Γενικά Nα σας συστήσω τη Sunny την κανάρα μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης VillyT
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

VillyT

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιαν 2021
Μηνύματα
3
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Σύμφωνα με την συνάδελφο που μου την χάρισε, έγινε ενός έτους τον Δεκέμβριο. Χωρίς να ξέρω πολλά από καναρίνια (είχα παραδείσια παπαγαλάκια πριν από 20+ χρόνια και δεν θυμάμαι τίποτα απολύτως) το δοκίμασα. Ως τώρα, όλα καλά έμαθα ότι δεν υπάρχει πράσινο λαχανικό που να μην της αρέσει και το μπάνιο μας το παίρνουμε με νερό σε θερμοκρασία δωματίου. Αν δεν γίνει λούτσα όλο το κλουβί, καλύτερα να μην πλυθουμε! Απ'οτι διαβάζω είναι λίγο μικρό το κλουβάκι μας αλλά αυτήν τη στιγμή δεν υπάρχει δυνατότητα για μεγαλύτερο. Είναι όμως στα σχέδια!

Sunny 3.webp
 
Να την χαιρεσαιΑν στις προθεσεις σου ειναι να την ζευγαρωσεις σου χαριζω ζευγαρωστρα 60 εκ και αρσενικο καναρινι 2,5 ετων.Ειμαι θεσσαλονικη και τα στοιχεια μου μπορεις να τα λαβεις απο το Petbirds,
 
Ωραίο πουλάκι, να σου ζήσει.
Τι ηλικίας είναι, γνωρίζεις;
κι ένα tip: όταν θα βάζεις μπανιέρα στο κλουβί, καλό θα ήταν να αφαιρείς τις ταΐστρες, ώστε να μην βρέχεται η τροφή, λόγω του ότι η αυξημένη υγρασία στην ταΐστρα μπορεί να συντελέσει στην αλλοίωση των τροφών με συνέπειες στην υγεία του πουλιού.
 
@Γιωργος Λαμ. Δεν το έχω πρόθεση αυτή την στιγμή αλλά αν είναι θα σε ενημερώσω. Για την ώρα την απολαμβάνουμε! .

@ianos Δεν το ήξερα αυτό για την μπανιέρα, θα το έχω οπωσδήποτε υπόψιν! Για την ώρα εκμεταλλεύομαι την ώρα του μπάνιου για να πλύνω τις ταίστρες, την ποτίσρα και την βάση μιας που η προσοχή της είναι αλλού. Μετά όταν τα ξαναβάζω όλα στην θέση τους φεύγει η μπανιέρα.

Η συνάδελφος μου είπε ότι γεννήθηκε η φουρνιά της περίοδο Χριστουγέννων πέρσι, οπότε την υπολογίζω να είναι ενός έτους.
 
Back
Top