Φροντίδα Nα βγάλω τον καθρέφτη απο το κλουβί του budgie;

elisavettsom

PB New Member
Εγγραφή
25 Απρ 2024
Μηνύματα
15
Καλησπέρα! Χθες το πρωί πήραμε ενα budgie (5 μηνών) και έχω αρκετές απορίες.
Αρχικά μέσα στο κλουβί βάλαμε μια κούνια μικρή και στη μέση ένα μικρό καθρέφτη. Σήμερα άκουσα ότι γενικότερα ο καθρέφτης δεν είναι και η καλύτερη επιλογή για τα budgie, καθώς μπορεί να του προκαλέσει ψυχολογικά (όπως να έχει εμμονή με τον καθρέφτη ή να του προκαλέσει κάποια διαταραχή). Βέβαια διάβασα αλλού ότι δεν του κάνει κάτι κακό και αυτή τη στιγμή εχώ μείνει σε αδιέξοδο και δεν ξέρω αν πρέπει να το βγάλω ή όχι..Επίσης θα εκτιμούσα και γενικότερα τιπς για ενα budgie (όπως διατροφή ή εκπαίδευση)
Θα εκτιμήσω τη κάθε απάντηση!
 
@elisavettsom οι καθρέφτες είναι ακατάλληλοι και επικίνδυνοι για όλα τα είδη παπαγαλων ! Δημιουργούν ψυχολογικά και ορμονικά προβλήματα καθώς δίνουν την ψευδαίσθηση ότι υπάρχει και άλλος παπαγάλος στο κλουβί! Για την διατροφή του σημαντική είναι η ποικιλία ( λαχανικά -φρουρά -πελλετ-σποράκια συσκευασμένα κατάλληλα για το είδος ) κάνοντας μια αναζητηση εδώ θα βρείτε λίστες με επιτρεπόμενα λαχανικά και φρούτα !
 
Καλώς ήρθες και να χαίρεσαι το νέο σου φιλαράκι!
Αν θέλεις ανέβασε μια φωτό το κλουβιού στην οποία όμως να φαίνεται καθαρά η εσωτερική του διάταξη, μήπως και χρειάζεται να σου προτείνουμε αλλαγές. Επίσης μίλησέ μας για τη θέση του κλουβιού στο σπίτι σου, τις ώρες που σκοπεύεις να ακολουθήσεις για να κοιμάται.
Όσον αφορά στην εκπαίδευση, θα έλεγα να το αφήσεις λίγες ημέρες ακόμα να εγκλιματιστεί στον χώρο σου κι έπειτα να συζητήσουμε σχετικά.
 
@elisavettsom καλώς όρισες Ελισσάβετ με το μικρό σου φιλαράκι! Υπάρχουν αρκετά άρθρα κ ποστ με χρήσιμες πληροφορίες για budgie, όπως αυτό από @Vada


Να το χαίρεσαι κ όποτε θέλεις παρουσίασε τον μικρούλι να τον καμαρώσουμε κ εμείς. 😊
 
@ianos σας ευχαριστώ πάρα πολύ!
Όσο για τη θέση του κλουβιου βρίσκεται στο δωμάτιο μου καθώς στο σαλόνι ο άλλος ο παπαγάλος (κοκατιλ) είναι ελεύθερος και θέλω να αποφύγω κάποιο περιστατικό. Επίσης με τον ύπνο κάπου στις 11 με 11:30 το βράδυ τον βάζω για ύπνο και κατά τις 10 ξυπνάει..
Κάποιοι μου έχουν πει ότι το κλουβί είναι μικρό για το budgie αλλά μας έχουν δώσει αυτό (τώρα για μέγεθος δεν πολύ έχω μετρήσει οι γονείς μου το πήραν από το petshop) και χρειάζεται μεγαλυτερο. Επίσης μου έχουν πει να βγάλω τα δύο μικρά κουδουνάκια που υπάρχουν κάτω από τη κούνια δεν μπορώ να καταλάβω ιδιαίτερα γιατί..αλλα είναι καλύτερο να τα βγάλω;IMG_20240426_170930.webp
[automerge]1714141065[/automerge]
@MARY58 σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Είδα το πρωί αρκετές πληροφορίες από το λινκ που βάλατε και βεβαίως θα σας δείξω τον Νέμο!IMG_20240426_171716.webp
 
@elisavettsom τα κουδουνάκια υπάρχει κίνδυνος πνιγμού και σκουριάζουν κιόλας όποτε είναι επικίνδυνα ! Του κλουβάκι είναι όντως πολύ μικρό και οι Πατηθρες χρειάζονται άμεσα αντικατάσταση σε ξύλινες γιατί οι πλαστικές δημιουργούν προβλήματα στα ποδαράκια τους !
 
@Ιβαν τα κουδουνάκια τα έβγαλαν οι δικοί μου όσο έλειπα (και τη κούνια γιατί δεν την ήθελε) όσο για το κλουβί..μου είπαν ότι είναι μια χαρά γιατί το budgie είναι μικρό, αλλά πόσο έπρεπε να ήταν το κλουβί σαν μέγεθος? Επίσης όσο για τις πατηθρες θα τα αντικαταστήσουμε σύντομα γιατί το είπαν και άλλοι.
 
@elisavettsom συνηθίζουν σχεδόν σε όλα τα πετ σοπ να μας πασάρουν κλουβιά για καναρίνι γιατί είναι οικονομικότερη λύση και τις περισσότερες δορές δεν έχουν και τις απαραίτητες γνώσεις! Το κλουβάκια θα πρέπει να έχει τέτοιες διαστάσεις ώστε το μπατζι να μπορεί να πετάξει από κλαδί σε κλαδί
 
@elisavettsom , σχετικά με τις διαστάσεις του κλουβιού...όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα, για τον λόγο που σου αναφέρθηκε πιο πάνω. Ναι, το κλουβί που έχετε είναι μικρό. Ένα κλουβί τουλάχιστον 60 εκατοστών μήκους π.χ. μια κινέζικη ζευγαρώστρα, θα ήταν ικανοποιητικό.
 
@ianos θα προσπαθήσω να βρω τέτοιο κλουβί στη πόλη που μένω. Από παιχνίδια τι μπορώ να πάρω που να είναι ασφαλής για ένα budgie??
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Ιβαν είναι ασφαλής εκείνα τα παιχνίδια που είναι μικρές μπάλες και μέσα έχουν ένα μικρό κουδούνι?
 
@Ιβαν Αυτό είναι συγκεκριμένα. Το είχαμε πάρει για το αλλο παπαγάλο αλλά δεν του πολύ άρεσε..ειπα μήπως το αφήσω για το budgieIMG_20240427_182016.webp
 
@elisavettsom μπορείς να το κρεμάσεις με σχοινί στο κλουβί του ώστε να το κουνάει και να κάνει θόρυβο ! Το θεωρω ακίνδυνο γιατί δεν μπορεί το μπατζι να σπάσει το πλαστικό ούτε να βγάλει το κουδουνάκι από μέσα
 
@elisavettsom μπορεις να παραγγειλεις οικονομικη κινεζικη ζευγαρωστρα απο πετσοπ στο διαδικτυο
Αυτήν τη ζευγαρώστρα εννοώ
 
Back
Top