Γενικά Oι παπαγάλοι της Ελλάδας

Φοίβος

PB Supporter
Εγγραφή
12 Φεβ 2008
Μηνύματα
16.352
Πόλη
Βικτώρια
Οι παπαγάλοι της Αθήνας λέει το βίντεο αλλά εγώ το επεκτείνω λέγοντας της Ελλάδας καθώς υπάρχουν σε πολλά ακόμη μέρη εκτός της Αθήνας όπως στο Βόλο και στη Θεσσαλονίκη που έχω δει ο ίδιος. Εντυπωσιάστηκα με τους Σενεγάλης, δεν ήξερα ότι έχουν επικρατήσει κι αυτοί.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
, αλλά εγώ το επεκτείνω λέγοντας της Ελλάδας καθώς υπάρχουν σε πολλά ακόμη μέρη εκτός της Αθήνας όπως στο Βόλο και στη Θεσσαλονίκη που έχω δει ο ίδιος.
Να συμπληρώσω πως εδώ και πολλά χρόνια (15-20) δεν κατάφερα να τους δω, αλλά τους είχα ακούσει να κράζουν ελεύθεροι στον κήπο του Ρεθύμνου...
Εκτός από τους😛 ''δικούς μου'' Ελεύθεροι παπαγάλοι στη γειτονιά μου
. Προχθές ένας (μονκ) καθόταν στα σίδερα της τέντας στη βεράντα, δεν πρόλαβα να τον φωτογραφίσω.
 
Αρκετές φορές και σε βάθος χρόνου έχω ακούσει και 2-3 έχω δει και στο Βόλο (Νέα Ιωνία) χωρίς όμως να μπορώ να πω με βεβαιότητα πως αυτά ήταν άγρια και όχι κάποια που έχουν φύγει από τους κατόχους τους.
 
Πολύ ωραίο το βίντεο! Μία όμορφη παρουσίαση αυτού του πανέμορφου και ξεχωριστού τμήματος της ορνιθοπανίδας μας! Για Ελλάδα, έχουμε αρκετά είδη! Σε ευχαριστούμε πολύ που μας το ανέβασες!
 
Προσωπικά τη θεωρία του κοντέινερ που έσπασε και δημιουργήθηκαν αυτοί οι πληθυσμοί στην Ελλάδα τη θεωρώ πλασματική και κάτι σαν αστικό μύθο. Οι παπαγάλοι αυτοί προέκυψαν με ανθρώπινη "βοήθεια" κατά τη γνώμη μου και εννοώ ότι οι περισσότεροι είτε ελευθερώθηκαν επειδή έκραζαν πολύ και δεν τους άντεχαν είτε δραπέτευσαν. Τα είδη αυτά είναι απο τα πιο προσαρμοστικά χωρίς εξτριμ απαιτήσεις στις συνθήκες διαβίωσης και διατροφής τους.
 
Μου είπαν και για πάρκο Τρίτση ότι είναι γεμάτο... Δεν έχω πάει ο ίδιος, αλλά μετά το βίντεο δεν έχω λόγο να μην το πιστέψω. :)
 
Back
Top