Αναπαραγωγή My Gloster Canaries - Αναπαρ.Περίοδος 2016

Dimitris.P

PB Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2015
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Πειραιάς
Επειτα από πολύ διάβασμα(μα πολύ διάβασμα),έπειτα από πολλές ωραίες και με ουσία κουβεντούλες με όλους σας στην παρέα,έπειτα από ένα καλό ξεψάχνισμα ενός πολύ καλού βιβλίου που πήρα από Αγγλία σχετικά με τα gloster( τίτλος βιβλίου GLOSTER FANCY CANARY)και αφού τα ζευγάρια είχαν ήδη επιλεγεί.. Προχώρησα στην αναπαραγωγή τους για το 2016.
1)διατροφική προετοιμασία:
από 05/01/2016 σε όλα τα ζευγάρια, με τα αρσενικά να προηγούνται κατά μία εβδομάδα.
πλήρης μείγμα σπόρων, μαλακή αυγοτροφή, σουπιοκόκκαλο, πολυβιταμίνη στο νερό, βραστό αυγό 2 φορές την εβδομάδα, μήλο 2 φορές την εβδομάδα, τρυμμένα όστρακα.
2)μεταφορά των ζευγαριών στις ζευγαρώστρες:
15/02 το κάθε ζευγάρι τοποθετήθηκε στην ζευγαρώστρα του,όπου παρατηρούσα τις αντιδράσεις τους στην έμεση πλέον ''επαφή'' τους έστω και από το πλέγμα της ζευγαρώστρας. Τα 3 από τα 4 ζευγάρια τα βρήκαν σχεδόν αμέσως,το 4ο χρειάστηκε λίγο παραπάνω ''φως'' (σε ευχαριστώ πολύ καλέ μου φίλε Γιάννη Μισαλούρη για την παρατήρησή σου).
3)τοποθέτηση φωλιάς & νήματος:
20/02 δώθηκε στην πλευρά των θηλυκών φωλιά και νήμα,όπου όλες μάλιστα έπιασαν αμέσως δουλειά.
22/02 οι φωλιές ήταν σχεδόν έτοιμες, οπότε και αφαίρεσα τα διαχωριστικά πλέγματα και. Έκανα την προσευχή μου.

αποτέλεσμα:
25/02 Oρφέας & Ευριδίκη: 1o αυγό
29/02 Φρίξος & Ελλη: 1o αυγό
03/03 Μάριος & Χαρά: 1o αυγό
03/03 Μπόννι & Κλάιντ: 1ο αυγό

μέχρι στιγμής και τα 4 ζευγάρια μου έχουν χαρίσει από 4 αυγά ως πρώτη γέννα, με πιθανές ημερομηνίες εκκόλαψης τις 15/03 για το 1ο ζευγάρι, 19/03 για το 2ο, 23/03 για τα άλλα δύο.
Τα ζευγάρια μου θα προχωρήσουν και σε μία ακόμη γέννα,ώστε να τους δώσω μετά και αρκετό χρόνο να ηρεμήσουν, να επανέλθουν.. Να περάσουν ομαλά στην πτερόρροια.
ευχαριστώ πολύ όλους τους φίλους του φόρουμ που, μέσω των εμπειριών τους που μοιράστηκαν μαζί μου, απέκτησα γνώσεις χρήσιμες για μένα, για τα καναρίνια μου αλλά και για.. Το μέλλον.
Eλπίζω και εύχομαι το αποτέλεσμα να δικαιώσει την δουλειά και την προσπάθεια μου τόσο ως νέο μέλος του ΣΦΩΠ όσο και ως εκτροφέας της ιδιαίτερης & γλυκιάς αυτής ράτσας καναρινιών που ακούει στο όνομα Gloster Canaries.
 
Θα παρακολουθώ με ενδιαφέρον τις εξελίξεις στην αναπαραγωγή σου! Εύχομαι η προσπάθεια σου να ευδοκιμησει και να σου επιφέρει τα επιθυμητα αποτελεσματα! Καλή επιτυχία από καρδιάς!
 
Τις θερμές ευχές μου για μία όμορφη, ομαλή, σωστή και επιτυχημένη αναπαραγωγική περίοδο με τα πανέμορφα καναρίνια σου! Είμαι σίγουρος ότι θα σε αποζημιώσουν και με το παραπάνω για την τόσο καλή και οργανωμένη φροντίδα που τους παρέχεις! Με το καλό να δεχθείς τα μικρά και με το καλό να τα καμαρώσεις στο κλαρί! Όλα να πάνε κατ' ευχήν!
 
Τζωρτζίνα..Αμβρόσιε.. Παναγιώτη..σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια! Εύχομαι ολόψυχα τόσο σε εσάς όσο και σε όλους τους φίλους του φόρουμ που έχουν ήδη προχωρήσει ή σκέφτονται να προχωρήσουν σε αυτό το όμορφο και γεμάτο ''φυσική μαγεία'' θαύμα που λέγεται αναπαραγωγή, να τους πάνε όλα καλά!
ο λόγος που ανέβασα αυτό το μήνυμα ήταν μόνο και μόνο για να υπάρχει, να το διαβάζουν οι νέοι της παρέας, για να δουν πως τίποτα δεν αφήνεται στην τύχη του! Όλα έχουν τον λόγο τους, μα και.. Τον ρόλο τους! Η δική μου φετινή κίνηση στηρίζεται εξ'ολοκλήρου στο πολύ διάβασμα για την ράτσα που
επέλεξα, αλλά και στην πολύ καλή και απλόχερη ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών πολλών φίλων του φόρουμ πάνω στην εκτροφή καναρινιών! Έμαθα πολλά.. Αλλά και διόρθωσα πολύ περισσότερα!
ελπίζω να πάνε όλα καλά!

Και άντε μετά να δούμε, φίλε μου καλέ Παναγιώτη.. Πως θα τα μεταφέρω όλα τα καμάρια μου στο Αγκίστρι, το καλοκαίρι! Γιατί, αν όλα πάνε καλά, άλλο να έχεις να μεταφέρεις 8 καναρίνια κι άλλο 40!
 
Περιμένω να καμαρώσω τα αποτελέσματά σας...
Καλή και όμορφη αναπαραγωγή...

Σε ζηλεύω!
Γιάννη, καλέ μου φίλε, σε ευχαριστώ πολύ!
ο Γιάννης, φίλοι μου, μου έσωσε το 4ο ζευγάρι μου από το..''διαζύγιο'' !
γιατί,όπως προείπα..όλα έχουν το λόγο και το ρόλο τους! Πολύ καλό το διάβασμα, αλλά..η εμπειρία μετράει σε κάθε στιγμή, κυρίως στις πιο κρίσιμες στιγμές!
εκεί λοιπόν που πίστευα πως το ζευγάρι, από τις αντιδράσεις του, πήγαινε σφεράτο για..''διαζύγιο'', η εμπειρία του Γιάννη το έσωσε! αυτή τη στιγμή, ο νεαρός είναι υπόδειγμα συντρόφου!
 
και τα 4 ζευγάρια, στήθηκαν με γνώμονα το πλάνο της φωτογραφίας..
Corona τα αρσενικά,Consort τα θηλυκά.
Η φωτογραφία επίσης αναγράφει και το τι μπορεί κανείς να περιμένει από το ζευγάρωμα αυτό, αλλά τον τελευταίο πάντα λόγο τον έχει η Μητέρα Φύση..
 

Συνημμένα

  • accouplement_consort_corona.webp
    accouplement_consort_corona.webp
    11 KB · Προβολές: 50
Oι πιθανότητες είναι πράγματι 50% - 50% . Αλλά όπως λές η φωλιά μπορεί να δείξει άλλα. Σου εύχομαι να βγούν όπως τα θέλεις. :)
 
Εύχομαι να σου πάνε όλα όπως τα έχεις σχεδιάσει. Με το καλό να δεις τα μικρά στο κλαρί.
 
κε Γερολυμάτο, σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια! Οφείλω να ομολογήσω πως τα άρθρα σας όπως και του Γιάννη του Μισαλούρη αποτέλεσαν την καλύτερη δυνατή εγκυκλοπαίδεια για μένακαι το έναυσμα για πολλές διορθώσεις πάνω στην εκτροφή των καναρινιών μου.
καλοί μου φίλοι Κώστα και Στέφανε..σας ευχαριστώ πάρα πολύ, οι κουβέντες και οι εμπειρίες σας πολύ χρήσιμες και εύχομαι σε όλους μας τα σχέδια μας για τη φετινή σαιζόν να πραγματοποιηθούν στο μεγαλύτερο ποσοστό.:)👍
 
Δημήτρη σου εύχομαι τα καλύτερα για εσένα και την εκτροφή σου. Με τα γραφόμενα σου φαίνεσαι άνθρωπος που αγαπάς αυτό που κανείς και προσπαθείς να το κανείς σωστά. Καλή συνέχεια!
 
Θαυμάζω τους ανθρώπους που ενώ είναι στην αρχή ακόμα δεν βαδίζουν στα τυφλά. Η αλήθεια είναι ότι λειτουργείς πολύ οργανωμένα Δημήτρη και προσφέρεις πολύ αγάπη και φροντίδα στα καναρινακια σου. Αυτή την αγάπη και την φροντίδα είμαι σίγουρη ότι θα στην ανταποδωσουν. Θα είμαι εδώ να παρακολουθώ τις εξελίξεις της εκτροφής σου. Εύχομαι ολόψυχα όλα να πάνε όπως τα έχεις σχεδιάσει!
 
Αντώνη και Παναγιώτα..σας ευχαριστώ! Μακάρι να πάνε όλα κατ'ευχήν, για όλους μας!
και για όποιον φίλο ή φίλη έχει gloster, σας προτείνω να αποκτήσετε το βιβλίο αυτό..
 

Συνημμένα

  • BMImg_2031_2031_barrett_gloster_web.webp
    BMImg_2031_2031_barrett_gloster_web.webp
    29,3 KB · Προβολές: 50
η μεταφορα στο Αγκιστρι ειναι απο τα πολυ ευχαριστα προβληματα που θα εχεις να αντιμετωπισεις! Μου αρεσει ο τροπος που λειτουργεις εδω μεσα φιλε μου και αυτος ειναι ενας λογος που τα πηγαινεις καλα. Εισαι ενα πολυ καλο παραδειγμα
 
Δημήτρη έπιασαν τόπο οι ευχές;
καλημέρα Στέφανε! Οι ευχές πάντα πιάνουν τόπο..στο μυαλό και στην καρδιά μας!
αν και χθες περίμενα τα πρώτα του 2016.. Ακόμη τίποτα! Υπάρχει πάντα το σενάριο να άργησε λίγες μέρες η θηλυκιά να ανεβάσει θερμοκρασία..υπάρχει και το θέμα του καιρού, που απο τους 25 βαθμούς έπεσε στους 15. Ναι μεν τα πουλιά είναι πλήρως προστατευμένα, αλλά..
Θα της δώσω 2-3 μέρες ακόμηκαι την Κυριακή που έχω ρεπό, δυστυχώς θα την ενοχλήσω λίγο για να κάνω ωοσκόπηση. Δεν έκανα από την αρχή γιατί δεν ήθελα να την στρεσάρω.

Τα αρσενικά πάντως 2 μέρες τώρα έχουν λυσσάξει στο τραγούδι!

Δημήτρη έπιασαν τόπο οι ευχές;
λοιπόν.. Δεν κρατήθηκα και έκανα μόλις τώρα ωοσκόπηση σε όλες τις φωλιές!
έχουμε και λέμε..
1η γέννα 2016
Oρφέας & Ευριδίκη: 2 αυγά ένσπορα (τοποθετήθηκε 1 ψεύτικο).. Αυτά περιμένω πρώτα!
Φρίξος & Ελλη: 3 αυγά ένσπορα
Μάριος & Χαρά: 1 αυγό ένσπορο (τοποθετήθηκαν 2 ψεύτικα)
Μπόννι & Κλάιντ: 3 αυγά ένσπορα

.. Και με δεδομένο πως εδώ και 2 μέρες τα αρσενικά ''λυγίζουν τα κάγκελα'' με το ασταμάτητο τραγούδι τους,θέλω να πιστεύω πως η 2η γέννα θα πάει πολύ καλύτερα.
 
Δημήτρη μου συγχαρητήρια και με το καλό να βγουν τα μικρούλια! Μια ερώτηση! Τα κούρεψες κάτω από την ευαίσθητη περιοχή τους ή όχι;
 
Δημήτρη μου συγχαρητήρια και με το καλό να βγουν τα μικρούλια! Μια ερώτηση! Τα κούρεψες κάτω από την ευαίσθητη περιοχή τους ή όχι;
καλή σου μέρα Αλίκη μου!
θα σου πω ακριβώς τα βήματά μου:
1)κατάληξη σε ζευγάρια
2)διατροφική προετοιμασία 4 εβδομάδων και, που περιλαμβάνει
>KING GLOSTER POSTURE South Europe μείγμα σπόρων,το οποίο κατά την προετοιμασία εμπλουτίστηκε με Κinoa,Camellina,Chia, φαγόπυρο από κατ/μα βιολογικών προιόντων.
>VERSELLE-LAGA ORLUX GOLD PATTE' υγρή μαλακή αυγοτροφή, η οποία κατά την προετοιμασία εμπλουτίστηκε με ΚΑΛΣΙ-ΒΗΤΑ,VITAMICIN,SUPRAVIT, σπόρους Bella Di Notte,ρίγανη,θυμάρι, δυόσμο.
>αυγό βραστό 3 φορές την εβδομάδα.
>μπρόκολο 2 φορές την εβδομάδα.
>μήλο 2 φορές την εβδομάδα.
>πολυβιταμίνη στο νερό
3)κούρεμα των ζευγαριών στις ευαίσθητες περιοχές
4)ένωση των ζευγαριών όταν και μόνο όταν υπήρχαν εμφανή σημάδια πως τα έχουν βρει μεταξύ τους

σίγουρα κάτι πήγε λάθος για τα τόσα άσπορα..σίγουρα θα κοιτάξω από την αρχή το αρχείο του κάθε ζευγαριού, μήπως και εντοπίσω κάτι..σίγουρα βέβαια θα χρειαστώ και την γνώμη των παλαιότερων και εμπειρότερων φίλων της παρέας μας.
 
Back
Top