Γενικά Nα και τα εγγλεζακια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Fotis_K
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Fotis_K

PB Known Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
3.116
Πόλη
Αθήνα
Χτες η παρεα των πουλιων μου μεγαλωσε κατα 2 μελη με ενα ζευγαρι εγγλεζακια. Τα χα σταμπαρει απο καιρο. Και τα δυο ειναι σε φαση αναπαραγωγης. Ο αρσενικος να φανατστειτε ζευγαρωνει που και που με το καγκελο.:DΜε την θηλυκια φιλιουνται και ταιζονται συχνα.Φορανε μπλε δαχτυλιδακια και τα δυο που σημαινει οτι γεννηθηκαν το 2008:) και ειναι απο Ολλανδια νομιζω. Το ΝΒ δεν ειναι Ολλανδια; Το θηλυκο ειναι το γαλαζιο και το χακι ειναι ο αρσενικος. Το κλουβακι ειναι προσωρινο(αν και μεγαλο) αλλα θα μεταφερθουν σε ενα λιγο μικροτερο για να τους κανω προετοιμασια μιας και την προς τον Μαρτιο που θα βαλω φωλια στα κοκατιλ λεω να βαλω και σ αυτα.Αυτα για αρχη.. Πως σας φαινονται;
 

Συνημμένα

  • DSC01115.webp
    DSC01115.webp
    50,3 KB · Προβολές: 101
  • DSC01118.webp
    DSC01118.webp
    45,7 KB · Προβολές: 116
  • DSC01121.webp
    DSC01121.webp
    53,7 KB · Προβολές: 106
  • DSC01122.webp
    DSC01122.webp
    48,1 KB · Προβολές: 105
Στις φωτογραφιες δεν φαινονται αλλα σε μεγεθος το σωμα τους ειναι περιπου οσο μια χουφτα.😱
 
πολυ ομορφα τα εγγλεζακια! Το ενα πιο ομορφο απο το αλλο... Καλους απογονους φωτη!:D
 
Φώτη μου να σου ζήσουν ! Είναι πανέμορφα!

Ναι είναι όντως από την Ολλανδία. Θα σου πρότεινα να μην τους αλλάξεις κλουβί! Τους αρέσουν οι άνετοι χώροι, απλά γέμισέ τους το κλουβί με πολλά χρωματιστά παιχνίδια...Ιδέες ξέρεις που να βρείς 😉

Φώτη μου πρόσεχε μόνο το θέμα της υγείας τους...Αν τα αγόρασες από εκέι που υποψιάζομαι παρατήρησε για λίγο καιρό την διάθεσή τους, τις κενώσεις τους, καθώς πολλά από τα πουλάκια αυτά είναι λίγο ευαίσθητα στα εντερικά τους.
 
Μεχρι στιγμης ολα βαινουν καλως. Θελω να τα βαλω στο μικροτερο κλουβι που εχει καθετα καγκελα γιατι σ αυτο που χει οριζοντια δεν μπρω να βαλω μπολακια με αμμο αυγοτροφη κλπ. Επισης σ αυτο υπαρχει μονο μια πορτα. Οποτε θα τα βαλω στο αλλο μεχρι οταν θα ναι αν τους βαλω φωλια κι αμα γεννησουν θα τα ξαναπαω στο μεγαλο.

Τι προβληματα εννοεις οτι εχουν με τα εντερικα τους; Κι απο που εννοεις να τα αγορασα; Τα αγορασα απο ενα πετ της Νεας Σμυρνης.Απο εκει εννοεις;
 
Καλορίζικα Φώτη, να σου ζήσουν είναι κουκλάκια, έχουν πολύ ωραία χρώματα! Να τα χαίρεσαι όλα & καλούς - γερούς απογόνους!
 
Να σου ζησουν Φωτη, ειναι πολυ ομορφα! 🙂
 
Χα με προλαβες! Εχω σταμπαρει κι εγω να παρω εγγλεζακια!
Καλοριζικα και καλους απογονους
Ειναι πανεμορφα:)
 
Μπράβο Φώτη έκανες καλή επιλογή. Τα συγκεκριμένα πουλιά τα είδα από κοντά και εγώ όταν μου σύστησες να πάω να δω πουλιά στη Νέα Σμύρνη. Είναι πράγματι εντυπωσιακά, να σου ζήσουν και με πολλούς απογόνους σύντομα.
 
Σας ευχαριστω πολυ ολους. Ειναι οντως πολυ ομορφα. Οταν περασει λιγο ο καιρος να φτιαξουν λιγο το πτερωμα τους και να παρουν τα πανω τους θα ξαναβαλω φωτογραφιες.

Οποιος σκεφτεται να παρει εγγλεζακια να μην διστασει. Ειναι πανεμορφα πουλια. Εγω δεν το περιμενα οτι θα ενθουσιαστω τοσο.
 
Στιγμες τρυφεροτητας!:love
 

Συνημμένα

  • P2230514.webp
    P2230514.webp
    63,5 KB · Προβολές: 62
  • P2230515.webp
    P2230515.webp
    64,7 KB · Προβολές: 68
Back
Top