Γενικά Macaw (chestnut fronted) ή Amazon (Mealy-cuban κλπ)

kyriakos giorgas

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2009
Μηνύματα
155
Πόλη
Αθήνα
Ειμαι σχεδον ετημος, για την αποκτιση ενως Μακαο chestnut fronted(severe) η καποιας μεγαλοσωμης Amazon-mealy-cuban κλπ!
Θελω ρατσα χρωματιστη-μεγαλοσωμη που να εκπαιδευετε! Σε ομηλια-πεταγμα επιστροφη(στη φυση εξω, με κορδονακη κλπ)
Απλα να ακουσω γνωμες θελω! Ευχαριστω ναστε ολοι καλα! ΚΓ.:)
 
Αναμεσα σε αυτα τα ειδη που αναφερεις οι αμαζονιου εχουν τη φημη οτι ερχονται μετα τους African Greys στο θεμα της ομιλιας. Ειναι βεβαια πουλια με εντονη προσωπικοτητα και θα ελεγα πεισματαρηδες. Αυτα τα ειδη που ειπες ειναι ομορφα ειδικα ο cuban amazon αλλα δεν ειναι και τα πιο γνωστα στο θεμα της ομιλιας. Οχι οτι δε θα μιλησουν αλλα καποια αλλα ειδη αμαζονιου λενε περισσοτερα. Εχεις σκεφτει τους yellow crowned?
Για το πεταγμα επιστρφη στη φυση κτλ εγω προσωπικα δεν ξερω πως γινεται. Σιγουρα ομως ο παπαγαλος πρεπει αν εχει μεγαλωσει με ειδικο χειρισμο γι αυτο το θεμα. Καλυτερα να μην παρεις πολυ μωρο διοτι το ταισμα με τη συριγγα ειναι επικινδυνο οταν καποιος δεν ξερει να το κανει και υπαρχουν πολλα παραδειγματα να σου το επιβεβαιωσουν αρκει να ριξεις μια ματια στο διαδικτυο. Ενα μωρο που μολις εχει απογαλακτιστει θα ηταν η καλυτερη λυση.
Οσον αφορα το θεμα βολτα εξω και το πεταγμα δες κι αυτο το θεμα.
Τα κορδονακια και οι αλυσιδες στα ποδια ειναι εξαιρετικα επικινδυνα και να μην το κανεις ποτε.
 
Εχω ακουση πως καλυτεροι ομηλιτες εκτως Ζακο ειναι.
Αμαζον-κιτρινη χαιτη-διπλοκιτρινης κεφαλης-κιτρινο μετωπο οπως ειπατε κλπ.Αυτο που μουπατε, ειναι η κλασικη Αμαζονα νομιζω. Οι υπολυπες μηλουν κ αυτες, λιγο πολυ. Η κουβανεζα ειναι λιγο σπανιο πουλι κ απλα το βλεπω σε φωτος κ youtube.. (Ηθελα παντως να ακουσω κ καποια γνωμη για Μακαο severe)Πραγματι κυριε φοιβο αν δεν παρω το Μακαο(λογο μεγεθους)δεν ξερω ποια Αμαζον να επιλεξω; Εσεις ποια εχετε;(ο Ζακομου παρολο που των πηρα 1,5 χρονον ηταν καταπληκτικο πουλι.. Δεν μπορης να φανταστης!)Το κακο ειναι οτι στην χωραμας δεν υπαρχουν μαγαζια να εχουν ποικηλια παπ.. Να τα δης.. Οποτε μονο το youtube μας μενη..Αν θα το παρω κ κατα ποσο μωρο,θα τα πουμε με των εκτροφεαμου, αρκη να με συνηθιση ευκολα το πουλι.. Ναι ειδα το youtube με το bird harnes καταπληκτικο.. Αν υπαρχη στη χωραμας το θελω πολυ.. Θα το μαθω εξω, στη φυση απο μικρο, εχω δη στο youtube αρκετες τετειες εκπαιδευσης, πιστευω αυτα πουχω στο νουμου, ναχουν αποτελεσμα..στο πεταγμα επιστροφη. Οποτε αν γνωριζετε που θα βρω bird harness; Ευχαριστω πολυ, ναστε παντα καλα. ΚΓ
 
Back
Top