Αναπαραγωγή Nα περιμενω ή να επεμβω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης SPYROSSS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

SPYROSSS

PB New Member
Εγγραφή
3 Σεπ 2012
Μηνύματα
66
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα, η καρδερινα μου εκανε το 6ο αυγο 6/5ου εχουν περασει 15 μερες κανονικου κλωσησματος αλλα ακομα τιποτα [συνεχιζει να κλωσαει]. Ποσο να περιμενω:
οταν εβλεπα τα βατεματα αμεσως η θυληκια κοτσηλουσε, πεζει ρολο:
 
απ οτι εχω ακουσει την καρδερινα δεν την ενοχλουμε καθολου, οποτε μαλλον θα περιμενω 1-2 μερες για να πειραξω τα αυγα, εκτος και μου προτεινη καποιος με εμπειρια κατι αλλο.
 
ελληνικα παρακαλω, γιατι δεν καταλαβα τι θες να μου πεις
 
Από τη στιγμή που περίμενες δεκαπέντε ημέρες, δεν είναι και μεγάλο πρόβλημα να περιμένεις 1-2 μέρες ακόμη, εφόσον φοβάσαι μήπως τα ανησυχήσεις.
οταν εβλεπα τα βατεματα αμεσως η θυληκια κοτσηλουσε, πεζει ρολο:
Δεν παίζει κάποιο ρόλο. Λες να το έκανε για αντισύλληψη; :)
ελληνικα παρακαλω, γιατι δεν καταλαβα τι θες να μου πεις
Από εσένα εξαρτάται, είπε.
 
Tα πετάς...

Βγάζεις την φωλιά για 2 μέρες και ξανά μανά απ την αρχή.

Και ποιος είπε ότι δεν ενοχλούμε την καρδερίνα;

Πάμε απ την αρχή Σπύρο...
 
Αγαπητέ Σπύρο οι πιθανότητες να βγουν πουλιά μετά από 15 μέρες... Είναι ελάχιστες αν όχι μηδενικές... λυπάμαι.
Όμως μην απογοητευτείς. Πίστεψέ με αξίζει...υπομονή, επιμονή... Δεν είναι κάτι εύκολο, αλλά αξίζει! Όταν καταφέρεις να βγάλεις έστω και ένα πουλί θα καταλάβεις τι εννοώ.

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοεί ο Βασίλης που γράφει, "Και ποιος είπε ότι δεν ενοχλούμε την καρδερίνα;"... Εγώ είμαι της άποψης ότι επεμβαίνουμε μόνο όταν είναι απολύτως απαραίτητο... Ειδικά όταν πρόκειται για πρωτάρικα πουλιά, και δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότεροι χρησιμοποιούν παραμάνες.
Καλή συνέχεια λοιπόν, όπως σου είχα ξαναγράψει αστειευόμενος...η ενασχόληση αυτή είναι για μαζοχιστές, 😀...υπομονή, επιμονήκαι τύχη χρειάζεται, και σιγά σιγά αποκτώντας και εμπειρίες θα τα καταφέρεις.
 
Όπως και να'χει αυτά τα πετάς (αν έχεις μετρήσει σωστά τις μέρες κλωσσήματος) και πας για άλλα...
 
ευτυχως ηταν ασπορα, ο λογος που τα αφησα παραπανω μερες κατα βαθος ηταν μηπως βρω νεκρα εμβρυα, γιατι τοτε θα τσαντιζοστεναχωριομουν😡☹. Τελικα η κυρια εκανε αντισυληψη...
δεν πηραζει, παμε για αλλα.

ΕΡΩΤΗΣΗ΄, ειχαν μια γεννα τελος Μαρτιου και μια αρχες Μαιου,υπαρχει περιπτωση για 3η φετος.
Υ. Γ. και τις 2 φορες χωρις πουλια.
 
Ο χρόνος επιτρέπει και 3η πάντως.
 
Όπως έγραψε και ο Σταύρος...3η ίσως και 4η. Καλή διατροφή και συνεχίζεις.

υγ. η θηλυκιά σου χρονιάρικη είναι;
 
Αλλη μία άνετα καθώς δεν έχει ταλαιπωρηθεί το πουλί με την ανατροφή νεόσσών
 
Άλλες δύο, αλλά όπως έγραψε ο Βασίλης μάλλον μ'αυτόν τον αρσενικό δεν θα δεις προκοπή.
 
το ζευγαρι ειναι μαζι 3 χρονια, περσυ ειχαμε φωλιες με 2 η 3 αυγα που ξαφνικά εξαφανιζοντουσαν, μονο η τελευταια γεννα πηγε νορμαλ [αλλα ασπορη]☹
με ποια διαδικασια γνωριμιας να βαλω τον καινουριο αρσενικο, κανει ενας που εχω και ζευγαρωνε περσυ με καναρες, αλλα φετος δεν δειχνη ενδιαφερων, εχω και εναν που δεν εχω βαλει ποτε για ζευγαρωμα, τον εχω για δασκαλο στους μουλους 3 χρονων
 
εχω και εναν που δεν εχω βαλει ποτε για ζευγαρωμα, τον εχω για δασκαλο στους μουλους 3 χρονων

Αύριο πρωί πρωί πέτα τον μέσα και κοίτα από μακρυά διακριτικά να δεις και το βάτεμα.
 
βαλε μεσα το δασκαλο των μουλων, αποψη μου! Μπορει ν απλακωθουν λιγο σην αρχη με τη θηλυκια. Μη βιαστεις ν α κρινεις.. Δωσ ελιγο χρονο
 
Back
Top