Γενικά Nεος συντροφος κοκατιλ

Bluewinter

PB New Member
Εγγραφή
3 Απρ 2009
Μηνύματα
71
Πόλη
Άλιμος
Αγορασα τελικα ενα κοκατιλ για τον αρσενικο μου και ειναι πολυ δραστηριο, ανεβαινει στα παιχνιδια, σφυραει (οχι συνεχομενα ομως) και... Πειναει πολυ!
Ο αρσενικος μου μολις τους εβαλα μαζι αρχισε να τραγουδαει συνεχεια!
Εχω ενα θεμα ομως... Διαβασα για τον διαχωρισμο των κοκατιλ και αν και με διαβαιβαιωσαν οτι ειναι θηλυκο.. Φοβαμαι οτι δεν ειναι (αν και δεν τραγουδαει καθολου) για δειτε βρε παιδια να μου πειτε! 😕

(εντος λιγων λεπτων και οι φωτο)
 
Περιμένουμε τις φωτό.
Αλλά ούτως ή άλλως κατά την γνώμη μου πρέπει να χωρήσεις τα πουλιά και να τα βάλεις σε διαφορετικά κλουβιά. Διάβασε στο φόρουμ τα θέματα σχετικά με την καραντίνα. Η καραντίνα είναι ένα πολύ σημαντικό μέτρο ασφαλείας για το πουλί που έχεις τώρα γιατί, αν το καινούριο είναι άρρωστο πολύ πιθανόν να κολλήσει και αυτό. Επίσης όταν ένα πουλί φαίνεται άρρωστο τότε σημαίνει οτι είναι πολύ άρρωστο. Επομένως ένα πουλί μπορεί να είναι άρρωστο αλλά να φαίνεται υγιές.
 
Δεν το αγορασα σημερα απλα σημερα τους εβαλα μαζι στο κλουβι. 7 μερες το ειχα χωρια και ειναι μια χαρα. Μισο ανεβαζω και τις φωτο.. :)
 
Εντάξει τότε! Πάντως εγώ θα τα κρατούσα ακόμα καμιά 10αριά μέρες χωριστά για σιγουριά. Ξέρεις ποιά είνα η ηλικία του καινούριου;
 
Είναι ένα πολύ όμορφο whiteface! Αν βλέπω σωστά την ουρά μου φαίνεται οτι το κοκατίλ είναι αρσενικό. Όμως μάλλον είναι μικρό ακόμα σε ηλικία.
 
ουφφφφφ τι να κανω; Εγω θελω θηλυκο ομως και αν ειναι αρσενικο σκεφτομαι να το ανταλαξω πριν το συνηθησω..
ΩΧΧΧΧ μολις τραγουδισε! Αρα ειναι αρσενικοτατος!
 
Καί τα θηλυκά κελαηδάνε μερικές φορές. Ο πετσοπάς πώς κατάλαβε οτι το πουλί είναι θηλυκό; Περίμενε να απαντήσουν και άλλα μέλη, και αν μπορείς βγάλε μερικές καθαρότερες φωτογραφίες της πλάτης και του κάτω μέρους της ουράς.
 
Ειπε οτι ηταν ζευγαρι με ενα αλλο το οποιο ηταν αρσενικο και φιλωντουσαν... αχ.. Τι να πω...
Θα βγαλω καλυτερες φωτο και θα τις βαλω!
 
Αυτό που είπε ο πετσοπάς δεν είναι σπάνιο. Πολύ συχνά οι παπαγάλοι σχηματίζουν ομοφυλοφιλικά ζευγάρια. Πάντως αν τα πάνε καλά, και αν δεν θέλεις οπωσδήποτε να δεις μωράκια στο μέλλον, δε χρειάζεται να το αλλάξεις.
 
Να σου ζησουν! Ειναι γλυκύτατα!

Εκτός απο τη καραντίνα φρόντισε λίγο την καθαριότητα στις πατήθρες τους για να μην δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στα ποδαρακια τους απο πιθανες μολύνσεις! 🙂
 
Οκ θα τις πλυνω καλα με νερο τις πατηθρες!

αυτες ειναι και καποιες αλλες φωτο..

DSC05462.jpg

DSC05463.jpg



απλα δεν θελω αν ειναι αρσενικο να τσακωθουν και πιστευω θα ηταν καλυτερα αν ειχαν ταιρι. Ειναι πολυ ομορφο παντως αυτο ειναι αληθεια.. Δεν ξερω τι θα κανω.. ; Ειμαι πολυ μπερδεμενη.. ηθελα θηλυκο..😕
 
φαίνεται να είναι αρσενικό, η καραντίνα διαρκεί απο 30-45 μέρες μερικες ασθένιες χρειάζονται 35-40 μέρες για να φανούν. όπως είπα και σε άλλο θέμα είχα κάνει λάθος στα πρώτα μου τιλς και πήρα 2 αρσενικά, μη κάνεις το λάθος να το δώσεις, εξάλου πολλές φορές και αυτα συμβιώνουν αρμονικά εκτός και αν τα θες για αναπαραγωγη οπότε παρε άλλα 2 θυληκα θα προτεινα... Πιστευω πω πρεπει να παψουμε να κοιτάμε το φύλο και τα χρώματα και να μαθουμε να κοιτουμε αυτη τη ψυχουλα που βρισκεται μεσα σε αυτα τα υπεροχα πλασματακια!
 
Tην καραντινα γιατι δεν την τηρησες εφοσον ηξερες γι αυτην; Κριμα..

Αυτο που πηρες ειναι αρσενικο whiteface 100%.Απο που το αγορασες; Μηπως απο το πετ σιτι στην Γλυφαδα;
 
Ναι απο εκει το πηρα και μαντεψτε... Τα ταιζαν μονο ηλιοσπορο! Αν ειναι δυνατον

Τα εβαλα γρηγορα μαζι γιατι φωναζαν τοσο πολυ το ενα το αλλο ακομα και δωματιο που τους αλλαξα (εχουν φοβερη ακοη) που με τρελλαναν. 🙂

Δεν μου παει η καρδια να το δωσω τελικα... Να αυτα κανω και την παταω μετα 😛
Αργοτερα που θα μετακομισω σε εναν χρονο σε πολυ μεγαλυτερο σπιτι θα παρω και 2 θηλυκα (ολο γκρι να ειμαι σιγουρη)..

Προς το παρων τα πανε πολυ καλα μεταξυ τους και ο νεος αρσενικος δεν πρεπει να ειχει κλειση χρονο και ανταποκρινεται παρα πολυ οταν του μιλαω. Ασε που εχει ξετρελλαθει με τα παιχνιδια!
 
Θα σε δυσαρεστησω λοιπον. Εψαχνα κι εγω ενα whiteface αρσενικο. Πηγα στο πετ σιτι και το ειδα το συγκεκριμενο πουλι.100% ειναι αρρωστο. Οταν πηγα εγω μαλιστα καθοταν στον πατο μαζι με κατι αλλα φουσκωμενο σε ασχημη κατασταση. Επεστρεψε το πισω η πηγαινε το επιγοντως σε εναν πτηνιατρο και χωρισε το απο το αλλο αν δεν εχει κολλησει ηδη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
😱 εισαι σιγουρος; Στο pet στην βουλιαγμενης απανω πηγα και το πουλι ειναι σε αριστη κατασταση! Τρωει πινει πεταει σκαρφαλώνει παιζει συνεχεια, δεν ειναι καθολου φουσκωμενο, τουλαχιστον 7 μερες που το εχω ειναι υπρδραστηριο και οι κοιτσουλιτσες του ειναι μια χαρα!



Οταν πηγα εγω ειχαν ενα περλε ενα ολο γκρι και ενα ασπροκεφαλο. Αυτα ηταν;
 
Ναι αυτα ηταν... Ηταν αυτο ενα pearl με κιτρινες περλες και ενα γκρι νομιζω. Το πουλι ειναι αρρωστο σιγουρα.
 
Αφου ηταν τοσο χαλια μπορει ενα κοκατιλ να δειχνει τοσο καλα;
Πραγματικα ειναι σε αψογη κατασταση. Κοιταξα το στερνο του τις κουτσουλιες του ολα ειναι πολυ καλα και το πουλι εχει απιστευτη διαθεση. Καταρχην παιζει συνεχεια!
Όπως και να εχει σε ευχαριστω που μου το ειπες! Δυστυχως αυριο θα εχω αυτοκινητο και το κλουβι το εδωσα σημερα. Αρα δεν εχω επιλογη απο το να περιμενω την Δευτερα για τον γιατρο ☹
Μπορει ομως να εφεραν αλλο ασπροκεφαλο.. Ειναι απιστευτο να ειναι τοσο αρρωστο και να δειχνει τοσο καλα!
Ευχαριστω και πάλι, μολις εχω νεoτερα θα ενημερωσω
 
Εχω την εντυπωση πως πρεπει να πηγαινοφερνουν τα πουλια απο καταστημα σε καταστημα (οπως εχω δει να κανουν και με τα σκυλακια τους) Προ 15 ημερων σε καταστημα (pet city) επι της Βουλιαγμενης, αλλα στο υψος της Βουλας ειχε 4-5 κοκατιλ και ηταν ολα σε κακο χαλι!
 
Σισσυ μου σιγουρα αυτο κανουν και σιγουρα ειναι τα χειροτερα pet σε θεμα ζωων.
Μην με ρωτησετε γιατι το πηρα απο εκει, τροφη πηγα να ψωνισω γιατι εδω ειναι και τα 3 pet κλειστα ακομα, και ετυχε και τα ειδα τα κοκατιλ και δεν μπορεσα να αντισταθω! Ας ελπίσουμε να μην παθω και αλλη λαχταρα και να ειναι καλα το πουλακι.
Εγω ολα τα κοκατιλ που ειδα εκει (3) ηταν πολυ καλα, κοιταξα και τον πατο και ηταν οκ οι κουτσουλιες τους..
Την Δευτερα θα ξερω λοιπον.
 
Back
Top