Ασθένειες O σκύλος τραυμάτισε το μπάτζι στο φτερό του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Penelope
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Penelope

PB New Member
Εγγραφή
19 Δεκ 2020
Μηνύματα
10
Πόλη
Αθήνα
@Φοίβος καλησπέρα δεν έχω μάθει ακόμη πως να χειρίζομαι το φόρουμ για αυτό και σας γράφω εδώ . Σήμερα το βράδυ είχαμε ένα μικρο ατύχημα ο σκύλος μας έπιασε λίγο το φτερό του και τον πλήγωσε. Φαίνεται καλά . Σήκωνε συνέχεια την φτερούγα του στην αρχή αλλά άλλαζε κλαδί. Τώρα κοιμάται με το ράμφος βυθισμένο στα φτερά. Του έβαλα μπεταντιν . Διάβασα και για μια αλοιφή αντιβίωση που δίνουν αλλά απόψε αποκλειστικάμε από το χιόνι και εύχομαι αύριο να βρω κάποιον να εξυπηρετήσει μέχρι το κοντινότερο πετ. Είναι το πρώτο μας πουλάκι. Γράψτε σας παρακαλώ τι πρέπει να παρατηρήσω ώστε να ξέρω ότι αναρρώνει καλά και δεν χρειάζεται κάποια επιπλέον βοήθεια. Ευχαριστώ
 
@Penelope Το πουλάκι πρέπει άμεσα να δει γιατρό με γνώσεις στα πουλιά για να λάβει αντιβίωση απο το στόμα ή ενέσιμη. Η τοπική δεν είναι τόσο βέβαιο ότι θα το βοηθήσει. ΟΧΙ σε πετ σοπ, σε κτηνιατρείο με γιατρό που γνωρίζει απο πουλιά πρέπει να πας καθώς το στόμα των σαρκοφάγων (σκύλος-γάτα) έχουν βακτήρια που απειλούν άμεσα τη ζωή των πουλιών με μολύνσεις. Είσαι στην Αθήνα κι έχεις αρκετές επιλογές https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές. Μίλησα το πρωί με πτηνιατρο που βρήκα στο ίντερνετ . Μου είπε ότι όταν καταφέρω να μςτακινηθω να τον πάρω να μου δώσει αντιβίωση. Εν το μεταξύ να τον κρατάω σε ζεστό μέρος και σε ηρεμία. Ανησυχώ γιατί με αυτό το χιόνι μοιάζει αδύνατο πριν την Πέμπτη. Εδώ ούτε εκχιονιστικα δεν πέρασαν κι έχει μισό μέτρο χιόνι έξω. Φαίνεται όμως καλά ο μικρούλης δραστήριος. Τρώει. Σκαρφαλώνει. Απλά δεν τον έχουμε ακούσει καθόλου από χθες. Ασχολείται και με τη φτερούγα του. Ευχομαι όλα να πάνε καλά.
 
Back
Top