Pellets Natural Small Birds - ZuPreem

PetBirds

Official account
Εγγραφή
27 Απρ 2006
Μηνύματα
2.735
Η Natural Small Birds της ZuPreem είναι τροφή σε μορφή pellets που προορίζεται για μικρά πουλιά όπως parakeets, budgies, parrotlets, καναρίνια, σπίζες.

ZuPreem Natural Small Birds​

Η ZuPreem Natural Small Birds είναι μία πλήρης τροφή σε μορφή pellets εμπλουτισμένη με βιταμίνες, μέταλλα και αμινοξέα για να παρέχει μία υγιεινή και νόστιμη καθημερινή διατροφή.

Οδηγίες χορήγησης
Παρέχετε τις συνιστώμενες ημερήσιες ποσότητες που αναφέρονται παρακάτω. Αν χρειάζεται, προσαρμόστε τις ποσότητες ώστε να διασφαλίσετε το απαιτούμενο βάρος σώματος του πουλιού σας. Να παρέχετε την τροφή καθημερινά για να διατηρείτε μία σωστή διατροφική βάση στα πουλιά σας.

Διατηρείτε πάντα φρέσκια την τροφή και το νερό. Πετάξτε τα υπολείμματα τροφής πριν από κάθε ανανέωση. Όπως πρέπει να γίνεται με όλα τα τρόφιμα, πλύνετε τα χέρια πριν και μετά τα ταΐσματα αλλά και τα σκεύη τροφής και νερού πριν από κάθε ανεφοδιασμό.

Parakeets, Budgies, Parrotlets: 1 - 3 κουταλιές της σούπας καθημερινά.
Καναρίνια, σπίζες (ανά πουλί): 1 - 2 κουταλιές της σούπας καθημερινά.

Συστατικά​

Καλαμπόκι, σόγια, κεχρί, βρώμη, κριθάρι, σιτάρι, σιτάρι, ζάχαρη, φυτικά έλαια (διατηρημένα με τοκοφερόλες), σέλινο, καρότα, μαϊντανός, τεύτλα, μύρτιλα, cranberries, λινάρι, εκχύλισμα δενδρολίβανου.

Βιταμίνες​

Βιταμίνη Ε, νιασίνη, βιοτίνη, παντοθενικό άλας ασβεστίου, ριβοφλαβίνη, υδροχλωρική πυριδοξίνη, οξική βιταμίνη Α, οξική βιταμίνη D3, σύμπλοκο διθειώδους νατρίου menadione (πηγή δραστικότητας βιταμίνης K), βιταμίνης B12, φολικό οξύ, κιτρικό οξύ (συντηρητικό), μικτές τοκοφερόλες (συντηρητικό), l-ασκορβυλο-2-πολυφωσφορικό,

Ορυκτά​

Οξείδιο του μαγγανίου, οξείδιο του ψευδαργύρου, θειικό χαλκό, σεληνικό νάτριο, ιωδιούχο ασβέστιο, ανθρακικό ασβέστιο, φωσφορικό ασβέστιο, ιωδιωμένο άλας, dl-μεθειονίνη, χλωριούχος χολίνη, μονοϋδροχλωρική l-λυσίνη.

Διατροφική ανάλυση​

Πρωτεΐνη, τουλάχιστον: 14,0%
Ακατέργαστα λίπη, τουλάχιστον: 4,0%
Ακατέργαστες ίνες, μέγιστο: 5,0%
Υγρασία, μέγιστο 10,0%
Λυσίνη, τουλάχιστον: 0,8%
Μεθειονίνη, τουλάχιστον: 0,4%
Φώσφορος, τουλάχιστον: 0,4%
Κάλιο, τουλάχιστον: 0,5%
Βιταμίνη D, τουλάχιστον 500 IU/kg
Βιταμίνη Ε, τουλάχιστον 60 IU/kg

Αλλεργιογόνα​

Κατασκευάζεται σε εγκατάσταση επεξεργασίας φυστικιών ή / και ξηρών καρπών.

Αποθήκευση​

Αποθηκεύστε σε δροσερό, ξηρό μέρος χωρίς παράσιτα και έντομα. Αφαιρέστε απαλά τον αέρα από τη σακούλα και ξανακλείστε μετά από κάθε χρήση.

Συσκευασίες​

1 kg
10 kg



Σχετικό περιεχόμενο

Σχετικά Προϊόντα​

 

Συνημμένα

  • natural-small-birds-της-zupreem.webp
    natural-small-birds-της-zupreem.webp
    52,5 KB · Προβολές: 0
  • pellets.webp
    pellets.webp
    18,5 KB · Προβολές: 0
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Είναι ίσως τα καλύτερα pellets από όσα έχω διαβάσει σε διάφορα site και από όσα "μου λένε" τα budgies μου. Η σύγκριση έγινε με τα αντίστοιχα της versele laga που δυστυχώς(διότι είναι αρκετά πιο φτηνά απτά zupreem) δεν τα ακούμπησαν ίσως λόγο αρωμάτων που έχουν.
 
Τα συγκεκριμενα pellets δεν τα εχω δοκιμασει αλλα η αληθεια ειναι οτι η συνθεση τους μου δινει την εντυπωση οτι ειναι μακρια απο το συνηθες σιτηρεσιο ενος πτηνου.
Ιδιαιτερως σε οτι αναφορα την ζαχαρη.
 
@HxC

Aν εχεις παρατηρησει,τα Zupreem εχουν ως βαση το καλαμποκι και μαλιστα στην μεγαλυτερη αναλογια της συνθεσης τους.
Επισης περιεχουν σόγια, ,σιτάρι, ζάχαρη, τεύτλα αναμεσα σε αλλα.

Πρακτικα δε νομιζω κανεις απο εμας,αν υπηρχε η δυνατοτητα, να ταιζε καποιο απο τα παραπανω υλικα.

Νομιζω οτι τα Psittacus,τα Versele Laga,ακομα και τα Harrison's (σε μικροτερο βαθμο) που και αυτα κατασκευαζονται στις ΗΠΑ ειναι πιο κοντα στο σιτηρεσιο των πτηνων.
 
Εδω ειναι τα συστατικα για οποιον ενδιαφερεται. @Tony Forpus Να σου πω την αληθεια βαση κριτικων τα αγορασα δεν σκεφτηκα καθολου οσα ειπες. Επισης με προβληματισε αυτο με την ζαχαρη. Μηπως θα επρεπε να τα αλλαξω;

Ground corn, Soybean meal, Ground millet, Ground oat groats, Ground barley, Ground wheat, Wheat germ meal, Sugar, Vegetable oil (preserved with mixed tocopherols), Celery, Carrots, Parsley, Beets, Blueberries, Cranberries, Ground flaxseeds, Calcium carbonate, Dicalcium phosphate, Iodized salt, DL-Methionine, Choline chloride, L-Lysine monohydrochloride, Vitamins (Vitamin E supplement, Niacin supplement, Biotin, d-Calcium pantothenate, Riboflavin supplement, Pyridoxine hydrochloride, Thiamine mononitrate, Vitamin A acetate, Vitamin D3 supplement, Menadione sodium bisulfite complex (source of Vitamin K activity), Vitamin B12 supplement, Folic acid), Citric acid (preservative), Mixed tocopherols (preservative), L-ascorbyl-2-polyphosphate, Minerals (Manganous oxide, Zinc oxide, Copper sulfate, Sodium selenite, Calcium iodate), Rosemary extract
 
@HxC
Σωστα,απλα εγω πιο πανω εβαλα μονο τα συστατικα που δεν νομιζω να διναμε στα πτηνα μας για τους Χ λογους.
Με την ευκαιρια μου θυμισες και το αλατι που ξεχασα να αναφερω πιο πανω.
Γενικα τα προιοντα απο τις ΗΠΑ εχουν μια διαφορετικη φιλοσοφια απο τα ευρωπαικα και τα Harrison's δηλαδη δεν τα εβαλα τυχαία στην τριτη θεση.

Δεν χρειαζεται να σταματησεις να τα δινεις,απλα οταν σου τελειωσουν μπορεις να τσεκαρεις αν θα πας σε κατι διαφορετικο.

Εγω αυτη την στιγμη δινω τα Nutribird Β14 και επειδη μου τελειωνουν το ψαχνω.
Νομιζω οτι για αλλαγη θα δοκιμασω τα Psittacus Minor Formula που προσωπικα βρισκω στα "γουστα" μου την συνθεση τους και εχει μια πολυ καλη αναλογια πρωτεινων και λιπων.
[automerge]1623231482[/automerge]
Για να εχουμε ενα μετρο συγκρισης σε επιπεδω τιμων ανα κιλο (δεν βγαινουν ολα σε συσκευασια κιλου) με αναγωγη ειναι οι παρακατω.

Psittacus Minor 15.11e\kg

Nutribird B14 9e\kg

ZuPreem Natural Small Birds 14.50e\kg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top