Αναπαραγωγή Nα αφήσω 2 φωλιές στα καναρίνια για να διαλέξουν;

Εγγραφή
14 Μαρ 2015
Μηνύματα
121
Πόλη
Αμαλιάδα
εχω ακουσει οτι το καθε πουλι εχει τις ιδιοτροπιες του καλο δεν ειναι να αφησω μεσα και τις 2 φωλιες μια εξωτερικη και μια εσωτερικη για να διαλεξουν;
 
Και μια να βάλεις, το πιο πιθανό είναι ότι κάποια στιγμή θα πάει. Εάν βάλεις δύο, τότε τα ποσοστά αυξάνονται.
 
Ότι είναι πιθανότερο να φτιάξει φωλιά σε μια από τις δύο παρά όταν υπάρχει μόνο μια.
 
Μπορεί βέβαια. Πολλές φορές δυσκολεύονται να ξεκινήσουν να φτιάχνουν φωλιά επειδή υπάρχει μόνο μία και για κάποιον λόγο δεν τους αρέσει το μέρος καταλήγοντας να φτιάχνουν στο πάτωμα ή μέσα στις ταιστρες. Όταν υπάρχουν δύο διαφορετικές φωλιές υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να καταλήξει σε μία από αυτές, εφόσον δεν βρίσκει το μέρος ιδανικό σε μια από τις δύο.

Βέβαια, τα καναρίνια έχουν εξοικειωθεί τόσο πολύ με την αναπαραγωγή στο κλουβί που σπάνια δείχνουν δυσαρέσκεια για το μέρος που έχει μπει η φωλιά, ακόμη και αν υπάρχει μόνο μια.
 
Διάβασε τα θέματα που σου έδωσε η Μιράντα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μηπως μπορειτε να μου εξηγησετε πως περιπου

Υπάρχουν δύο είδη τσόχας ανάλογα με τις διαστάσεις της φωλιάς που έχεις. Υπάρχουν τσόχες διαμέτρου 10cm και 12cm που προορίζονται για φωλιές αντίστοιχων διαμέτρων. Επειδή φαντάζομαι πως διαθέτεις φωλιά των 10cm να πάρεις τσόχα ανάλογης διαμέτρου.

Αλλοι τη ραβουν κιολας

Παλιά τις έραβα και εγώ αλλά φέτος δεν τις έραψα και δεν είχα θέματα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Παλιά τις έραβα και εγώ αλλά φέτος δεν τις έραψα και δεν είχα θέματα.
Υπάρχουν φωλιές με λείο το "καλαθάκι" τους όπου εκεί το ράψιμο και η μοδιστρική είναι αναπόφευκτα...
Στις δικές μου δε στέκονται χωρίς βελόνα και κλωστή.
 
Το ράψιμο θα βοηθήσει αν πέσουμε σε κανένα πουλί που τραβάει την τσόχα.
Από τις τέσσερεις θηλυκές που έχω βάλει φέτος η μια μόνο την τράβαγε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Το ράψιμο θα βοηθήσει αν πέσουμε σε κανένα πουλί που τραβάει την τσόχα.
Από τις τέσσερεις θηλυκές που έχω βάλει φέτος η μια μόνο την τράβαγε.
Μάκη θεωρώ πως είναι μεγάλο ρίσκο να αφήσω ολόκληρη τη φωλιά στις διαθέσεις των πουλιών.
Υπάρχουν παραδείγματα αρσενικών που με ένα απλό τράβηγμα (απλά για παιχνίδι) μπόρεσε με τη μία και την κατέστρεψε ή θηλυκών που επειδή μάγκωσε το υλικό στα νύχια τους παρέσυραν όλη τη φωλιά στο πάτωμα του κλωβού.
Για μένα δεν είναι κόπος το "ράψιμο" και επιπρόσθετα μόνο καλό κάνει... Ποτέ κακό.
 
Γενικά δεν είναι κόπος το ράψιμο. Ακόμη και μια "πόντα" στο κάτω μέρος με δύο τρεις βελονιές και είσαι ήσυχος. Better safe than sorry.
 
Καλό είναι να ράβετε όλοι τις τσόχες στο καλαθάκι. Έστω και 1 στα 100 πουλιά που θα βάλετε για αναπαραγωγή να καταστρέψει τα αυγά παίζοντας με την τσόχα, είναι κρίμα για μια δουλειά 5 λεπτών.
 
Back
Top