Γενικά Monk παπαγαλος-Zoo planet

Damianos09

PB New Member
Εγγραφή
4 Δεκ 2016
Μηνύματα
28
Πόλη
Βάρδα
Γεια σας! Σκευτομαι να αγορασω εναν παπαγαλο monk απο το pet shop Zoo planet γνωριζει καποιος αν ειναι καλο pet shop;Επισης ποσο μεγαλες διαστασεις πρεπει να ειναι το κλουβι του παπαγαλο για ενα μονκ;
 
Με το καλό να πάρεις τον παπαγάλο σου!
Νομίζω το μαγαζί αυτό βρίσκεται στην οδό Αθηνάς στο κέντρο της Αθήνας; Υπάρχουν δύο καταστήματα στην περιοχή και δεν γνωρίζω ποιο από τα δύο είναι αυτό που λες. Το ένα είναι αρκετά εμφανίσημο και ποιο καθαρό ενώ το άλλο δεν το σχολιάζω. Πολλές φορές είδα πουλιά παραμελημένα σε ακατάλληλα κλουβιά. Έχει την εμφάνιση παζαριού της ανατολής του προ-προηγούμενου αιώνα.
Από το καλύτερο πήρα μια φορά μόνο τροφή κουνελιού ενώ από το άλλο ποτέ τίποτα και δεν θα το διακινδύνευα πάντως.
Τι να σου πω...
Γενικά και ασχέτως αυτού του καταστήματος, γιατί δεν σκέφτεσαι την επαφή με κάποιο εκτροφείο; Είναι θέμα τιμής; Πόσο τον βρίσκεις; Πρόσεχε γιατί επειδή υπάρχουν αποικίες αγρίων, μην είναι κανένα πιασμένο αγρίμι.
Ως προς το κλουβί, μίνιμουμ μήκος πρέπει να έχει 65-70 εκ. με βάθος τουλάχιστον 60 και ύψος 70εκ.
Περιμένουμε τα νέα σου :)
 
Ναι ειναι αυτο στην οδο Αθηνάς 59 εκει μου ειπαν πως εχουν 50€ τα μονκ αλλα δεν ξερω ημερα η αγρια θα μαθω αυριο και θα σας πω! Επισης εχει και σελιδα στο fb που βλεπω τα ζωα να ειναι σε καλη κατασταση αλλα ισως να ξερετε κατι περισσότερο! Θα παω στο κατάστημα μαλλον να δω αν ειναι ημερος οντως αλλιως ψαχνω για καπου αλλου! Θα σας ενημερωσω αυριο το πρωι!
 
Εγώ στη θέση σου δεν θα το σκεφτόμουν καν για το πετ σοπ.
Ψάξε εκτροφείς.
Να ξέρεις τουλάχιστον ότι θα'ναι υγιής.
Αν σου βγει άρρωστο. Απο το πετ σοπ, δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς, οτι θα πάρεις ένα πουλάκι γεμάτο υγεία.
Και εγώ έψαχνα για παπαγάλο και δεν διανοήθηκα ούτε μια στιγμή να πάρω απο πετ σοπ.
Κάνε υπομονή μέχρι να βρεις έναν καλό εκτροφέα για να πάρεις απο αυτόν.
Έτσι κι αλλιώς και αυτοί τα άγρια πιο φτηνά τα πουλάνε.
 
Έχω πολύ κακή, κάκιστη θα έλεγα γνώμη για το συγκεκριμένο πετσοπ. Άθλια κατάσταση πουλιών, ζώων, βρώμα μέχρι εκεί που δεν παίρνει, υψηλές τιμές, άσχετοι υπάλληλοι, λένε και φοβερές μπούρδες, μόνο και μόνο για να πουλήσουν. Δεν θα έπαιρνα ποτέ ούτε μπανιέρα από εκεί.
 
Έχω πολύ κακή, κάκιστη θα έλεγα γνώμη για το συγκεκριμένο πετσοπ. Άθλια κατάσταση πουλιών, ζώων, βρώμα μέχρι εκεί που δεν παίρνει, υψηλές τιμές, άσχετοι υπάλληλοι, λένε και φοβερές μπούρδες, μόνο και μόνο για να πουλήσουν. Δεν θα έπαιρνα ποτέ ούτε μπανιέρα από εκεί.
Ευχαριστω για την βοηθεια!
Ειναι ομως μακρια απο εμενα και εγω θελω να τον παρω απο Αθηνα επειδη εδω ειμαι τωρα!
 
Καλησπερα.
Υπάρχουν αρκετοί εκτροφείς Μόνο στην Αθήνα με ημέρα μωράκια απογαλακτισμενα προς διάθεση.
Καλύτερα να δώσεις 20-50 ευρω παραπάνω και να πάρεις ένα υγιές πουλί που θα έχετε όμορφες στιγμές μαζί :)
 
Καλησπέρα φίλοι μου
Θα ήθελα να σε αποτρέψω από αυτό το μαγαζί ! Αγοράσαμε έναν παπαγάλο ringneck από το συγκεκριμένο μαγαζί τον οποίο μας τον πούλησαν σαν μικρής ηλικίας. Τελικά ο παπαγάλος αποδείχτηκε ότι είχε ζήσει ελεύθερος γιατί ήξερε να πετάει και προφανώς είχε πιαστεί τον ειχαν βάλει σε κλουβί να τον πουλήσουν. Μην πας στο Zoo planet ! Επιπλέον παραλίγο όταν τον πάρουμε να του κόψουν και τα φτερά...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top