Κλουβιά Madeira III - Platinum - Montana Cages

PetBirds

Official account
Εγγραφή
27 Απρ 2006
Μηνύματα
2.735
Το Madeira III Platinum είναι ένα ειδικά σχεδιασμένο κλουβί από τη Montana. Ένα κλουβί με κομψή σχεδίαση, κατάλληλο για σχετικά μικρά είδη παπαγάλων όπως conures και parakeets.

Montana Madeira III Platinum​

Με το ευρύχωρο περιβάλλον του Montana Madeira III Platinum ο παπαγάλος δεν θα νιώθει παγιδευμένος. Το Madeira III παρέχει άφθονο χώρο στο πτηνό για να τεντώσει τα φτερά του, να παίξει και να ασκηθεί. Το μεγάλο αυτό κλουβί επιτρέπει την τοποθέτηση πολλών πατήθρων και όσων παιχνιδιών θέλει ο παπαγάλος. Οι κάθετες και οριζόντιες ράβδοι διευκολύνουν τον παπαγάλο να σκαρφαλώνει πάνω, κάτω και απέναντι.

montana_madeira_iii_platinum.webp

Η μεγάλη πόρτα του κλουβιού διευκολύνει τον καθαρισμό του κλουβιού, την τοποθέτηση νέων παιχνιδιών και την προσέγγιση του παπαγάλου σας. Τα σκεύη τροφοδοσίας από ανοξείδωτο χάλυβα έχουν μεγάλη ανθεκτικότητα, καθαρίζονται και αλλάζουν εύκολα με το έξυπνο σύστημα τροφοδοσίας που διαθέτει το κλουβί. Υπάρχουν 5 πόρτες τροφοδοσίας στο Madeira III, οι οποίες μπορούν επίσης να χρησιμοποιηθούν για φωλιές ή μπανιέρες.

Το Madeira III συνοδεύεται από βάση, την οποία οι περισσότεροι φροντιστές χρησιμοποιούν ως εύχρηστο ράφι αποθήκευσης.

Τα διάφανα φύλλα πλεξιγκλάς που είναι προσαρτημένα στα πλαϊνά του κλουβιού χρησιμεύουν ως φράγμα που εμποδίζει την ακαταστασία στο πάτωμα.

Το Madeira III είναι επικαλυμμένο με την πατενταρισμένη σκόνη Avilon. Αυτή η ειδική, μη τοξική επίστρωση πούδρας είναι η καλύτερη επιλογή για τον παπαγάλο σας!

Τεχνικά χαρακτηριστικά​

  • Μέγεθος: 90 x 70,5 x 170,5 cm
  • Απόσταση ράβδων: 10 mm
  • Πάχος ράβδου: 2 mm
  • Βάρος: 49 Kg
Κατάλληλο για: Parakeets, Conures, Quakers, Cockatiels, Senegals, Caiques, Lories, Lorikeets, Pionus και άλλα πτηνά παρόμοιου μεγέθους.
 

Συνημμένα

  • Door-Madeira-III-Platinum.webp
    Door-Madeira-III-Platinum.webp
    118,9 KB · Προβολές: 0
  • Feeder-Madeira-III-Platinum.webp
    Feeder-Madeira-III-Platinum.webp
    50,8 KB · Προβολές: 0
  • Feeding-Management-Madeira-III-Platinum.webp
    Feeding-Management-Madeira-III-Platinum.webp
    100,4 KB · Προβολές: 0
  • Cleaning-Madeira-III-Platinum.webp
    Cleaning-Madeira-III-Platinum.webp
    74,7 KB · Προβολές: 0
  • Storage-Madeira-III-Platinum.webp
    Storage-Madeira-III-Platinum.webp
    35,4 KB · Προβολές: 0
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δημήτρη οι πληροφορίες των παρουσιάσεων προέρχονται από τις επίσημες σελίδες των προϊόντων των εταιρειών. Σχετικά με το διάκενο του Madeira III Platinum γράφει όντως ότι είναι 10 χιλ. Επειδή φαίνεται παράξενο να είναι τόσο στενό, έχω επικοινωνήσει με την εταιρεία και περιμένω απάντηση. Μόλις απαντήσουν, θα ενημερώσω.
 
Το έχω δει ως σπιτι για μπατζι, οποτε μαλλον ειναι επαρκώς μικρο το διάκενο, αλλα κι εγώ έμεινα με το 1εκ.
@Stavros Το βρήκατε σε ελληνικό καταστημα?
 
Ισχύει σε καποιο site γράφει και για budgie. @Nausicaa Εγώ προσωπικά που έχω γυρίσει διάφορα pet στην Αθήνα δεν έχω δει κλουβί τόσο μεγάλο με τέτοιο κενό οπότε φαντάζομαι μόνο παραγγελία; Πολύ ωραίο κλουβί πάντως αλλά ακριβό.
 
@HxC Δύσκολο να το έχουν μέσα στο μαγαζί, αλλά σε διαδικτυακό μπορούν να το προσφέρουν και να τα κρατούν σε αποθήκες. Στην Ελλάδα όμως δεν έχω βρει ακόμα κλούβα για μπάτζι. Το Amazon έχει φυσικά, αλλά είτε δεν στέλνουν τόσο μεγάλα δέματα, είτε τα μεταφορικά συν την ούτως ή άλλως υψηλή τιμή το καθιστούν πρακτικά απαγορευτικό. Σε αμερικανικά γκρουπ και τέτοια όλοι ωρίονται ότι αν δεν τα εχουμε σε κλούβα είναι κακοποίηση, το οποίο θεωρώ υπερβολή, αλλά θα ήθελα κάτι μεγαλύτερο από το vision στο μέλλον, όταν δεν θα μπορώ να είμαι σπίτι όλη μέρα και να τα έχω ελεύθερα. Από την άλλη δεν είναι μόνο τα λεφτά, είναι ο΄τι δεν τα βρίσκει κανείς. Έχω πάψει να ανεβάζω φωτογραφίες (ως βοήθεια σε άλλους, όχι για να καμαρώνουν τα παπαγαλάκια μου) μέσα στο κλουβί, γιατί τους πιάνει ένα λαλα.
 
@Stavros Το βρήκατε σε ελληνικό καταστημα?
Όχι, δεν γνωρίζω αν υπάρχει. Όπως είπα και πριν, τα δεδομένα που χρησιμοποιούμε στις παρουσιάσεις μας προέρχονται αποκλειστικά από τις επίσημες σελίδες των προϊόντων. Δεν αναζητούμε δηλαδή πληροφορίες τύπου copy/paste από οποιοσδήποτε άλλες σελίδες του διαδικτύου.
 
Δεν αναζητούμε δηλαδή πληροφορίες τύπου copy/paste από οποιοσδήποτε άλλες σελίδες του διαδικτύου.
Καλά κάνετε, μπορεί να γράφουν βλακείες εκεί. Απλά είχα μια ελπίδα...
 
@HxC Όχι για ελληνικά μπάτζι όμως, άντε να το βρεις εδώ...
 
  • Like
Αντιδράσεις: HxC
Υπάρχει σε 2 ελληνικά καταστήματα. Το creatures και το e-parrot.
Για κάποιο λόγο το δεύτερο δεν μου ανοίγει. Όσο για το πρώτο, είναι ιδιόρρυθμο καταστημα για μικρά παπαγαλάκια. Το ελέγχω τακτικά για τετοιες κλουβες και φέρνει ελάχιστες και ετεροκλιτες οποτε ναναι. Τωρα εχει το Madeirsa I, το οποιο ειναι οριακα πιο μεγάλο από το κλουβί που έχουν, ενώ του Δημήτρη είναι οριακά μεγαλύτερο. Έχει βάθος βέβαια, και ύψος, όχι ότι το ύψος συγκινεί ιδιαίτερα ενα μπατζι, αλλα το λέω για λόγους ακριβειας.

Οι τιμές είναι βέβαια αναμενόμενα πολύ υψηλές, αλλα στο βάθος χρόνου, ανάλογα με το τι προκυψει και με την δουλεια και με τα παπαγαλάκια μεταξύ τους θα είναι μια λύση...
 
Επειδή δεν βρίσκω τις λεπτομέρειες.
-ποσο είναι το εσωτερικό μέγεθος του κλουβιου;
-μετα από το συρτάρι υπάρχει κατι άλλο ώστε να μπορούν να αφαιρεθούν ταυτόχρονα και η σχάρα και το συρτάρι;
-Πόση είναι η απόσταση μεταξύ της σχάρας και του πατου του συρταριου;
 
Επειδή δεν βρίσκω τις λεπτομέρειες.
-ποσο είναι το εσωτερικό μέγεθος του κλουβιου;
-μετα από το συρτάρι υπάρχει κατι άλλο ώστε να μπορούν να αφαιρεθούν ταυτόχρονα και η σχάρα και το συρτάρι;
-Πόση είναι η απόσταση μεταξύ της σχάρας και του πατου του συρταριου;
Οι διαστάσεις είναι αυτές: 90 x 70,5 x 170,5 cm

Εσωτερικές διαστάσεις δεν υπάρχουν, μετριούνται πάντα απ'έξω κι είναι θεωρτητικά οι ίδιες απο πλευρά σε πλευρά.

Αν αφαιρέσεις ταυτόχρονα σχάρα και συρτάρι υπάρχει μόνο κενό ως το πάτωμα που πατάει το κλουβί, δηλαδή τα πουλιά μπορούν να βγουν.

Η απόσταση μεταξύ σχάρας και συρταριού επίσης δεν δίνεται ποτέ στις προδιαγραφές, απο τις φωτογραφίες φαίνεται να είναι γύρω στα 5 εκ.
 
Back
Top