οι 5 από τους 6 δεν ήξεραν καν τι τους ζητούσα. Μου έδιναν από μιλλετ μέχρι και πελλετς για κουνέλια. Μόνο για σόμπα δεν μου έδωσαν...

Στα 3 από αυτά τα καταστήματα είχαν πουλάκια, όπως το περιγράφεις.. σε άθλιες συνθήκες, βρώμικα κλουβιά και ανίδεοι υπάλληλοι - ιδιοκτήτες. Το ένα κατάστημα μάλιστα λέγεται "ο κόσμος των πουλιών"!

Ο μοναδικός που είχε αξιοπρεπείς συνθήκες, και γενικά μου άφησε καλές εντυπώσεις (για αυτό και θα τον αναφέρω) , ήταν ο birdmarket Στην Αχαρνών, όλα τα πουλάκια τα είχε μέσα, καθαρά κλουβιά και γενικά το μαγαζί ήταν πολύ καθαρό και προσεγμένο. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο γιατί έχω πάει μόνο μια φορά, αλλά σπάνια βρίσκεις μαγαζί - ακόμα και στην Αθήνα - με καλές συνθήκες για τα ζωάκια που πουλάει..
 
Επίσης αν και δεν το διάβασα πολύ προσεκτικά, νομίζω ότι το παρακάτω έχει σημεία που θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν.
Καθώς είναι γραμμένα για σκυλιά/γατιά, υπάρχει παραθυράκι καθώς δεν είναι αλυσοδεμένο και μπορεί να κουνηθεί. Παρόλα αυτά, στην παθητική κακοποίηση, περιλαμβάνεται η ακατάλληλη διατροφή (το να τρώνε μόνο σπόρια οδηγεί σε προβλήματα στο συκώτι, ελπίζω να μην έχει πάθει κάτι μόνιμο) και η έλλειψη σωματικής άσκησης.
Οπότε, μπορεί να γίνει καταγγελία, αλλά σίγουρα μόνος μου δεν θα γίνει τίποτα
 
@Tony Forpus @takis1964
Ε,επειδή ήξερα ότι τα pet shop έχουν τέτοια άνεση και επειδή δεν υπάρχει ειδικός φιλοζωικός οργανισμός στην Πάτρα που να έχει γνώση παπαγάλων και να νοιάζεται για τέτοια ζητήματα, ήθελα να δω πως θα πάει για να δω πόσο σοβαρή θα γίνει η κατάσταση
 
@Nostriver

Δεν εχει να κανει με την φιλοζωια,ειναι εμπορικη επιχειρηση.
Για να ενεργούσα πιο πριν το λέω.
Αλλά και σαν επιχείρηση να το δεις, αυτό που κάνει είναι λάθος γιατί αυτός αποκλείεται να το πουλήσει, καθώς είναι αδύνατο να βρεθεί κάποιος να δώσει τόσα σε ένα τόσο παρακμιακό μαγαζί,χώρις να ξέρει σε πόσο άθλιες συνθήκες είναι. Πιθανότατα θα το δώσει σε μισή τιμή (χωρίς να υπολογίζουμε την κατάσταση που θα είναι σε μία οικογένεια που νόμιζε ότι ήταν μεγάλη "ευκαιρία" να το βρει φτηνά) αλλά μέχρι τότε θα υποφέρει επειδή ο άλλος επίλεξε να επινδύσει σε κάποιον καλό κράχτη χωρίς να ξέρει τι χρειάζεται. Και δεν θέλω να αγοραστεί από λύπη γιατί απλώς θα τον ενθαρύνει να φέρει και άλλους Macaw σε τέτοια κατάσταση.Γιατί όπως το βλέπω, θα μείνει αρκετό καιρό εκεί.
 
Δυστυχώς φίλε είναι η φύση της δουλειάς των pet-shop τέτοια που "επιτρέπει" τέτοιου είδους καταστάσεις.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν φροντίζουν να ξέρουν πιο πολύ πράγματα για το ότι θέλουν τα ζώα 😕. Δεν είναι απλώς ανήθικο, είναι ήληθιο.Μια απλή αναζήτηση φτάνει για να βρεις τι χρειάζεται το κάθε ζώο και σε φιλόζωους απευθύνονται, δεν μπορούν να ψάχνουν τους άσχετους. Στην Πάτρα έχουν κλείσει πολλά pet shop που πουλούσαν ζώα,καθώς όλοι ξέρουν ότι τα κατοικίδια στα pet shop δεν είναι καλά να τα παίρνεις
 
Η σκεψη σου ειναι σωστή αλλα η αγορά δεν λειτουργει με αυτη την λογικη.
Το ποσο πουλαει καποιος το εμπορευμα του,ειναι δικο του θεμα.

Καλά ναι, ο καθένας βάζει την ανάλογη τιμή. Αλλά μιλάμε για ζωντανό πλάσμα,όχι καμιά τηλεόραση. Και πάλι το να πουλάει τηλεοράσεις δύο φορές περισσότερο απάτη είναι, αλλά τουλάχιστον εκεί δεν αγοράζει ο κόσμος και το πληρώνει αυτός. Εδώ με στενοχωρεί ότι είναι μεταξύ του να υποφέρει το ζωντανό μέχρι να το πουλήσει κοψοχρονιά, ή να κοροϊδέψει κάποιον να το αγοράσει και να του δώσει ένα ζώο ακριβότερο της τιμής του και με αρκετά πιθανά προβλήματα συμπεριφοράς και υγείας.
Αφού δεν παίζει η δυνατότητα να του το πάρουν, το καλύτερο που βλέπω να γίνει είναι να τον αναγκάσω να του δώσει έστω μια καλή διατροφή και ένα μεγαλύτερο κλουβί με κάποια παιχνίδι και ας το πουλήσει όποτε του κάτσει. Απλώς δεν μπορώ να πάω να του πω "δώσε 300 ευρώ ακόμα" ούτε να περιμένω τον σωτήρα.
 
@Nostriver , Μήπως το κατάστημα αυτό διαθέτει facebook? Αν μπορείς να το βρεις, ίσως ένα μήνυμά σου, να μπορούσε να κάνει τη διαφορά. Αν και δεν είμαι καθόλου εξοικειωμένος με τα social media, και δεν ξέρω αν το μήνυμά σου θα αναρτηθεί στη διεύθυνσή του (μάλλον χλωμό το βλέπω), μια ευγενική επιστολή, επεξηγηματική προς τον ίδιο σχετικά με τη βελτίωση των συνθηκών ζωής του παπαγάλου, θα μπορούσε να είναι μια πρώτη απρόσωπη προσέγγιση. Επίσης αν έχεις εσύ fb και κάνεις ανάρτηση, ίσως πάλι να την επαναλάβουν και άλλοι φίλοι - γνωστοί σου (και μέλη από εδώ, αν μας την κοινοποιήσεις), αρκεί ο συγκεκριμένος να μπορεί να τις δει.
Όπως είπα δεν έχω καλή γνώση από αυτά, αλλά αν νομίζεις (ή κάποιος άλλος που να γνωρίζει) ότι θα μπορούσε να αποτελέσει μοχλό πίεσης, ίσως να υπάρξει βελτίωση.
Ακόμη, θα μπορούσες να κάνεις καταγγελία στην Αστυνομία.όχι μήνυση, αλλά επώνυμη καταγγελία. Εκεί θα αναγκαστούν να του κάνουν τουλάχιστον τηλεφωνική σύσταση. Αλλά πιστεύω για αυτό καλό θα ήταν να υπάρχουν και φωτογραφίες
 
@ianos Δυστυχώς,δεν έχει σελίδα fb ή γενικότερα (αν και απρόσωπη τελείως δύσκολο θα ήτανε). Ναι πράγματι φωτογραφίες θα βοηθούσαν (για να εξακριβώσω ακριβώς το μήκος του κλουβιού και τα σημεία που έχει κάνει self-plucking. Απλώς έχω μια ανησυχία μην με καταλάβει ο μαγαζάτορας, αν και πάω να το δω κάποιες φορές όποτε δεν θα είναι περίεργο. Υπάρχει ειδικό κομμάτι στην αστυνομία που ασχολείται με τα ζώα? Η μόνη μου αγωνία είναι το μην επειδή είναι pet shop,μπορεί να θεωρηθεί ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Γενικότερα, από όσο έχω ακούσει είναι ένα μαγαζί που έχει προκαλέσει γενικότερη δυσαρέσκια με τον τρόπο που αντιμετωπίζει τα ζώα.
 
Δυστυχώς αυτά συμβαίνουν και σε pet shops στο κέντρο της Αθήνας. Μέχρι σήμερα επικρατούν άθλιες συνθήκες διαμονής και διαβίωσης των ζώων. Απο αυτό το σημείο έχει διέλευση αστυνομικών σχεδόν καθημερινά. Έχουν γίνει και καταγγελίες... Όμως τπτ δεν άλλαξε😔
 
Σε ανάλογη περίπτωση με έναν μακάο που ζούσε σε κλουβί στο 1/4 απο αυτό που έβαλες πιο πάνω στη φώτο χωρίς ούτε μισή πατήθρα (γιατί τις έτρωγε) και ζούσε χρόνια ολόκληρα κρεμασμένος στα κάγκελα, έγινε μύνηση απο την πρόεδρο της φιλοζωικής της πόλης που ζούσα όταν έμενα στην Ελλάδα, περιγράφοντας τις συνθήκες κακοποίησης που ζούσε ο παπαγάλος και τα υπόλοιπα πουλιά. Επειδή πήρα μέρος στη σύνταξη της καταγγελίας να σου πω ειλικρινά ότι πατήσαμε περισσότερο στις καρδερίνες (άγριες) που είχε παντού μέσα στο μαγαζί. Εκεί ο νόμος είναι πιο ξεκάθαρος και κάθετος. Ρίξε μια ματιά μήπως παίζει κάτι τέτοιο. Η κατάληξη ήταν τα πουλιά να εξαφανιστούν απο το μαγαζί σε μια μέρα και πλέον πουλάει μόνο ψάρια και ζωοτροφές. Μπορεί ο μακάο να μην βγήκε απο το τρισάθλιο εκείνο κλουβί (που ήταν ο βασικός μου στόχος) και να τον πήρε σπίτι του όπως ήταν αλλά σώθηκαν πολλά άλλα πουλιά απο αυτήν την ιστορία.
 
Back
Top