Γενικά My new friend

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Creencia7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πανέμορφο πουλάκι! Να το χαίρεσαι και να σου χαρίζει όμορφες στιγμές👍

Εαν μπορείς αντικατέστησε τα πλαστικά πάτηθρα με ξύλινα. Και επίσης εάν μπορείς. Ένα μεγαλύτερο κλουβάκι 😉
Θα είναι πιο άνετος και χαρούμενος ο φίλος μας 🙂
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Η νέα μου μελωδική συντροφιά μετά τον άδικο χαμό των δύο προηγούμενων πουλιών μου...

Νομίζω πως μας τα είχες παρουσιάσει εδώ:


Παρέα με το καρδερινοκάναρό σου:


Σωστά; Τι συνέβη; Πως τα έχασες; Μήπως πρέπει να κοιτάξεις κάτι για να μην κινδυνεύσει και το καινούργιο;

Επίσης, σου είχε προταθεί να ασχοληθείς με τα οπάλ, εδώ:


Την έκανες την κουτσουκέλα;
[automerge]1554741910[/automerge]
Σύμφωνα με το έμπειρο μάτι του κ. Μακη ναι τέτοιος είναι ο μάγκας

Κάτι ξέρει... 😛
Νυφούλα παίζει;
 
Ναι ρε φίλε αυτά ήταν... Τα έβγαλα πρωί πρωί στο μπαλκόνι αφού τα είχα όλο το χειμώνα μέσα. Ειχα παραγγείλει σε ένα φίλο μια κατασκευή προστασίας. Μεχρι να τη φέρει ήμουν στην κουζίνα με τα παιδιά γιατί γκρινιάζουν. Δεν πέρασε μισή ώρα κι άκουσα κάτι σα θόρυβο. Μεχρι να βγω το ήξερα ότι κάτι επαθαν γιατί δεν ακουγόταν τίποτα. Ε καταλαβαίνεις τι αντικρυσα.Ασε η εικόνα δε βγαίνει από το μυαλό μου.Αυτον μου τον πήρε η γυναίκα μου για να ξεχάσω λέει και δεν πρόκειται να τον βγάλω ποτέ έξω ακόμη ηλεκτροφόρα καλώδια να βάλω γύρω γύρω... Τον έχω μέσα σε ήσυχο μέρος με πολύ φως... ΥΓ:νυφη δεν παίζει δεν είμαι σε φάση φέτος μετά από όλο αυτό. Εχεις κάτι υπόψιν; 😁
 
Πανέμορφο πουλάκι! Να το χαίρεσαι και να σου χαρίζει όμορφες στιγμές
Μετακομίσαμε σε βίλα και δε σταματάμε να κελαηδαμε...
 

Συνημμένα

  • rsz_img_20190413_112248.webp
    rsz_img_20190413_112248.webp
    75,8 KB · Προβολές: 53
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μπράβο και πάλι μπράβο φίλε μου👍

Δυο πατήθρες σε λίγο διαφορετικό ύψος η μια από την άλλη και κοντά στα πλαϊνά του κλουβιού ( περίπου στο έκτο-έβδομο διάκενο μετρώντας από την γωνία) είναι υπεραρκετές και παρέχουν ιδανικό χώρο για μικρές άλλα απαραίτητες πτήσεις 🙂
 
Να σου ζήσει!
Μοιάζει με κίτρινο αχάτη οπάλ... Είναι;
Μετά από έρευνα στις μεταλλάξεις εδώ στο forum τελικά δε νομίζω να είναι οπαλ γιατί η συγκεκριμένη μετάλλαξη έχει σκούρα πόδια... Πιο κοντά σε Ιζαμπέλ κίτρινο μη έντονο κάνει αφού είναι ολόιδιος με την αντίστοιχη φωτό που βλέπω να παρουσιάζεται ένα τέτοιο πουλάκι σε αυτή την κατηγορία
 
Μετά από έρευνα
Κατ' αρχάς βγάλε μας καμιά παραπάνω φωτογραφία.
δε νομίζω να είναι οπαλ γιατί η συγκεκριμένη μετάλλαξη έχει σκούρα πόδια
Τα μελανινικά καναρίνια εκτός απο τα σατινε και τα γκριζόπτερα τα διαβάζουμε ως εξής:
  1. Χρώμα βάσης:Μαύρο ή καφέ ή αχάτης ή ίζαμπελ (τρεις είναι μεταλλάξεις αλλά θεωρούνται βασικά χρώματα βάσης)
  2. Συμπληρωματική μετάλλαξη (αν υπάρχει) πχ οπάλ, παστέλ, κοβάλτιο,ίασπις,όνυχας και πολλά άλλα
  3. Λιποχρωμική βάση: κίτρινο ή κόκκινο ή λευκό
  4. Τύπος πτερώματος: έντονο ή χιονέ ή μωσαικό
Η κατηγορία 1 ρυθμίζει το χρώμα, την ποσότητα και το σχέδιο που θα λάβουν οι μελανίνες. Το ίδιο και στα κεράτινα μέρη.

Η κατηγορία 2 ποικίλει. Υπάρχουν μεταλλάξεις που δεν αλλάζουν το σχέδιο, ούτε το χρώμα των μελανινών, πχ η μετάλλαξη που επιλέγουν οι ιδιοφυίες, η κοβάλτιο, που απλά προεκτείνει τις μελανίνες στην άκρη του φτερού και άλλες όπως πχ η οπάλ που αλλάζει εντελώς την διανομή των μελανινών, άρα και το σχέδιο. Πολλές απο αυτής της κατηγορίας μεταλλάξεις επηρεάζουν και τα κεράτινα μέρη, αλλά όχι όλες.
Η ΟΠΆΛ δεν τα επηρεάζει, συνεπώς το επιχείρημα "δεν είναι οπάλ γιατί έχει μαυρα πόδια" δεν υπάρχει. Ουτως ή άλλως το καναρίνι σου δεν είναι Μαύρο για να έχει μαύρα πόδια.
Αυτό που σου είπαν είναι οτι είναι Αχάτης Οπάλ και αν θες να το διασταυρώσεις στα γρήγορα μπορείς να δεις το κάτω μέρος της ουράς του πτηνού.Αν είναι πιο σκουρόχρωμη απο την επάνω πλευρά,τότε έχεις ένα οπάλ... Που σύμφωνα με το χρώμα βάσης και σχέδιο που παρουσιάζει είναι και Αχάτης.
Ιζαμπέλ κίτρινο μη έντονο
Χιονέ λέμε το μη έντονο.Αμφιβάλω οτι είναι ιζαμπελ αν και η φωτογραφία δεν βοηθά.
 
Εγώ ότι διαβάζω λέω δεν ξέρω πολλά για αυτό είμαι εδώ, στην παρουσιαση της μετάλλαξης οπαλ που υπάρχει στο forum διάβασα για το χρώμα των άκρων, δεν είναι δικο μου κριτήριο...ίσως χρειάζεται μια διόρθωση εκεί τότε.. ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σου
 
Back
Top