Ασθένειες Malinois με βραχνάδα στη φωνή

schaniotis2

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2007
Μηνύματα
34
Πόλη
Πεσκάρα
Legomai stavros chaniotis kai spoudazw italia. exw ena zeugari malinois ta opoia agorasa perisi ton aprili. to arseniko omws exei xasei to tragoudi exei braxnada kai o ektrofeas tou mou eipe oti isws arxisei pali tin anoixsi me ti zesti. perimenw loipon to fevrouario martio na ta balw mazi na zeugarwsoun kai meta elpizw oi neossoi na arxisoun na tragoudoun.. Mou exsigisan oti ta malinois to exoun mesa tous to tragoudi kai arkei otan einai mikra na ta balw se ena mikro kloubi meta tin prwti allagi fterwn wste na einai sigkentrwmena kai na arxisoun na tragoudoun.
ipomoni loipon.. filika Stavros.
 
καλως ηλθες σταυρο αλλα μαλλον πρεπει να κοιταξεις μηπως ειναι κρυωμενο το πουλακι σου και ισως σε αυτο να οφειλεται το σταματημα του τραγουδιου
 
den fternizetai oute tribei idiaitera to ramfos tou. agorasa ena antibiotiko me basi tin tetrakiklini kai tou dinw mesa sto leuko mpiskoto . alla akoma den exw dei diafora. auti itan i simvouli pou mou edwsan edw.. euxaristw gia to endiaferon sou kai an exeis kati na mou proteineis euprosdekto kathws eimai kainourios ...
 
αυτο μαλλον ειναι κρυωμα αλλα δεν μου εχει συμβει κατι παρομοιο οποτε θα ειναι καλυτερα να μιλησει και καποιος αλλος ποιο εμπειρος απο μενα ενα καλο σκευασμα παντως ειναι το Aviomycine για αυτες τις περιπτωσεις
 
molis mpika spiti ... akousa to arseniko malinois na kanei sa na vixei kai na fternizetai enw den to eixa xsanakousei kai meta apo ligo epese sto patwma tou kloubiou nekro. na simiwsw oti anoixsa to fws mpainontas sto dwmatio kai meta antedrase etsi mexri pou epese... tou edina dialuma gia pteroria dioti eixe kathisterimeni telika kai gi auto den tragudouse giati sto auti mou pou to eixa valei konta den eixa akousei diskolia stin anapni... stenaxwrithika ... itan sto idio kloubi me tin thilikia gia parea na sinithizoun mias kai den me eniaze pia to tragoudi apla to kratousa gia zeugarwma gia ne apoktisw arsenika...
to eixa agorasei apo italia auto prysi ton aprili kai itan kanarini tou 2006.. xserete pou mporw na vrw edw stin ellada malinois na akousw kai ti timi exoun;den me endiaferoun prwtathlites kai idiaitera tragudia apla na einai ena igies arseniko malinois... Eyxaristw poli...exw mathei poles plirofories diavazontas ta diafora post...
 
για να βρεις πουλια πρεπει να ψαξεις καλα αλλα με το μαλινουα σου απλα δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε τελος παντων καλο ειναι να περιμενεις την νεα "σοδεια" απο πουλια να παρεις μικρα αλλα αν βιαζεσαι ολο και κατι καλο θα βρεις αν ψαξεις σε συλλογους
 
Σταυρο, καλως ορισες!Λυπαμαι για το πουλακι, αλλα κατι που δενκαταλαβα. Για τους νεοσσους... Ολα τα καναρινακια εχουν μεσα τους το τραγουδικαι περισσοτερο αυτα που ειναι φωνης.Αυτο βεβαια δε σημαινει οτι τα βαζεις σε ενα κλουβακι κι αρχιζουν,θελουν καποιον εμπειρο αρσενικο τραγουδιστη για να ακολουθησουν το τραγουδι του!:D
 
simera agorasa ena kainourio arseniko malinois to opoio mou fanike arketa kalo kai mou edeixse o ektrofeas pou einai exsairetika simpathis to patera tou o opoios itan apsogos tragoudistis. to pouli pou pira exei perasei apo to sxoleio me auto to patera kai einai fetini esodeia.. diladi prin to kalokairi.. to evala idi me to thiliko na sinithizoun kai otan erthei i epoxi tous elpizw na pane ola kala...twra ipomoni menei na kanw... kales giortes se olous kai eyxaristw gia tis simvoules!

P.S oso gia to kakomoiro pou exasa den mou eixe tragoudisei pote para to gegonos oti den itan pote mazemeno sto kloubi tou.. isws na eixe kati pou to etrwge kai telika eixe erthei i wra tou... ti na pw..
 
Δεν έκανες καλά που το έβαλες μαζί με το θηλυκό
απο τώρα. Το σωστότερο θα ήταν, κοντά, αλλά σε διαφορετικά κλουβάκια.
Ετσι, αφ' ενός θα ακούσεις το αρσενικό σου, τί λέεικαι αφ' ετέρου
θα υπάρξει χρόνος για να διαπιστωθεί αν πάσχει απο κάποια ασθένεια.

Υ. Γ Παράκληση...
Αν δεν υπάρχει κάποιος λόγος για το αντίθετο, γράφε στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Επίσης, μιας και μόλις πήρες το νέο πουλάκι, καλό θα ήταν να το βάλεις σε καραντίνα για ένα διαστημα. Είναι βασική αρχή για τα νέα πουλάκια διότι μπορεί να φέρουν ασθένειες ή παρασιτα.

Μη βιάζεσαι για την αναπαραγωγή. Ετσι και άλλιως πριν το Φεβρουάριο θα ήταν καλό να μη ξεκινήσει.
Θα σου πρότεινα στην παρούσα φάση να επικεντρωθείς στη σωστή διατροφή (ποιοτικό μείγμα σπόρων) και στην ενίσχυση τους με πολυβιταμίνες, σύμφωνα πάντα με την προτεινόμενη από τον κατασκευαστή δοσολογία.

Για όποια απορία έχεις μη διστάσεις να ρωτήσεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Επίσης, βάλε καμια φωτογραφία να δούμε τα πουλάκια που έχεις!
 
Μου ειπε ο εκτροφεας που το πηρα να τα αφησω μαζι τωρα που μονιασαν γιατι ειναι ηρεμα απο την πρωτη μερα.. κι εγω ηθελα να τα χωρισω για να τα ακουσω αλλα μου ειπε οτι ειναι καλυτερα ετσι τωρα, για να γνωριστουνε ωστε την ανοιξη να ζευγαρωσουν. ρε παιδια εγω ειμαι καινουριος και δεν εχω εμπειρια αλλα μου φαινεται οτι γενικα οι γνωμες διιστανται αρκετα... Τωρα σκεφτομαι οτι αν τα χωρισω στο τελοσ θα τα στρεσαρω τα πουλια βαλε βγαλε.. Ναι μεν θελω να τα ακουσω αλλα δεν θελω να τα ταλαιπωρω με το βαλε βγαλε... εχασα κι ενα πουλι και φοβαμαι να τα πολυ πειραζω...
Θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο γιατι η συνδεση μου ειναι απλη και μπορει να αργει να ανεβασει φωτο. 🙂
 
Στο φόρουμ γράφουν άνθρωποι που γνωρίζουν πολλά πράγματα, λόγω της πολυετούς ενασχόλησης με τα πουλιά.
Μπορείς να διαβάσεις τις απόψεις τους και να βγάλεις τα συμπεράσματά σου. Δες για παράδειγμα ποτε είναι σωστότερο να ξεκινά η αναπαραγωγή και πώς γίνεται η προετοιμασία. Διαβαζοντας λοιπόν τις τεκμηριωμένες τους απόψεις θα μπορέσεις να κρίνεις πως θα διαχειριστείς τα πουλιά σου.
 
εχω βαλει 2 εικονες στο αλμπουμ μου αλλα δεν ξερω πως να της βαλω στο ποστ αν θελετε ριξτε μια ματια. Το αρσενικο μαλινουα ειναι αυτο με το σημαδι στο κεφαλι ενω ανεβασα και μια καρδερινουλα που αγορασα πριν μερικες μερες... σημερα λεω λοιπον να τα χωρισω τα μαλινουα και να βαλω τον αρσενικο σε ενα κλουβακι κοντα στο θηλυκο να ακουγονται...
 
εχασα κι ενα πουλι και φοβαμαι να τα πολυ πειραζω...
Κάνεις πολύ καλά που ανησυχείς αλλά ανησυχείς σε λάθος κατεύθυνση. Το πρώτο πράγμα που θα έπρεπε να σου προτείνει ένας σοβαρός εκτροφέας είναι αυτό
και αφ' ετέρου θα υπάρξει χρόνος για να διαπιστωθεί αν πάσχει απο κάποια ασθένεια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Τα πουλια τα χωρισα. το θηλυκο στο κλουβι του κανονικα και τον αρσενικο σε ενα μικρο κλουβι για να τον ακουσω.. υπομονη λοιπον.. Εβαλα και τις φωτο τους για οποιον ενδιαφερεται στο αλμπουμ...
 
με ολο το συμπαθειο νερο δεν εχουν υα πουλια απο οτι ειδα και δευτερον βαλε τα κλαρακια λιγο πιο μπρος το κεντρο του κλουβιου να μην χαλαει η ουρα της καρδερινας γιατι την ειδα μαδημενη κατα τα αλλα να τα χαιρεσαι
 
στα μαλινουα η ποτιστρα φαινεται αριστερα ενω στην καρδερινα οχι γιατι ειναι κοντινη η φωτο.. η καρδερινα ειναι σε φαση αλλαγης πορειας προς τα πισω και ισως δεν βλεπεις την ουρα καθαρα αλλα καθοτι την αγορασα προσφατα και ειναι μικρη ακομα δεν ειναι πληρως ανεπτυγμενη η ουρα. Παντως τα πουλια ειναι ανετα μεσα στα κλουβακια και δεν χτυπιουνται η τριβονται στις μπαρες..
ανυπομονω να ερθει η ανοιξη!
 
Eγώ θα ρωτ΄ησω κάτι άλλο που δεν είδα να πρόσεξε κανείς. Μήπως έπρεπε να κάνει στο θηλυκό μια προληπτική θεραπεία σε περίπτωσει που μπορεί νε έχει κολήσει κάτι απο το προηγούμενο αρσενικό που πέθανε αφού ήτανε στο ίδιο κλουβί μαζί; 😕
:) Αλεξία
 
Back
Top