Γενικά Nα προτιμήσω θηλυκό ή αρσενικό εκλέκτους;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mariam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mariam

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιαν 2022
Μηνύματα
42
Πόλη
nikaia
Θελω να αποκτήσω ένα εκλεκτούς ομως θηλυκο η αρσενικό ποιο ειναι πιο ήμερο ώστε να μην δαγκώνει που ειναι και ο μεγαλύτερος φόβος μου απο προηγούμενη εμπειρία ρικ νεκ θηλυκό
 
Τα θηλυκά είναι πιο δυναμικά πουλιά σε αυτό το είδος. Απο τα λίγα που έχω γνωρίσει μέσω του καταφυγίου εδώ ΟΛΑ δαγκώνουν. Τα αρσενικά είναι γενικά λίγο πιο ήπιοι σαν χαρακτήρες αλλά επίσης μπορούν να δαγκώσουν όπως όλοι οι παπαγάλοι.
 
@Φοίβοςεχω ρικ νεκ ημιάγριο μάλλον παρόλο που μου είπαν ήμερο δαγκώνει φρικτά το αγαπω αλλά δεν γίνεται αυτο ελεύθερο έρχεται πανω μου μια χαρά και ξαφνικά μου ρίχνει μια τσιμπιά και με τελειώνει εχω δοκιμάσει τα παντα αλλα τιποτα
[automerge]1660781848[/automerge]
@Φοίβοςτελος πάντων παρόλο την στεναχώρια μου που θελω να το αποχωρίστω ειναι μόνο και μόνο για με τσιμπάει έως και κομμάτι μου έβγαλε γι αυτο και διάλεξα εκλεκτούς και με τις λίγες πληροφορίες που έδινε το γκουκλ αποφάσισα γι αυτο το είδος που έλεγε ότι ειναι πιο φιλικο και διαχειρίσιμο απλα δεν διευκρίνιζε για το αρσενικό η το θηλυκό το μόνο που έλεγε ότι τα θηλυκα ειναι κατάλληλα για οικογένειες με μικρά παιδιά δεν ξερω τι να κάνω δεν θελω παπαγάλο τσίρκο όπως βλέπω με κόλπα και τέτοια η να μιλάνε δεν με νοιαζει θελω μόνο ένα παπαγαλο να μπορώ να του δείξω την αγάπη μου και να μην μου αφαιρεί κομμάτι όταν του δίνω τροφή η νερό η κάθεται επάνω μου δεν θα αντέξω άλλη επίθεση γιατί το ρικ νεκ το είχα απο ενάμιση μηνων με κρέμα το ταιζα ολα καλά αγκαλιές βόλτες και ξαφνικά που έγινε τεσσάρων μηνων μέχρι τωρα με εχει πεθάνει στα τσιμπήματα
 
Τελευταία επεξεργασία:
@mariam Οι εκλεκτους είναι πολύ δύσκολη δουλειά. Για να δεθείς και μάθει να δάγκωνει απαιτείται πουλί χρόνος. Επίσης έχει το χρόνο? Οι εκλεκτους είναι μεγάλοι παπαγαλοι που σημαίνει ότι χρειάζονται πάνω από 4-5 ώρες κοινωνικοποίησης και παιχνιδιού με τον ιδιοκτήτη του. Έχεις τα χρήματα που χρειάζονται? Οι εκλεκτους απαιτούν μεγάλα κλουβιά, πολλά διαφορετικά είδη παιχνιδιών, καλής ποιότητας τροφής και γενικά έχουν πολλά έξοδα. Να επισημάνω πως οι τιμές ενός αρσενικού εκλεκτους κυμαίνονται από 800- 1.200€ και του θηλυκού 1.000+. Έχεις όλα αυτά τα λεφτά? Επίσης είναι είδος όπου δένεται συνήθως με ένα άτομο μέσα στην οικογένεια και συνήθως είναι αυτός που περνάει τον περισσότερο χρόνο μαζί του. Όσο για το δάγκωμα και ο εκλεκτους θα δαγκώνει και μάλιστα ακόμη πιο δυνατά καθώς το δαγκωμα των εκλεκτους είναι πολύ δυνατό και πονάει. Εγώ θα έλεγα να πάρεις ένα μικρότερο πουλάκι ώστε να μπορέσεις να το διαχειριστείς καλύτερα και να περάσετε πολλά χρόνια μαζί.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Ledagccειμαι 50 χρόνων και είχα ξεκινήσει με μπατζυ απο την ηλικια των είκοσι το μέγεθος πιστεύω δεν μετράει μετράει η αγάπη που θα λάβει οποιοδήποτε ζώο και απο αυτή να εισαι σίγουρη εχω παρα πολυ όσο για τα λεφτα αν και αυτο δεν μου αρέσει καθόλου το εμπόριο ζώου γιατί και αυτο το θεωρώ εμποριο σάρκας δεν γίνεται διαφορετικά έτσι το πληρωνεις έτσι θα το πληρώσω και εγω είμαι απόλυτα ενημερωμένη απο ολες τις πλευρές και απο χρόνο στην ηλικια που βρίσκομαι εχω μπόλικο γιατί δεν δουλεύω εγω ομως δεν ρώτησα ούτε το κόστος ούτε την διατροφή του ρωτησα αν το θηλυκό ειναι πιο διαχειρίσιμο πιο ήμερο απο το αρσενικό πριν αγοράσω όσο για το αν δένονται με ένα άτομο το ρικ νεκ να δεις που εχω και απο αυτο και μάλιστα θηλυκό που ειναι και πιο δύσκολο απο αρσενικό
 
@mariam Το μέγεθος μετράει. Καθώς όσο πιο μεγάλος είναι ο παπαγάλος τόσο πιο πολλές ευθύνες έχουμε απέναντι του.
Εμείς σε ενημερώσαμε για το αν είσαι έτοιμη και από ότι βλέπω είσαι.
Όπως σου είπε ο Ανέστης @Φοίβος παραπάνω τα θηλυκα του είδους είναι πιο δυναμικά απ ότι τα αρσενικά. Επίσης το πρόβλημα του δαγκωματις είναι πολύ πιθανό να έχεις και με τον eclectus καθώς τα περισσότερα άτομα του είδους τείνουν να δαγκώνουν.
Σκέψου το Καλά...
 
@Ledagccτο σκέφτηκα παρα πολυ καλά και μίλησα και με εκτροφεα ρικ νεκ με βοήθησε παρα πολυ με τις συμβουλές του και είμαι πολυ χαρούμενη γιατί δεν πρόκειται να αποχωρίστω το ρικ νεκ μου δεν πρόκειται λοιπόν να τοσδωσω επειδή δαγκώνει με αυτα που μου είπε θα το παλέψω την λατρεύω την άτιμη παρα πολυ α επομένως ευχαριστώ για τις συμβουλές σας περί εκλεκτούς αλλά σαν την κρουελα ντε Βιλ ( έτσι την έβγαλα επειδή ειναι ζορικη)μου κανένα
 
Back
Top