Διατροφή Manitoba best premium σε τιμπράντο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Liakos18
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Liakos18

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2020
Μηνύματα
667
Πόλη
Ηλεία
Χαίρετε. Κάπου είχα διαβάσει ότι ο κίτρινος σπόρος που έχει η τροφή αυτή (νομίζω λέγεται βαμ ή κάπως έτσι) είναι απαγορευτικός για τα τιμπράντο, γιατί γδέρνει τον λαιμό τους. Είναι αλήθεια;
 
Δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό, απλά η ερώτηση σου μου έφερε άλλη μία ερώτηση στο μυαλό. Πώς στο καλό γίνεται να γδέρνει μόνο τους λαιμούς των τιμπράντο και όχι των άλλων καναρινιών; 😃😛
 
Χαίρετε. Κάπου είχα διαβάσει ότι ο κίτρινος σπόρος που έχει η τροφή αυτή (νομίζω λέγεται βαμ ή κάπως έτσι) είναι απαγορευτικός για τα τιμπράντο, γιατί γδέρνει τον λαιμό τους. Είναι αλήθεια;
Καλησπέρα. Το V.A.M ( vitamins, amino acids minerals ) είναι pellets που περιέχουν οι versele laga premium και δεν είναι μπισκότο αλλά pellet στην ουσία. Λογικά και registered ονομασία συστατικού.
Στις manitoba best premium στα συστατικά αναφέρεται manitoba nectar που υποθέτω συμπυκνωνεται στο κίτρινο συστατικό που αναφέρεστε.
Αλλά vam και manitoba δεν συνάδει.
Τώρα αν γδερνει τον λαιμό δεν ξέρω.σε urban myth το βλέπω . Δεν την καταπίνουνε την τροφή.. την σπάνε πρώτα πιστεύω αλλιώς δεν θα μαζευαμε τσοφλια από σπόρια όλη την ώρα:-) και pellets c15 μαζεύω αλλά είναι πολύ λιγοτερα .
[automerge]1663331702[/automerge]
 
Γειά και χαρά και από μένα εγώ δίνω στα Timprado μου ακριβώς την ίδια τροφή καθώς και στο Μαλινουα δεν έχω παρατηρήσει το παραμικρό.Απλα δεν μπορώ να βρω διαθέσιμη πλέον την 3kg 😔😔😔😔😔.Δωστου ελεύθερα μην ανησυχείς.
 
Πώς στο καλό γίνεται να γδέρνει μόνο τους λαιμούς των τιμπράντο και όχι των άλλων καναρινιών; 😃😛
Παραλίγο να πατήσω "χρήσιμο" απ' το γέλιο! 😂
(κουνιόταν το ποντίκι -αφού δεν την "κοπάνησε" εντελώς απ' την οθόνη, όλα οκ όμως)
 
Μια χαρά τροφή (εγώ προσθέτω και περιλα μεσα), τα πουλιά δεν παθαίνουν τίποτα τρωγοντας τα πέλλετ, γενικά ερέυνα και μη πίστευε σε θέματα με τα πουλιά,ειδικά αν στα λένε αυτά πετσοπαδες ή μπαρμπαδες που σου λένε μυστικά για τα πουλιά (βλέπε πυρωμα με αλατια κλπ κλπ )
 
Τελευταία επεξεργασία:
γενικά έρευνα και μη πίστευε σε θέματα με τα πουλιά,ειδικά αν στα λένε αυτά πετσοπαδες ή μπαρμπαδες που σου λένε μυστικά για τα πουλιά (βλέπε πυρωμα με αλατια κλπ κλπ )
Ναι παιδιά, αυτός ήταν και ο λόγος που ρώτησα, μου φάνηκε περίεργο. Δεν θυμάμαι πως μπήκε στο μυαλό μου, πάντως κάπου το είχα δει, και με την πρόσφατη απόκτηση τέτοιου πουλιού, μου ήρθε πάλι στην μνήμη. Χαίρομαι που δεν ισχύει. Ευχαριστώ
 
Είναι μια από τις πιο πλήρης τροφές που υπάρχουν, την έδινα χρόνια στα Timbrado χωρίς κανένα πρόβλημα.
Φυσικά δεν υπάρχουν τροφές που προορίζονται για πουλιά οι οποίες δημιουργούν πρόβλημα υγείας σε αυτά.
Κάποιες ράτσες χρειάζονται ειδική μεταχείριση στην τροφή τους για συγκεκριμένους λόγους
 
Καλημέρα. Πριν από αρκετά χρόνια άλλαξα την τροφή των Τιμπράντο μου με τη συγκεκριμένη, την οποία χρησιμοποιώ έκτοτε. Δεν παρατήρησα καμία αλλαγή στη φωνή τους.
Δεν την καταπίνουνε την τροφή.. την σπάνε πρώτα πιστεύω αλλιώς δεν θα μαζευαμε τσοφλια από σπόρια όλη την ώρα:-)
Το συγκεκριμένο κίτρινο συστατικό δεν είναι σπόρος και δεν έχει φλούδες. Το καταπίνουν όπως είναι.
 
Back
Top