Αναπαραγωγή O αρσενικος παει στη φωλια και περνει νημα και το βγαζει

ΑΝΤΙΝΟΟΣ

PB New Member
Εγγραφή
21 Φεβ 2016
Μηνύματα
117
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα! Εχω μια απορια... Ο αρσενικος παει στη φωλια και περνει ενα νημα και το βγαζει εξω ενω το πεταει στο πατο της κλουβας αλλα η θυλικια τρεχει και το περνει και βαζει στη φωλια.. (καθε μερα ενα νημα βγαζει ο αρσενικος οχι ολη την φωλια απλα δεν θελει να καταστρεψει) γιατι. Απορω τοσο βιασινη θελει να γινει πατερας ενω η θυλικα δεν θελει ακομη μονο φτιαχνει φωλιες συνεχεια (κοντευουμε να φτιαξουμε και μεγαλο οικοπεδο χεχε :D)
 
Αν δεν την καταστρέφει δεν υπάρχει πρόβλημα.
Όλο αυτό το παιχνίδι ανήκει στην προετοιμασία της αναπαραγωγής και είναι κάτι που θα το κάνουν είτε το θέλουμε είτε όχι.
Σε τι κατάσταση είναι τώρα η φωλιά;
Αν είναι έτοιμη πρέπει να αφαιρέσεις το υλικό κατασκευής γιατί πολλές φορές οι κανάρες φτάνουν σε υπερβολές με τεράστιες σε ύψος φωλιές που στο τέλος αποδεικνύονται καταστροφικές για τα αυγά.
Το πολύ ύψος χαλάει τη σταθερότητά τους.
 
Καλημερα @misalouris !
Η φωλια ειναι πανετοιμη εδω και δυο μηνες (ξερω οτι η υπερβολικη τεραστια φωλια χαλαει και γινεται καταστροφικες για τα αυγα)... Νηματα δεν εβαλα αλλο οταν την ειχε φτιαξει την τελεια φωλιτσα... αλλα αυγολακια δεν βλεπω ακομη περιμενω περιμενω ειχα κανει σωστη προετοιμασια τροφη αλλα τιποτα! τα καναρινια μου ειναι ολα 1 χρονων και κατι μηνες! Ο αρσενικος ολο ανεβαινει την θυλικια εχει κανει καμοια 50ρια φορες 😛 αλλα ενα αυγο τιποτα. ☹
(μηπως τα μωσαικα καναρινια ειναι δυσκολη αναπαραγωγη ή ειναι ιδια κανονικη αναπαραγωγη;)
 
Η φωλια ειναι πανετοιμη εδω και δυο μηνες
Την επισκέπτεται καθόλου το θηλυκό ή μπα; Δοκίμασε να της βάλεις άλλη μία φωλιά με νέο νήμα σε άλλο σημείο του κλουβιού να δεις πως θα αντιδράσει. 2 μήνες είναι όντως μεγάλο διάστημα :)
 
Καλημερα @misalouris !
Η φωλια ειναι πανετοιμη εδω και δυο μηνες... αλλα αυγολακια δεν βλεπω
Ξέρω πως θα στεναχωρηθείς αλλά περισσότερες πιθανότητες έχει το να μη δεις ποτέ από αυτή αυγό, ελάχιστες να δεις του χρόνου και μηδαμινές να κάνει κάποιο φέτος.
 
Την επισκέπτεται καθόλου το θηλυκό ή μπα; Δοκίμασε να της βάλεις άλλη μία φωλιά με νέο νήμα σε άλλο σημείο του κλουβιού να δεις πως θα αντιδράσει. 2 μήνες είναι όντως μεγάλο διάστημα :)
@alicedros επισκεπτεται η θυλικια στη φωλια και τωρα αυτη η στιγμη τιποτα δεν παει αλλο στη φωλια! Λοιπον να την χαλασω (ειναι δευτερη φορα που θα την χαλασω την φωλια) γενικα και ειχα βαλει δευτερη εσωτερικη φωλια και δεν τις αρεσε η φωλια μονο την εξωτερικη φωλια θελει λογικο!

@misalouris δεν ειμαι απλα και πολυ στεναχωρημενος αλλα το θεμα ειναι δεν ξερω τι θα κανω απλα η θυλικια μαλλον δεν ειναι για ζευγαρωμα απλα ειναι ενα απλο καναρινι μη αναπαραγωγη αυτο πιστευω! τζαμπα την αγορασα και δεν το περιμενα να μην κανει τα δευτερα αυγα αλλα στα πρωτα αυγα που ειχε κανει ηταν αποτυχια λογο ελειψη ασβεστιου!
Καλημερα σε ολους! 🙂
 
Εγώ προσωπικά θα της έβαζα μια ακόμα φωλιά. Μην την καταδικάζεις αμέσως. Μπορεί η θέση της φωλιάς να μην της αρέσει να μην νιώθει ασφαλής να κάνει εκεί τα αυγουλάκια της. Δωστης ευκαιρίες και επιλογές... Κρίμα να την αντιμετωπίζεις σαν μηχανή αυγών... ένα καναρινάκι με ψυχούλα είναι και αυτό με ίσα δικαιώματα που απλά δεν τραγουδάει...
 
Η απογοήτευση είναι κακός σύμβουλος...
Λυπάμαι που καταρρέουν οι εκτροφικές σου προσδοκίες.
Ειλικρινά δεν ξέρω τι θα έκανα στη θέση σου.
Ψάχνεις το θαύμα και κανείς δεν μπορεί να σου στερήσει την προσπάθεια.
Απλά όταν θα προσπαθήσεις εκ νέου... Να έχεις σκεφτεί τις θερμοκρασίες και τις καιρικές συνθήκες στις οποίες θα πρέπει να ξεκινήσει και να ολοκληρωθεί μια γέννα αυγών.
 
@misalouris Να μην λυπασαι απλα προσπαθω και να βρω θαυμα και τυχη εχω βαλει πολλα γουρικα διπλα στο κλουβι!
η θερμοκρασια ειναι μια χαρα οτι βλεπω! Λοιπον τι γνωμη εχετε να κανω να τα χωρησω θα ξανακανω απο την αρχη απλα πραγματα!
εγω θυμαμαι πολυ καλα ειχα κανει αναπαραγωγη πριν 10 χρονια και πετυχα απο 2 ζευγαρια καναρινια που ειχα και αποκτησαμε 27 καναρινακια μεσα σε 3 χρονια. αλλα αυτη η εποχη φετος με δυσκολευει γενικα!

@alicedros λοιπον ευχαριστως θα το ελεγες αν βαλω δευτερη φωλια αλλα ουτε κι αυτο δεν θα παει πολυ στη φωλια της ουτε να κατσει ουτε να ακουμπησει! ας δοκιμαζω και θα περιμενω
 
Κάνε την όποια προσπάθειά σου μέχρι οι θερμοκρασίες περιβάλλοντος να φτάσουν τους 30 περίπου βαθμούς Κελσίου..
Αν συνεχίσεις κι ανέβουν κι άλλο... Θα είναι βασανιστήριο για τα πουλιά.
 
Back
Top