Φροντίδα Monk ρίχνει την τροφή συνέχεια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης valasia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

valasia

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιουλ 2018
Μηνύματα
388
Πόλη
Νέα Φλογητά
Καλησπερα σε ολους, εδω και δυο μηνες το μικρο μας ριχνει συνεχεια κατω την τροφη του,ξεκινησε να το κανει μια με δυο φορες την εβδομαδα και σταδιακα αυξηθηκαν μεχρι που εχει γτασει σε σημειο να γεμιζω το μπολακι του 5-6 φορες τη μερα.
Δοκιμασα να τον αφησω χωρις τροφη αλλα μετα απο 10 λεπτα κατεβηκε και εφαγε απο κατω οποτε αναγκαστηκα παλι να γεμισω το μπολακι του.
Εχω δοκιμασει να κρατησω τα μπολακια με μανταλακια αλλα τα σπαει και πεταει κατω το μπολακι. Του εχω αλλαξει τροφη αλλα εχει φτασει σε σημειο πλεον να παταει κατω μεχρι και το μπολακι με τα λαχανικα και τα φρουτα που λατρευει.
Καμια ιδεα, γιατι μπορει να το κανει ή τι μπορω να κανω για να το ελαττώσει εστω.
 
Αντιμετωπίζω κι εγώ την ίδια κατάσταση με το μπατζι μου. Πετάει όλη την τροφή του κάτω...
Υποπτεύομαι ότι το κάνουν είτε γιατί ψάχνουν να βρουν αυτό που θέλουν, είτε για διασκέδαση.
Χρειάζεται γέμισμα το μπολάκι δυο φορές την ημέρα. Δεν μπορώ να καταλάβω καν πώς το κάνει. Μάλλον τα πιάνει στο στόμα της και τα φτύνει... Δεν την έχω πιάσει στα πράσα ακόμα...
 
Και εμένα έριχναν πολύ τροφή κάτω... Αφότου αγόρασα αυτές τις ταιστρες, σταμάτησαν να ρίχνουν τροφή... αρχείο λήψης.webp
Από το e shop katoikidio.
Βάζω δύο κουταλιές της σούπας τροφή κάθε πρωί και την τρώνε όλη χωρίς να την πετάνε...
Και επειδή δεν μπορούνε να ρίξουν τροφή, πάνε και ρίχνουν από τα μπολακι που τους έχω, βότανα και μινεραλ... Αν είχα κι άλλο χώρο στο κλουβί θα έβαζα και γιαυτα τέτοιες ταιστρες, αλλά δυστυχώς δε χωράνε...

Δεν πιστεύω ότι το κάνουν για παιχνίδι...
Το κάνουν κυρίως όταν έχουν νεύρα και όταν ψαχνουν κάτι συγκεκριμένο να φάνε... 😊
 
Πεταει κάτω την ταιστρα ή μπαίνει μέσα σε αυτήν και πετάει έξω την τροφή;
Πετάει κάτω όλη την ταιστρα, παλιότερα είχε ταιστρα όπως η ποιο πάνω που δείχνει η eva του ήταν πιο εύκολο να την ρίξει, τώρα του πήρα ανοξείδωτα μπολακια από αυτά που η βάση τους σφίγγει στα κάγκελα αλλά πάλι βάζει το κεφάλι από κάτω και τα σπρώχνει με φορά για να βγουν από τη θέση τους.
Και μια διόρθωση... Δικό μου λάθος που δεν διευκρίνισα, είναι Μονκ και όχι parrotlet
 
πάλι βάζει το κεφάλι από κάτω και τα σπρώχνει με φορά για να βγουν από τη θέση τους.
😂
Μήπως να άλλαζες θέση την ταιστρα; Μήπως δεν τον βολεύει εκεί που είναι;
 
Πετάει κάτω όλη την ταιστρα, παλιότερα είχε ταιστρα όπως η ποιο πάνω που δείχνει η eva του ήταν πιο εύκολο να την ρίξει, τώρα του πήρα ανοξείδωτα μπολακια από αυτά που η βάση τους σφίγγει στα κάγκελα αλλά πάλι βάζει το κεφάλι από κάτω και τα σπρώχνει με φορά για να βγουν από τη θέση τους.
Και μια διόρθωση... Δικό μου λάθος που δεν διευκρίνισα, είναι Μονκ και όχι parrotlet
Είναι απίστευτο το πόση δύναμη έχουν και πόσο πείσμα όταν κολλήσουν με κάτι 😏
Παλιότερα το έκαναν τα κοκατιλ μου. Είχα ενώσει με σχοινακι μικρά κλαδάκια φτιαχνοντας μια "σχεδια" και το είχα βάλει όλο αυτό κάτω από την ταιστρα για να μην μπορούν να την σπρώχνουν προς τα πάνω.
 
Μήπως να άλλαζες θέση την ταιστρα;
Του έχω δύο σε διαφορετικα σημεία αλλά καμία δεν του κάνει
Η μια είναι μπροστά που φαίνεται και η άλλη πίσω δεξιά.
Εδώ τον βλέπετε να κάνει κούνια αμέριμνος ενώ μόλις έχει ρίξει ΠΑΛΙ την τροφήIMG_20190606_175219_resize_4.webp
 
Το πιθανότερο είναι πως δεν θα χρειαστεί να πάρεις άλλες ταΐστρες...

63943
. Τώρα του πήρα ανοξείδωτα μπολακια από αυτά που η βάση τους σφίγγει στα κάγκελα αλλά πάλι βάζει το κεφάλι από κάτω και τα σπρώχνει με φορά για να βγουν από τη θέση τους.
Και μια διόρθωση... Δικό μου λάθος που δεν διευκρίνισα, είναι Μονκ και όχι parrotlet

Βαλασία, άποψη μου είναι ότι τα μπολάκια είναι πολύ κοντά στις πατήθρες.
Εγώ θα σου πρότεινα να τα βάλεις σε εντελώς άλλες θέσεις.
Κάπου που για να φάει θα πρέπει να κάτσει πάνω στο μπολάκι.

Έτσι όπως βρίσκονται οι πατήθρες τόσο κοντά και πιο χαμηλά, είναι ότι πρέπει για να παίζει και να τις ρίχνει κάτω...
 
Επαναφέρω το θέμα, αυτή τη φορά για το μπατζι. Δεν αφηνει σπόρο στη ταϊστρα. Έχω αυτές τις μεταλλικές που βιδωνουν στα κάγκελα. Όσο είμαι μπροστά δεν κάνει τίποτα, με το που θα φύγω, μετά από λίγο την ακούω που παλεύει και πασχίζει. Σηκώνει με το ραμφος την ταϊστρα πετάει τους σπόρους κάτω και την αφηνει πάλι στη θέση της 😵

Οσες φορές την ημέρα και να βάλω τροφή, το ίδιο πράγμα θα κάνει. Ανησυχώ επειδή δεν τρώει κι ολας η μονη της έννοια είναι να τα πετάξει όλα κάτω. Της έβαλα και σε μια εξωτερική ταϊστρα για καλού και για κακού, αλλά επειδή δεν έχει μάθει να τρώει από εκεί, δεν ξέρω αν θα πάει. Να την αφήσω μο ο με την εξωτερική, να βάλω τροφή σε ένα μπολάκι στο πάτο του κλουβιού;
 
... Της έβαλα και σε μια εξωτερική ταϊστρα για καλού και για κακού, αλλά επειδή δεν έχει μάθει να τρώει από εκεί, δεν ξέρω αν θα πάει. Να την αφήσω μο ο με την εξωτερική, να βάλω τροφή σε ένα μπολάκι στο πάτο του κλουβιού;

Δεν υπάρχει περίπτωση πιστεύω να πεινάσει και να μην πάει στην εξωτερική. Στη θέση σου θα το έκανα για μερικές ώρες το "πείραμα" μια μέρα που θα ήμουν σπίτι να δω πως συμπεριφέρεται.
 
Καταλαβαίνω ότι είναι μια συνηθισμένη συμπεριφορά παπαγάλων αλλά μήπως δεν του αρέσει και η τροφή ή η παρτίδα των σπόρων;

Εγώ στα καναρίνια βάζω μόνο εσωτερικές ταίστρες. Ειδικά στα νεαρά πουλιά η κατανάλωση είναι πάνω απο 3πλάσια σε σχέση με τις εξωτερικές. Με όλα αυτό δεν εννοώ οτι ρίχνουν τα σπόρια στο ταψί και εγώ χαίρομαι με μια άδεια ταίστρα.
 
Με όλα αυτό δεν εννοώ οτι ρίχνουν τα σπόρια στο ταψί και εγώ χαίρομαι με μια άδεια ταίστρα.

😂 🤔💭 «Την τσάκισαν την τροφή πάλι.»
[automerge]1560068810[/automerge]
Της έβαλα και ένα διαφορετικό μπολάκι, το οποίο έδεσα στα κάγκελα πάνω στην αγαπημένη της σκάλα. Θα παρατηρήσω να δω τι θα κάνει και αν θα φάει κάτι σήμερα ή αν θα αρέσκεται απλά να κοιτάει πώς να τα πετάξει κάτω. Οι σπόροι είναι οι ίδιοι που της δίνω εδώ και δυο χρόνια. Να είναι η παρτιδα; Παιζει διαφορά στην ποιότητα της παρτίδας τόσο πολύ ώστε να κάνει τους σπόρους ανεπιθύμητους στα πουλια; Έχετε παρατηρήσει ποτέ κάτι τετοιο;
Πάντως στα java που τους δίνω από την ίδια παρτιδα δεν είδα να πτοούνται.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγω πλεον εχω βαλει ξανα τις αρχικες ταιστρες που ειχε το κλουβι και κλεινουν στα καγκελα, τις ειχα βγαλει γιατι ειναι χαμηλα και δεν ηθελα να πεφτουν οι κουτσουλιες του μεσα αλλα εχω αλλαξει θεση τις πατηθρες και δενκαθεται πανω απο την τροφη τωρα.
Βεβαια πηγενει ακομη και τις τραβαει και προσπαθει να τις βγαλει αλλα δεν τα καταφερνει. Το περιεργο ειναι πως δεν πεταει εξω καθολου απο την τροφη του. Μαλλον το εχει παρει σαν παιχνιδι.
να βάλω τροφή σε ένα μπολάκι στο πάτο του κλουβιού;
Και αυτο το δοκιμασα και παλι γυρνουσε το μπολακι αναποδα και ετρωγε απο κατω.Βαλε τις εσωτερικες και δες πως θα παει.
 
Back
Top