Συμπληρώματα Nekton-S

PetBirds

Official account
Εγγραφή
27 Απρ 2006
Μηνύματα
2.735
Γενική συζήτηση, ερωτήσεις και αξιολογήσεις σχετικά με την πολυβιταμίνη πτηνών Nekton-S και τη χρήση της στα πτηνά.

Πολυβιταμίνη Nekton-S​

 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πρόσφατα αγόρασα το Nekton S χωρίς να έχω προχωρήσει ακόμα σε χρήση του. Τελικά από ό,τι βλέπω, οι ελλιπείς οδηγίες και τρόπος χορήγησης, αποτελούν χαρακτηριστικά και αυτού του σκευάσματος.

Όπως έχω ήδη αναφερθεί, το Beaphar Multi-Vit δεν αναγράφει πουθενά ότι η δοσολογία που προτείνεται, αφορά 100ml νερό. Και θα προτιμούσα να έχει δοσομετρητή αντί το πώμα, που δυσχεραίνει την ενστάλαξη των απαραίτητων σταγόνων.

Το Nekton S (35g) τώρα, για δοσολογία αναγράφει 1gr (1 μεζούρα) σε 250ml νερό ή 100gr μαλακή τροφή. Άιντε να βρω ποτίστρα 250ml για 1 καναρίνι 😂. Πέρα από την πλάκα, με δεδομένα ότι:
  1. το standard είναι ή θα έπρεπε να είναι τα 100ml,
  2. η πλειοψηφία των ποτιστρών είναι 100-110ml και
  3. η παρεχόμενη μεζούρα είναι ένα μικρό πλαστικό κουταλάκι, χωρίς κανένα ίχνος διαβάθμισης,
θα πρέπει με το μάτι να "κόψω" στο κουταλάκι περίπου το μισό (και πιο λίγο), ώστε να αντιστοιχεί η σκόνη σε αυτό που πρέπει να μπει σε 100ml νερό.

Τέλος, πριν από την ημερομηνία λήξης, αναγράφει MDD: 2022-12-07. Αν κάποιος θεωρεί το MDD ως συντόμευση του Manufacturing Date, πολύ φοβάμαι ότι η "ποιότητα" της ετικέτας με τις εκ του νόμου ελληνικές οδηγίες χρήσης, πάσχει πολύ.

Δύο απλά σκευάσματα που θα έπρεπε να είναι ξεκάθαρα στις δοσολογίες, να μην χωρεί ερμηνεία και να παρέχουν το σωστό δοσομετρητή.

Τελικά αποφάσισα να μην κάνω χρήση των βιταμινών διότι όταν το βάρος ενός καναρινιού είναι 25g, θέλω ο δοσομετρητής να έχει την αντίστοιχη ακρίβεια.
 
Back
Top