Διατροφή Mix μπάρμπα Στάθη με ωμά ή βρασμένα λαχανικά σε παπαγάλους;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης HxC
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

HxC

PB Member
Εγγραφή
18 Απρ 2021
Μηνύματα
920
Πόλη
Αθήνα
Θέλω να δώσω μιξ του μπάρμπα Στάθη να τα δώσω ωμά λαχανικά η πρέπει να βραστουν πρώτα;
 
Δεν νομίζω να μπορούν να τα φάνε... Τα λαχανικά αυτά είναι πολύ μεγάλα, εκτός αν τα πολτοποιησεις, αλλά δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο θα φάνε (τα δικά μου δεν τα άγγιξαν). Εγώ στον Cockatoo μου όπως ήταν έβαζα όσα ήθελα στον φούρνο μικροκυμάτων ώστε ξεπαγώνοντας να βράσουν ταυτόχρονα.
[automerge]1627382030[/automerge]
Ωμά φοβάμαι πως μπορεί να τους προκαλέσουν δυσπεψία..
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Τα λαχανικά, τα φρούτα και το αυγό στα budgie τα κόβω μικρά κομμάτια και τα τρώνε ευχάριστα και γρήγορα. Άμα χορτάσουν μετά παίζουν κιόλας..
 
@HxC Βράστα ελαφρά σε νερό ή ατμομάγειρα, ώστε να μην είναι τόσο μαλακά όσο τα τρώμε εμείς, αλλά όχι και ωμά, γιατί απλά δεν μπορούν να τα φάνε (δαχτυλάκια, όμως, μια χαρά τρώνε) και μεγάλα λαχανικά όπως το μπρόκολο, κόψτα κομματάκια. Αν είναι πολύ βρασμένα τα δικά μου μπάτζι δεν τα τρώνε, τους αρέσει να κάνει κρατς, πρέπει να το ηχογραφήσω :Ρ
 
Οπου γινεται αναφορα στο φόρουμ για ωμα λαχανικα,γινεται για φρεσκα λαχανικα.
Τα κατεψυγμενα ανηκουν σε αλλη κατηγορια και δεν καταναλώνονται αν δεν υπαρξει θερμικη κατεργασια για λογους ασφαλειας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
@Stavros για αλλαγή πιο πολύ Σταύρο και για να δω αν θα τα φάνε. Έχω μείνει στο μαρούλι σπανάκι καρότο από όταν τα πήρα.
 
Δημήτρη αν θέλεις τη γνώμη μου το θεωρώ υπερβολή. Πρόκειται για ένα προϊόν που έχει υποστεί μεγάλη επεξεργασία. Ναι, είναι καλή η ποικιλία αλλά όταν πρόκειται για φυσικές τροφές που ανήκουν στο διαιτολόγιο των πτηνών ή έστω κάποιο προϊόν που έχει φτιαχτεί αποκλειστικά για πουλιά. Τις επεξεργασμένες τροφές προσπαθούμε να τις αποφεύγουμε. Ανθρωποποιούμε τα πουλιά και προσπαθούμε να τους προσφέρουμε ευχαρίστηση με πράγματα που ευχαριστούν εμάς και αυτό κατά την άποψή μου δεν είναι σωστό.
 
@Stavros εννοείται ότι δεν θα έδινα κάτι χωρίς να είμαι σίγουρος απλά είχα διαβάσει σε άλλη συζήτηση από άτομα να το δίνουν και δεν υπήρχε αντίθετη άποψη , γι'αυτό και ρώτησα αν πρέπει να το δώσω βραστό η ώμο και όχι αν κάνει να το δώσω γενικότερα. Όσον αφορά στο θέμα της ευχαρίστησης που αναφέρεσαι δεν καταλαβαίνω πως θα μου έδινε ευχαρίστηση κάτι τέτοιο. Απλούστατα είναι μια γρήγορη επιλογή με μεγάλη ποικιλία. Επίσης θα με βοηθούσε στο να δω τι από όλα αυτά θα έτρωγαν ώστε να το έδινα μόνο του στο μέλλον . Έτσι το σκέφτηκα εκείνη τη στιγμή τουλάχιστον.
 
Όσον αφορά στο θέμα της ευχαρίστησης που αναφέρεσαι δεν καταλαβαίνω πως θα μου έδινε ευχαρίστηση κάτι τέτοιο
Δημήτρη αναφέρεσαι προφανώς σε mix λαχανικών το οποίο παρερμήνευσα. Θεώρησα ότι αναφέρεσαι σε mix ενισχυτικό γεύσης των φαγητών (τύπου νοστιμιά) και είπα ας μην το δω κι αυτό Θεέ μου. 🙂
 
Προφανώς κάνω κι εγώ λάθος αλλά δίνω αρακά και καλαμπόκι κατεψυγμένο που το βάζω λίγο σε ζεστό νερό να μαλακώσουν.
@HxC Μπορείς να βάλεις για ποικιλία βλήτα, μπρόκολο, πιπεριά, μαϊντανό και πολλά άλλα σίγουρα αλλά αυτά σχεδόν πάντα υπάρχουν στο ψυγείο. Στο δικό μας τουλάχιστον.😉
 
Back
Top