Γενικά Nέο ταίρι για το θηλυκό budgie μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης orestis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

orestis

Banned
Εγγραφή
3 Οκτ 2008
Μηνύματα
13
Πόλη
Αθήνα
Γειά σας, είμαι ο Ορέστης και είμαι καινούργιος στην παρέα.
Πρίν 2 εβδομάδες απέκτησα 2 παπαγαλάκια (Budgerigar), ενα θηλυκό και ενα (μάλλον) αρσενικό. Λεω μάλλον γιατί το χρώμα στο ράμφος δεν ήταν ξεκάθαρο μιας και απο ότι κατάλαβα αργότερα ήταν σχετικά μικρό ακόμα. Το εντυπωσιακό όμως ήταν ότι απο την πρώτη κιόλας στιγμή ήταν ένα απίστευτα δεμένο ζευγάρι. Μαζί έτρωγαν, μαζί κάθονταν, όπου πήγεναι το ένα ακολουθούσε και το άλλο, ταϊζονταν ασταμάτητα στο στόμα, έξειναν το ενα το κεφαλάκι του άλλου, και το βράδι ύπνο δίπλα δίπλα. Δεν χόρτενα να τα βλέπω. "
Όπως όμως όλα τα ωραία πράγματα, τελείωσε και αυτό αρκετά σύντομα. Και λέω τελείωσε γιατί απο δικό μου λάθος το (μάλλον) αρσενικό πέταξε προς την ελευθερία.
Το θηλυκό έμεινε μόνο και άρχισε να φωνάζει το ταίρι της ασταμάτητα. Αλλά εκείνος είχε χαθεί. Και τόσο εκείνη να συνεχίζει να τον φωνάζει.
Δεν άντεξα άλλο να τη βλέπω θλιμένη να τον καλεί ασταμάτητα, και έφυγα σφαίρα για το pet shop, να της φέρω καινούργιο ταίρι.
Αυτή τη φορά της έφερα ενα επιβαιβαιωμένο αρσενικό και τα έβαλα μαζί. Εκείνη μόλις τον είδε άρχισε να κάνει σαν τρελή. Πήγαινε συνέχεια δίπλα του, τον καλούσε, και προσπαθούσε να τον ταϊση στο στόμα. Εκείνος όμως ούτε που ήθελε να τη δει. Κάθε φορά που τον πλησίαζε αυτός πήγαινε σε άλλο ξυλαράκι, και όταν προσπαθούσε να τον ταϊση αυτός έδειχνε διάθεση να την τσιμπήση και την έδιωχνε.
Λέω πρώτη μέρα είναι μαζί, θα τα βρούν.
Αλλά ακόμα και σήμερα που έχει περάσει ήδη η τρίτη ημέρα, αυτός εξακολουθεί να είναι απόμακρος. Παρότι δεν είναι επιθετικός μαζί της απο μόνος του, δείχνει να μη θέλει καμία επαφή μαζί της.
Αυτή προς το παρόν εξακολουθεί να προσπαθεί.
Το ερώτημα τώρα είναι τι πρέπει να κάνω;
Τον πάω πίσω και της φέρνω καινούργιο ταίρι, τώρα που είναι νωρίς ακόμα, η τον κρατάω και ότι προκίψει;
Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι με το προηγούμενο (μάλλον) αρσενικό είχαν δεθεί απο την πρώτη κιόλας στιγμήκαι έδειχναν να περνάνε καλά μαζί, ενώ με αυτόν έχουν περάση 3 μέρες και τίποτα.
Επίσεις έχω την εντύπωση οτι το αρσενικό έχει ένα τρέμουλο στην ουρά. Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να σημαίνει κάτι. Τουλάχιστον όταν είναι ακίνητο φαίνεται να τρέμη η ουρά του, ενώ κατα τα άλλα φαίνεται υγειές. και τρώει, και κινητικό είναι, και φωνάζει.
Αυτά απο εμένακαι θα χαρώ να ακούσω τις δικές σας απόψεις στους προβληματισμούς μου.
Ευχαριστώ.
 
Ορεστη αρχισε η αναπαραγωγικη περιοδος για τα Budgies. Η αποψη μου ειναι πως ισως το θηλυκο σου μπηκε σε φαση αναπαραγωγης και απλα ηθελε ενα ταιρι. Το νεο πουλακι προφανως δεν εχει μπει σε αυτη τη φαση και ειναι φυσιολογικο να αντιδρα ετσι. Εχε το νου απλα να τα πανε καλα μαζι και πιστευω σε λιγες ημερες θα ειναι ολα μια χαρα!

Αυτο που λες με την ουρα που τρεμει στο αρσενικο τι εννοεις; Σαν ελαφρο ανεβοκατεβασμα ενω καθεται ησυχος σε ενα κλαδακι;
 
Επίσεις έχω την εντύπωση οτι το αρσενικό έχει ένα τρέμουλο στην ουρά. Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να σημαίνει κάτι. Τουλάχιστον όταν είναι ακίνητο φαίνεται να τρέμη η ουρά του

Αυτό δεν είναι απαραιτήτως σημάδι ασθένειας. Κάποιοι παπαγάλοι κουνάνε τις ουρές τους όταν μιλούν. Αν κουνιέται η ουρά κι όταν κάθεται και αναπνέει μονάχα τότε ίσως να είναι ένα σημάδι ασθένειας.🙄

Αλλά απ' ότι είδα είπες ότι τρώει και κινείται κανονικά. Τα περιττώματά του είναι εντάξει;
 
Δεν είναι κούνημα της ουράς, κλλά ένα μόνιμο τρέμουλο ελαφρός πάνω κάτω. Σίγουρα πάντος δεν είναι το γνωστό κούνημα της ουράς που αναγνωρίζω στα πουλιά. Αυτό γίνεται αισθητό μόνο όταν είναι ήρεμο και κάθεται σε κάποιο ξυλαράκι. Το πρόσεξα γιατί στο θηλυκό και το άλλο που έφυγε, δεν είχα παρατηρήσει κάτι ανάλογο. Κατά τα άλλα φαίνεται να είναι οκ, μιας και τρώει απ όλα και είναι αρκετά κινητικό, και φωνάζει αρκέτα θα έλεγα. Απλά δεν ξέρω αν αυτό το τρέμουλο που είναι μόνο στην ουρά του μπορεί να φανερώνει φόβο η κάτι άλλο που μπορει να πρέπει να προσέξω. Επίσις έχει και ένα σπασμένο νύχι. Δεν ξέρω τι έχει βιώση πρίν το πάρω...
 
Τα περιττώματά του Ορέστη πώς είναι; Είναι κανονικά;

Αν και τα περιττώματά του είναι κανονικά, τα μάτια του είναι λαμπερά, δεν κάθεται όλη την ώρα σε μια γωνιά με φουσκωμένα τα φτερά του και δεν έχει βαριά αναπνοή, πιστεύω ότι είναι εντάξει🙄

Τό ότι έχει ένα σπασμένο νύχι δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι εκεί που ήταν πριν κακοπερνούσε και τον κακομεταχειρίζονταν. Μπορεί να του ''σκάλωσε'' κάπου το πόδι και να του' σπασε το νύχι 😉
 
Απο περιττώματα γενικός δεν ξέρω, μια ματιά που έρειξα τώρα στον πάτο του κλουβιού όλα τα περιττώματα και απο τα δύο πουλιά φαίνονται ίδια. Για όλα τα υπόλοιπα που λες, δείχνει ένα φυσιολογικό πουλί χωρίς κάποιο πρόβλημα, πέραν του οτι τρέμη η ουρά του.
 
Το συνεχομενο ανεβοκατεβασμα της ουρας πανω κατω ενω καθεται ησυχα σε ενα κλαδακι ειναι ενδειξη δυσκολιας της αναπνοης και αρα ασθενειας.

Τα ρουθουνια του ειναι καθαρα; Ακους την αναπνοη του; Οταν κοιμαται ακουγεται σαν ροχαλητο;
 
Για να δεις αν είναι φυσιολογικά τα περιττώματα κοίταξε εδώ:
Διάρροια στα Πτηνά

Αφού όλα δείχνουν εντάξει δεν νομίζω να έχει κάτι🙄
 
Το συνεχομενο ανεβοκατεβασμα της ουρας πανω κατω ενω καθεται ησυχα σε ενα κλαδακι ειναι ενδειξη δυσκολιας της αναπνοης και αρα ασθενειας.

Αυτό είπα κι εγώ παρα πάνω και είπε ο Όρέστης ότι είναι κανονική η αναπνοή.😕

Δηλαδή αποκλείουμε την πιθανότητα ότι το ανεβοκατέβασμα της ουράς μπορεί να είναι ένα ''τικ''; 🙄
 
Αναστασια δεν το καταλαβα καλα ενεινο το κομματι απο το ποστ σου γι αυτο και το επανελαβα. Τα πουλια δεν εχουν τικ ετσι χωρις λογο. Κατι θα σημαινει αυτο που κανουν. 😉
 
Σύμφωνα με όσα διάβασα στο άρθρο για τα περιττώματα, φαίνονται φυσιολογικά.
Όσο για αυτά που λες Φοίβο, δεν παρατήρησα κάτι ύποπτο, πέρα απο το τρέμουλο, που επιμένω, δεν είναι κούνημα της ουράς πάνω κάτω, αλλά μια σταθερή ουρά που τρέμη.
 
Πριν ειπες
Δεν είναι κούνημα της ουράς, κλλά ένα μόνιμο τρέμουλο ελαφρός πάνω κάτω.

δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει να πηγαινει η ουρα πανω κατω χωρις να κουνιεται αλλα να τρεμει; Ποια η διαφορα; 😕

Μηπως ειναι κατι αναλογο με αυτο που συζηταμε εδω για το κοκατιλ; Διαβασε το λιγο. https://community.petbirds.gr/threads/Μάλλον-πρόβλημα-σε-κοκατίλ.7390/ και πες μας.
 
Ορέστη εγώ θα σου πρότεινα αν -τελικά το κρατήσεις- να το πας σε κάποιον πτηνίατρο για να κάνει μία ακριβή εκτίμηση της κατάστασης και τελικά αν έχει κάτι, πολλές πιθανότητες να κόλλησε και το θηλυκό την ασθένεια αφού είναι στο ίδιο κλουβί μιας και η καραντίνα δεν εφαρμόστηκε.
 
Όσον αφορά στην καραντίνα δεν εφαρμόστηκε με το σκεπτικό οτι το θηλυκό το είχα πάρει απο το ίδιο μαγαζί σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα, οπότε στην ίδια κλούβα βρίσκονταν απο την αρχή, και αν είχε κάτι θα το είχε κολήσει και αυτή πριν τη πάρω.
Όσον αφορά στη διαφορά του κουνήματος με το τρέμουλο νομίζω οτι είναι μεγάλη και γιαυτό επιμένο."Άλλο κουνάο πάνω κάτω την ουρά μου, κατι που είναι απόλυτα εμφανές, και άλλο τρέμει η ουρά μου που είναι μια πιό ανεπαίσθητη κινηση, και πρέπει να πας κοντά για να την δείς(οχι τη δικη μου ουρά, αλλά του παπαγάλου):D Τώρα αν έχει κάποια σχέση με το άλλο post, είναι και αυτό πιθανό μιας και δεν με έχει συνηθήσει ακόμα και μπορεί να είναι και απο φόβο. Απλά δεν είναι κάτι που φαίνεται απο μακριά για να καταλάβω αν είναι μόνιμο, η συμβαίνει μόνο όταν παω κόντα, οπότε είναι απο φόβο.
Νομίζω ότι η επόμενες μέρες 8α δείξουν τι ακριβώς συμβαίνει, γιατι κατά τα άλλα δεν δείχνει εμφανός να έχει κατι.
 
Back
Top