Φροντίδα Meyers, πως θα το κανω να με εμπιστευτει;

frjimis

PB New Member
Εγγραφή
11 Δεκ 2007
Μηνύματα
8
Πόλη
Χαλκίδα
καλησπερα παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας. Εχω ενα meyer το οποιο ειναι δυο χρονων και τελευταια αρχισε να σκαβει κατω στο κλουβι της τα πριονιδια. Πηγα και αγορασα χθες ενα αρσενικο (εχει κανει τεστ dna) ειναι πεντε μηνων. Το προβλημα ειναι οτι το δικο μου οταν το αγορασα καθοταν ηδη στο χερι και εδινε φιλακια. Ενω αυτο που πηρα χθες ειναι φοβισμενο και δεν ξερω τι να κανω γιαυτο. Αν μπορουσατε να μου πειτε πως θα το κανω να με εμπιστευτει. Ερχεται σιγα σιγα περνει την τροφη απο το χερι μου αλλα την πεταει κατω δεν την τρωει. Τα εχω βαλει διπλα διπλα σε 2 κλουβια για να μαθουν το ενα το αλλο.χρειαζομαι βοηθεια για να το εξημερωσω ποιο γρηγορα ευχαριστω δημητρης!
 
Meyer εχεις τελικα η Ζακο;Γιατι στις πληροφοριες σου αναφερεις οτι εχεις ζακο.

Το οτι η θηλυκια σου(της εχεις κανει τεστ DNA και ξερεις οτι ειναι θηλυκια;) εσκαβε δεν παιζει κανενα απολυτως ρολο. Μπορει να επαιζε μπορει ομως να θελε και φωλια.

Τον αρσενικο σου απο που τον πηρες; Σου εδωσαν τα χαρτια απο το τεστ DNA?(αν οχι δεν μπορεις να σαι σιγουρος για τιποτα.

Απομακρυνε τον απο την θηλυκια και κρατα τον για ενα μηνα σε καραντινα. Οταν φερνουμε νεα πουλια στο σπιτι τα κραταμε μακρυα απο αυτα που εχουμε γιατι το νεο πουλι μπορει να μεταφερει ασθενειες.

Οταν περασει αυτος ο μηνας τοτε το νεο πουλι που εφερες θα χει συνηθησει εσενα και το νεο του περιβαλλον και τοτε θα δεις πραγματικα αν ειναι ημερος. Τωρα μονο υποθεσεις μπορεις να κανεις. Ειναι απολυτως φυσιολογικο να ειναι νευρικος γιατι ολα αυτα του φαινονται εντελως αγνωστα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
για αρχη καλο θα ηταν να συνηθιζει το αγγιγμα σου
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
υπομονη θελει και επιβραβευση σε καθε επιτυχημενη προσπαθεια
 
Back
Top