Αναπαραγωγή Nεκροι νεοσσοι, μηπως εσκασαν;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kyriako
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kyriako

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαρ 2009
Μηνύματα
116
Πόλη
Πτολεμαΐδα
ψοφησαν την 3 μερα τα 2 και την 4 αλλα 2 ενω ηταν ταισμενα αλλα η καναρα δεν εβγαινε απο την φωλια σχεδον καθολου μηπως τα εσκασε;
 
εμενα οπως το ακουω μου φαινεται οτι εχεις παρασιτα στη φωλια.
 
Κυριακο η θηλυκια ειναι πρωταρα; αν ναι συμβαινει να σκαει τα πουλια γιατι δεν ξερει πως να κατσει πανω στα πουλακια,υπαρχει ομως και αλλη μια περιπτωση εχεις τον αρσενικο μεσα;υπαρχουν θηλυκες που ειναι υπερπροστατευτικες απεναντι στον αρσενικο και δεν σηκωνεται απο τη φωλια με αποτελεσμα να τα σκαει και τελος οι ψειρες αλλα ετσι πως τα λες δεν πιστευω οτι φταινε αυτες γιατι πριν φτασουμε να πεθαινουν τα μικρα κινδυνευει η θηλυκια στο πλακωμα των αυγων
 
απο ψειρες ηταν καθαρα ο αρσενικος ηταν μεσα και ταιζε την καναρα στην φωλια και αυτη χωρις να βγει ταιζε τα μικρα. Πρωταρα ειναι, λετε να εχω προβλημα και στην επομενη γεννα; Και τα 4 ψωφησαν μεσημερη
 
στην περιπτωση που η καναρα ειναι υπερπροστατευτικη ποτε μπορω να χωρισω τον καναρο; Σημερα εκανε το πρωτο αυγο απο την 2 γεννα
 
Τον κάναρο μετά την γέννηση του πρώτου αυγού,
πρακτικά, δεν τον χρειάζεσαι. Το θέμα όμως είναι, οτι δεν βγάζεις απο την
ζευγαρώστρα ένα αρσενικό με σωστή διαγωγή,(όπως τον περιγράφεις) επειδή σου μπήκε η
ιδέα οτι η θηλυκιά είναι υπερπροστατευτική και δεν εγκαταλείπει την φωλιά της.
Το θηλυκό ούτως ή άλλως κάποια στιγμή θα βγεί απο την φωλιά και τότε θα φανεί
καθαρά, αν υπάρχει αυτός ο προστατευτισμός και η φοβία της για το μέλλον
των αυγών της(θα γινόταν ο "χαμός" απο το κυνηγητό μέσα στην ζευγαρώστρα). Δεν μπερδεύονται τέτοιες συμπεριφορές και είμαι σίγουρος ότι αν
υπήρχε κάτι τέτοιο θα το είχες αντιληφθεί, μόνος σου. Οπως, μου φαίνεται επείσης
απίθανο, αν όχι αδύνατο να ευθύνεται η μικρή εμπειρία της θηλυκιάς(πρωτάρα), ώστε
ο τρόπος που κάθεται στούς νεοσσούς να εγκυμονεί κινδύνους για την ζωή τους.
Στα 28 περίπου χρόνια που ζευγαρώνω πουλιά τα 85-90% απο αυτές κάθε χρόνο είναι πρωτάρες. Δεν μου έτυχε ούτε μια φορά να μου δημιουργηθεί η εντύπωση οτι η μάνα έσκασε τους νεοσσούς.
Την γνώμη μου για τις συνηθέστερες αιτίες την έχω στο άρθρο που σου πρότεινε η Georgina.
Καλή συνέχεια!
 
Back
Top