Ασθένειες Oι καρδερίνες μου δεν έχουν φυσιολογικές κοιλιές

Κατάσταση
Κλειστό.

psyjohn21

PB Member
Εγγραφή
1 Ιαν 2009
Μηνύματα
121
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους.σημερα ειπα να μαζεψω τις καρδερινες μου σε ζευγαρια και ειδα οτι αρκετες δεν εχουν φυσιολογικες κοιλιες χωρις να ειναι φουσκωμενες. Τι να κανω σ αυτη τη περπτωση; Αντιβιωση δινω μονο οταν ενα πουλι φουσκωσει. Μηπως καποιο προβιοτικο τις βοηθουσε;Ευχαριστω.
 
και ειδα οτι αρκετες δεν εχουν φυσιολογικες κοιλιες χωρις να ειναι φουσκωμενες. Τι να κανω σ αυτη τη περπτωση;

Boris na mas les ligo pio likrina ti enois me to "δεν εχουν φυσιολογικες κοιλιες" ;
 
γξ

γεια σου αλεξανδρε. Τι αλλο να εννοω,τα γνωστα.λιγο πρησμενεσ κοκκινες και με εντερα να φαινονται. Ειναι σιγουρα καιρο ομως ετσι γιατι καποιες τις ειχα ξαναπιασει για ελεγχο πριν 2 μηνες περιπου και ηταν παλι ακριβως ετσι. Να ξαναπω οτι δεν εχουν φουσκωσει τοσο καιρο. Τι εννοεις με το ειλικρινα;
 
An pragmatika exoune prismena kilia kai an blepeis ta entera, pistebo kala itane na dinis probiotika gia dio tris meres. An blepeis omos den alasei tipota tha ekana mia therapia me Baycox.
An i kilia einai prismeno kai exeis tin etiposei einai sesti, tote min baleis probiotiko, tha ksekinisi me tin therapia gia tin kokkdiosi amesos.
 
θη

τη θεραπεια με baycox εσυ για ποσες μερες τη κανεις και σε τι δοσολογια; Εγω το δινω για 5 μερες και σε δοσολογια 5 σταγονες σε μιση ποτιστρα(50 ml)καμια φορα δινω ταυτοχρονα και esb3 και εχει καλα αποτελεσματα.
 
γ

αυτο ειναι γεγονος. Παντως θα κοιταξω να αποφυγω γενικα τα φαρμακα. Πουλια που εχουν προβληματικες κοιλιες αλλα εξωτερικα φαινονται υγειη συνηθωτο ξεπερνανε απο μονα τους. Γενικα αποφευγω τα φαρμακα εκτος και αν το πουλι που μου αρρωστησει με ενδιαφερει παρα πολυ. Διαφορετικα με το πρωτο συμπτωμα αδιεθεσιας τα πουλια τα αφηνω ελευθερα. Γλυτωνω ετσι και απο κοπο και το πουλι στη φυση(αν δε το αφησεις στο τελευταιο σταδιο)γινεται καλα αποδεδειγμενα.
 
αν δε το αφησεις στο τελευταιο σταδιο)γινεται καλα αποδεδειγμενα.
Πριν, σχολιάσω τα προηγούμενα γραφέντα σου,
θες να μας αναλύσεις περισσότερο αυτή τη φράση
μετά της αποδείξεως αυτής;
 
αυτο ειναι γεγονος. Παντως θα κοιταξω να αποφυγω γενικα τα φαρμακα. Πουλια που εχουν προβληματικες κοιλιες αλλα εξωτερικα φαινονται υγειη συνηθωτο ξεπερνανε απο μονα τους. Γενικα αποφευγω τα φαρμακα εκτος και αν το πουλι που μου αρρωστησει με ενδιαφερει παρα πολυ. Διαφορετικα με το πρωτο συμπτωμα αδιεθεσιας τα πουλια τα αφηνω ελευθερα. Γλυτωνω ετσι και απο κοπο και το πουλι στη φυση(αν δε το αφησεις στο τελευταιο σταδιο)γινεται καλα αποδεδειγμενα.
επισης τις πολυββιταμινες τις χορηγω ταυτοχρονα με το baycox kai oxi μονο στις μερες τις ξεκουρασης. Δεν ειναι σωστο;
 
αυτο ειναι γεγονος. Παντως θα κοιταξω να αποφυγω γενικα τα φαρμακα. Πουλια που εχουν προβληματικες κοιλιες αλλα εξωτερικα φαινονται υγειη συνηθωτο ξεπερνανε απο μονα τους. Γενικα αποφευγω τα φαρμακα εκτος και αν το πουλι που μου αρρωστησει με ενδιαφερει παρα πολυ. Διαφορετικα με το πρωτο συμπτωμα αδιεθεσιας τα πουλια τα αφηνω ελευθερα. Γλυτωνω ετσι και απο κοπο και το πουλι στη φυση(αν δε το αφησεις στο τελευταιο σταδιο)γινεται καλα αποδεδειγμενα.

δεν ειναι σωστο;

[Ομολογουμενως εχουμε να κανουμε με μια ασυνηθιστη τακτικη.Ωστοσο τα ωφελη νομιζω ειναι πολλα.. Αφενως διοτι εχουμε χαμηλο κοστος σε φαρμακα, αφετερου επισης αξιζει να ανεφερθει η ανανεωση στο κουμασι, η διατηρηση μονο των ισχυροτερων-υγειεστερων πουλιων και βεβαιως βεβαιως δεν ειμαστε στην δυσαρεστη θεση να απορριπτουμε πτωματα. Σε αυτο βοηθαει και η απεδεδειγμενη τακτικη της αυτοιασης στην αγκαλια της μητερας φυσης.]Γενικη τοποθετηση, με στοιχεια υποκρυπτοντα θαυμασμου για το περισσιο θρασος-θαρρος ή αγνοια και διαχυτη ειρωνια.

Εχω μερικα ερωτηματα για τον φιλο μας..
1ο... Με ποιο τροπο και σε τι επικεντρωνεις την προσοχη σου.. Δηλ. Ποια πουλια και πως τα κρινεις οτι ειναι αξια να τυχουν του μεγα ελεους σου και να δεχθουν φαρμακευτικη αγωγη;
2ο... Με ποιο τροπο αναρρωνουν τα πουλια στην φυση... Οταν περασαν ενα ή πιο πολλα σταδια κλαπατσας στο κλουβι;
3ο... Με ποιο τροπο εντοπιζεις το προ τελευταιο σταδιο;
Ρωτας αν ειναι σωστο η μιξ αγωγη... Εγω θα ρωτησω(γιαυτο το απομονωσα αλλωστε) αν ειναι σωστη η πολαπλη ''ανακυκλωση'' του ειδους.. (ρητορικο ερωτημα).
Ειναι σωστο να αφηνεις ελευθερα αρρωστα πουλια.. Που μπορει οταν βρεθουν με αλλα ελευθερα γερα πουλια του ειδους να τα μολυνουν;

Γνωριζω πως ισως το μηνυμα μου θεωρηθει ως προσωπικη επιθεση.. Δεν ειναι.

Θελω απλα να σου τονισω-πω-προτινω πως ειναι πιο ευκολο και χιλιες φορες καλυτερο αντι να καθεσαι και να σκας για το πως θα ξεπερασουν τα πουλια σου το οποιο προβλημα εντερικο(συχνο φαινομενο πουλιων τα οποια εχουν γεννηθει και μεγαλωσει στην φυση,ως αντιδραση στα περιορισμενα εκατοστα του οποιου κλουβιου και στην ελλειπη διατροφη...ως αντιδραση και αλλαγη του μεταβολισμου κτλ. Κτλ. Δεν αναφερω τις τυχων κακες συνθηκες διατηρησης τους)μηπως θα ηταν καλυτερο να ακολουθησεις μια αλλη τακτικη; Πιο εξυπνη;
 
[Ομολογουμενως εχουμε να κανουμε με μια ασυνηθιστη τακτικη.Ωστοσο τα ωφελη νομιζω ειναι πολλα.. Αφενως διοτι εχουμε χαμηλο κοστος σε φαρμακα, αφετερου επισης αξιζει να ανεφερθει η ανανεωση στο κουμασι, η διατηρηση μονο των ισχυροτερων-υγειεστερων πουλιων και βεβαιως βεβαιως δεν ειμαστε στην δυσαρεστη θεση να απορριπτουμε πτωματα. Σε αυτο βοηθαει και η απεδεδειγμενη τακτικη της αυτοιασης στην αγκαλια της μητερας φυσης.]Γενικη τοποθετηση, με στοιχεια υποκρυπτοντα θαυμασμου για το περισσιο θρασος-θαρρος ή αγνοια και διαχυτη ειρωνια.

Εχω μερικα ερωτηματα για τον φιλο μας..
1ο... Με ποιο τροπο και σε τι επικεντρωνεις την προσοχη σου.. Δηλ. Ποια πουλια και πως τα κρινεις οτι ειναι αξια να τυχουν του μεγα ελεους σου και να δεχθουν φαρμακευτικη αγωγη;
2ο... Με ποιο τροπο αναρρωνουν τα πουλια στην φυση... Οταν περασαν ενα ή πιο πολλα σταδια κλαπατσας στο κλουβι;
3ο... Με ποιο τροπο εντοπιζεις το προ τελευταιο σταδιο;
Ρωτας αν ειναι σωστο η μιξ αγωγη... Εγω θα ρωτησω(γιαυτο το απομονωσα αλλωστε) αν ειναι σωστη η πολαπλη ''ανακυκλωση'' του ειδους.. (ρητορικο ερωτημα).
Ειναι σωστο να αφηνεις ελευθερα αρρωστα πουλια.. Που μπορει οταν βρεθουν με αλλα ελευθερα γερα πουλια του ειδους να τα μολυνουν;

Γνωριζω πως ισως το μηνυμα μου θεωρηθει ως προσωπικη επιθεση.. Δεν ειναι.

Θελω απλα να σου τονισω-πω-προτινω πως ειναι πιο ευκολο και χιλιες φορες καλυτερο αντι να καθεσαι και να σκας για το πως θα ξεπερασουν τα πουλια σου το οποιο προβλημα εντερικο(συχνο φαινομενο πουλιων τα οποια εχουν γεννηθει και μεγαλωσει στην φυση,ως αντιδραση στα περιορισμενα εκατοστα του οποιου κλουβιου και στην ελλειπη διατροφη...ως αντιδραση και αλλαγη του μεταβολισμου κτλ. Κτλ. Δεν αναφερω τις τυχων κακες συνθηκες διατηρησης τους)μηπως θα ηταν καλυτερο να ακολουθησεις μια αλλη τακτικη; Πιο εξυπνη;
να σου απαντησω σοφια μου. Τα πουλια που ειναι αξια να τυχουν του μεγα ελεους ειναι αυτα που μου βγαζουν γεννες, αυτα που εχουν το καλυτερο κελαηδημα και τη καλυτερη εμφανιση. Τα πουλια και τα ζωα γενικοτερα στη φυση ειναι γιατροι του εαυτου τους. Δεν ειπα οτι εντοπιζω το προτελευταιο στταδιο αλλα το αρχικο.στη φυση νομιζεις δε παθαινουν εντερικα; Εχω δει πολλα ελευθερα πουλια με κολιτιδα. Και αυτο που εσυ λες πολλαπλη ανακυκλωση εγω το βλεπω σαν το μονο τροπο να σωθουνε. Απο προσωπικη εμπειρια εχω δει οτι θα σωσω γυρω στα 2 με 3 στα 10 πουλια που θα παλεψω με φαρμακευτικες αγωγες. Εκτος και αν εχει βγει καποιο θαυματουργο φαρμακο και δε το ξερω. Και τελος αν αλλη τακτικη εννοεις πουλια εκτροφης δε θεωρω οτι ειναι λιγοτερο ευαλωτα απο τα πιασμενα. Καποια στιγμη μετε απο εκαντονταδες χρονια εκτροφης μπορει να γινουν τωρα ομως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Απο τα 15 καρδερινακια που εβγαλα το 08 σημερα εχω μονο ενα. Εμενα νομιζεις οτι δεν ειναι στοχος μου να εχω μονο καρδερινες που θα ειναι γεννημενες στις κλουβες μου;
 
Έκλεινα το θέμα, σε αυτό το στάδιο, αλλα σέλο να εξηγώ λίγο ΓΙΑΤΙ το έκανα αυτό.

Το θέμα δυστυχώς έχει καταντήσει σε λεπτομερή οδηγό για αιχμαλωτίζει πουλιών. Κανένα πουλί που είναι γεννημένο στις κλούβες μπορεί να θεραπεύεται με το τρόπο που περιγράφεται πιο πάνω. Το πουλί που είναι γεννημένο στην κλούβα έχει πρόβλημα να βρει τροφή στην φύση, για τα κατάλληλα φάρμακα δεν μιλάμε. Για αυτό θεωρώ ότι το θέμα παραβαίνει τους όρους σχετικά με την ιθαγενή πουλιά και τις μεθόδους αιχμαλωσίας στους.

Και για το τέλος σέλο να πω, μην αφήνετε άρρωστα πουλια ελεύθερος να πάνε στην φύση, ως έλεγε η Σοφια είναι παρα πολύ επικίνδυνο να κολλάνε τα πουλια στην φύση σε κάποιο αρρώστια που μπορεί κανονικά δεν υπάρχει στην φύση η να μεταφέρουνε τα πουλια κάποια βακτηρίδια που ήδη έχουνε αλλάσσει την φυσιογνωμία τους από την αντιβίωση που δίναμε νωρίτερα.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top