Γενικά Malinois vs Harz roller, ποια η διαφορά ανάμεσα στις δύο φυλές;

Υψιπέτης

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαϊ 2017
Μηνύματα
51
Πόλη
Χαλκίδα
Όπως ίσως δηλώνει και ο τίτλος του άρθρου, ποια η διαφορά ανάμεσα στις δύο αυτές φυλές όσον αφορά στο κελάϊδισμα;
Έμένα μου φαίνονται -αν όχι ίδια- παρόμοια, παρακολουθώντας βίντεο στο youtube...
 
Μπορείς να μας δείξεις από ποια video έβγαλες αυτές τις "παρατήρησες".
Σε διάφορα βίντεο που παρακολούθησα στο youtube δεν καταλαβαίνω κάποια διαφορά...
Ενώ π.χ. τα Timbrado έχουν εντελώς διαφορετικό ήχο (αν και αυτά μου μοιάζουν με τα κοινά καναρίνια...) τα malinois και τα Harz μου μοιάζουν ολόιδια.
 
Γιώργο από Χαλκίδα, διάβασε λιγάκι και αυτό το σύντομο άρθρο μας που περιγράφει κάπως τις διαφορές τους και παρακολούθησε και τα βίντεο που το συνοδεύουν. Αν δεν βοηθήσει ούτε αυτό, τότε συζητάμε και πάλι με ποιο συγκεκριμένο τρόπο τις απορίες σου.

Τα Καναρίνια Φωνής
 
Γιώργο από Χαλκίδα, διάβασε λιγάκι και αυτό το σύντομο άρθρο μας που περιγράφει κάπως τις διαφορές τους και παρακολούθησε και τα βίντεο που το συνοδεύουν. Αν δεν βοηθήσει ούτε αυτό, τότε συζητάμε και πάλι με ποιο συγκεκριμένο τρόπο τις απορίες σου.

Τα Καναρίνια Φωνής
Καμία σχέση δεν έχει η μια ράτσα με την άλλη. Το μόνο κοινό τους ότι είναι καναρίνια φωνής.

Ευχαριστώ @Stavros το έχω ήδη διαβάσει, αλλά οι διαφορές τους μου φαίνονται αμυδρές... Δηλαδή αν μου πουλούσαν ένα Malinois για Harz και τούμπαλιν δεν νομίζω να καταλάβαινα ότι μου την "έφεραν"!

@TheBigL , δεν αμφιβάλλω για τα λεγόμενά σου... εννοείται ότι αυτοί που έκαναν τον διαχωρισμό των φυλών πριν πολλές πολλές δεκαετίες δεν τον έκαναν τυχαία. Το θέμα μου είναι ότι το δικό μου -άπειρο- αυτί δεν αντιλαμβάνεται αυτές τις διαφορές όπως π.χ. τις αντιλαμβάνεται σε σχέση με τα Timbrados. Μπορούν αυτές οι διαφορές να γίνουν περιγραφικές ώστε να τις κατανοήσει το αυτί ενός αδαούς;

Ευχαριστώ όλα τα μέλη για τον κόπο τους να μου απαντήσουν!
 
αν μου πουλούσαν ένα Malinois για Harz και τούμπαλιν δεν νομίζω να καταλάβαινα ότι μου την "έφεραν"!
Γι' αυτόν το λόγο είναι αδύνατο να αποφασίσει κάποιος με ποια ράτσα καναρινιών φωνής θέλει να ασχοληθεί, αν δεν έχει ακούσει επανειλημμένα όλα τα είδη των καναρινιών φωνής. Σε μια προσπάθεια να σου δώσω μερικές θεωρητικές πληροφορίες ακόμη, θα σου προτείνω να διαβάσεις ένα παλιότερο μήνυμά μου σχετικά με τη διάκριση αυτών των δύο ρατσών. Μαλινουά και Χάρτζ

Από εδώ και πέρα χρειάζεται μόνο να ακούσεις για να καταλήξεις στην επιλογή σου. Το καλύτερο καναρινι φωνής, είναι αυτό που μπορείς να μείνεις δίπλα του για τουλάχιστον μισή ώρα.
 
Σε μια προσπάθεια να σου δώσω μερικές θεωρητικές πληροφορίες ακόμη, θα σου προτείνω να διαβάσεις ένα παλιότερο μήνυμά μου σχετικά με τη διάκριση αυτών των δύο ρατσών. Μαλινουά και Χάρτζ

Ευχαριστώ @Stavros για τον σύνδεσμο που παρέθεσες... Πολύ κατατοπιστικό, κάνει τα πράγματα λίγο πιο ξεκάθαρα για μένα σχετικά με τις διαφορές αυτών των δύο φυλών καναρινιών!

Δηλαδή -χωρίς να θέλω να ρίξω λάδι στην φωτιά- οι περισσότεροι εδω είστε λάτρεις των Malinois ! 😉
 
Μπα, τα τελευταία χρόνια είναι μόδα τα Timbrado.

Εδώ στην περιοχή μου στο πιο δυνατό ίσως κατάστημα (πετσοπ) δεν φέρνει πουλιά φωνής, διότι οι περισσότεροι προτιμούν τα ελληνικά που είναι πιο θορυβώδη από τύπου Malinois ή Harz. Έτσι μου είπε ο ιδιοκτήτης...
 
Μην ξεχνάμε οτι στα καναρίνια φωνης μεγαλο ρόλο παιζει και η εκπαιδευση τους.. Π.χ ένα τιμπραντο χωρις καλο δασκάλεμα είναι σαν ένα κοινο καναρινι..
 
Μην ξεχνάμε οτι στα καναρίνια φωνης μεγαλο ρόλο παιζει και η εκπαιδευση τους.. Π.χ ένα τιμπραντο χωρις καλο δασκάλεμα είναι σαν ένα κοινο καναρινι..
Aυτό είναι και το βασικό πρόβλημά τους 😉 Σε αντίθεση με τα HARZ-ROLLER και τα MALINOIS που τραγουδάνε με πολύ συγκεκριμένο τρόπο και πολύ συγκεκριμένες φωνές και σε αντίθεση με κάποιες προηγούμενες αναφορές νομίζω οτι μπορεί να τα ξεχωρίσει και ο πιό αδαής απο απόσταση.
 
Το καλύτερο καναρίνι φωνής είναι αυτό που γουστάρεις!
Υπάρχουν κάποια κοινά "αιδωνοφωνα" που τύφλα να χουν τα ράτσας

Θα συμφωνήσω όμως ότι τα μαλινουα και τα χαρτζ δε σε "τρελαίνουν "
 
πολυ ενδιαφερον αρθο για εμας τους απειρους.
απο τα λινγ που βαλατε ειδα ακουσα την καθε ρατσα.
συγνωμη αν ξεφευγω απο το θεμα αλλα βλεποντας το βελγικο απο το μαλιν και το Timbrado Clasico στα δικα μου ματια μιαζουν με κοινα καναρινια.
ο μονος τροπος να τα ξεχωρισουμε ειναι η φωνη;
 
ο μονος τροπος να τα ξεχωρισουμε ειναι η φωνη;
Στις περισσότερες των περιπτώσεων
Σπάνια μπορεί κάποιος από τα χαρακτηριστικά να είναι σίγουρος για το είδος των καναρινιών φωνής.
Υπάρχουν κάποια κοινά "αιδωνοφωνα" που τύφλα να χουν τα ράτσας
Τα ράτσας ναι... Τα φωνής με τίποτα.
Άλλο η μουσική των καλλίφωνων πουλιών κι άλλο οι τζαρτζανάδες που εκτρέφουμε.
 
Back
Top