Φροντίδα O african grey μου δαγκωνει

Vagelis P.

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2016
Μηνύματα
4
Πόλη
Αθήνα
Ο μολις πεντε μηνων ζακο μου δαγκωνει δυνατα. Τι μπορω να κανω για να ελαττωσω το δαγκωμα του; Ευχαριστω.
 
Ο μολις πεντε μηνων ζακο μου δαγκωνει δυνατα. Τι μπορω να κανω για να ελαττωσω το δαγκωμα του; Ευχαριστω.
Ποτε σε δαγκωνει; Χωρις λογο; Μηπως τον πιεζεις; Μηπως το κανει για να σου δειξει οτι δε θελει ενοχληση;
Πες μας δυο λογια για ρο ποτε γινεται, υπο ποιες συνθηκες κτλ.
Ειναι ημερος ή αγριος;
 
Ποτε σε δαγκωνει; Χωρις λογο; Μηπως τον πιεζεις; Μηπως το κανει για να σου δειξει οτι δε θελει ενοχληση;
Πες μας δυο λογια για ρο ποτε γινεται, υπο ποιες συνθηκες κτλ.
Ειναι ημερος ή αγριος;
Ειναι ημερος. Δεν καθεται να εκπαιδευτει με τιποτα. Η αληθεια ειναι πως μας εχει καβαλησει. Ανεβαινει πανω μας κ αν κανουμε να ανεβει στο δαχτυλο τσαντιζεται και δαγκωνει. Κ οσο μεγαλωνει δαγκωνει και πιο δυνατα. Καθεται για χαδακια, φιλακια, αγκαλιες αλλα δεν πρεπει να μας κανει κ οτι γουσταρει. Παντα μας ακολουθει και καθεται μαζι μας.
 
Εννοεις οτι ειναι στο κλουβι του και πας να τον βγαλεις και δαγκωνει;
Ποσο καιρο τον εχεις;
Μπορει απλα να προστατευει τον χωρο του.
Ανοιξε το κλουβι και ασε εκεινον ναερθει εξω, μν τον πιεζεις.
Εσυ να του δινεις την αγαπημενη του λιχουδια, να του μιλας γλυκα καιθα δεθειτε πολυ.
Υποθετω οτι ειναι ημερος και απλα εχει αυτη τη συμπεριφορα.
Μην του δειξεις οτι πονας (αν και σιγουρα θα πονας) γιατι αλλιως θα καταλαβει οτι με αυτο τον τροπο γινεται το δικο του και θα το κανει συνεχεια.

Ειναι ημερος. Δεν καθεται να εκπαιδευτει με τιποτα. Η αληθεια ειναι πως μας εχει καβαλησει. Ανεβαινει πανω μας κ αν κανουμε να ανεβει στο δαχτυλο τσαντιζεται και δαγκωνει. Κ οσο μεγαλωνει δαγκωνει και πιο δυνατα. Καθεται για χαδακια, φιλακια, αγκαλιες αλλα δεν πρεπει να μας κανει κ οτι γουσταρει. Παντα μας ακολουθει και καθεται μαζι μας.


Του εχετε μαθει να ανεβαινει στο δαχτυλο ή απλα το δινεται και θελετε να ανεβει;
Να τον βαλεις στο σταντ και με λιχουδια και επιβραβευση να του μαθεις το "πανω", ετσι μετα θα ακουει την εντολη και θα το κανει.
 
Βαζουμε το χερι στο κλουβι και ανεβαινει για να βγει. Το κλουβι το αφηνουμε και ανοιχτο και πηγαινοερχεται, πεταει σε μας, τρωει, παιζει με τα παιχνιδια του. Προσπαθουμε να του μαθουμε το πανω αλλα μας δυσκολευει πολυ κ δαγκωνει αντι να μαθαινει. Εχω διαβασει και εχω ενημερωθει για διατροφη κ εκπαιδευση. Εννοειται του μιλαμε παντα γλυκα και ομορφα, ποτε δεν του φωναζουμε, ουτε τον απειλουμαι, ουτε καταληγουμε σε ακραιες συμπεριφορες. Επισης δεν του δειχνουμε πως ποναμε γιατι μπορει να το λαβει και σαν παιχνιδι. Το μονο που του λεμε την ωρα που δαγκωνει ειναι Μη! Τιποτα αλλο. Ειναι ατακτουλης και εγωιστης ο βρωμιαρης.
 
Νομίζω πως με το στόμα -ράμφος τα πουλιά προσπαθούν να δείξουν τα συναισθήματα τους. Με το ραμφος τρώνε.. Περιποιουνται το φτερωμα τους,ταιζουν τον σύντροφό τους, παίζουν με τα παιχνίδια τους, εκφράζουν τα θέλω τους, προσπαθούν να επικοινωνησουν. Όλα αυτά είναι στοιχεία κοινωνικοποιησης που τα μαθαίνουν από τους γονείς τους τους πρώτους καθοριστικους μήνες της ζωής τους. Μήπως ο φίλος σου δεν είχε την ευκαιρία να τα μάθει για λόγους που δεν γνωρίζουμε; Μήπως νιώθει φόβο ή απειλή ; Μήπως δεν ξέρει πως να διαχειριστεί τα συναισθήματα του;

Η ηρεμία που διατηρείτε και η σταθερότητα είναι καθοριστικοι παράγοντες για την βελτίωση της συμπεριφοράς του. Νομίζω πως κάτι που βοηθάει είναι να μην τον σηκώνεται ψηλότερα από το επίπεδο των ματιών σας. Πάντα θα βρίσκεται σε χαμηλότερο επίπεδο από εσάς για να νιώθει ότι εσείς είστε " ο αρχηγός". Αν δείτε ότι συνεχίζει να δαγκώνει άσχημα απλά τοποθετήστε τον ήρεμα στο πάτωμα. Δοκιμάστε αυτές τις απλές τεχνικές και θα είμαστε εδώ για ότι άλλο χρειαστείς!
 
Εγώ δεν θα τον άφηνα πάνω απο μια ώρα έξω τη φορά. Έτσι δεν θα προλαβαίνει να πάρει το θάρρος ότι "ελέγχει" το χώρο. Αν για να βγει απο το κλουβί ανεβαίνει στο χέρι με δαγκωνιά πολύ κακώς τον βγάζετε έξω έτσι. Έχεις βρει ποια είναι η πιο αγαπημένη του λιχουδιά που θα κάνει τα πάντα γι'αυτήν; Αν ναι, τότε με αυτήν θα δουλέψεις στην εκπαίδευσή του.
 
Νομίζω πως με το στόμα -ράμφος τα πουλιά προσπαθούν να δείξουν τα συναισθήματα τους. Με το ραμφος τρώνε.. Περιποιουνται το φτερωμα τους,ταιζουν τον σύντροφό τους, παίζουν με τα παιχνίδια τους, εκφράζουν τα θέλω τους, προσπαθούν να επικοινωνησουν. Όλα αυτά είναι στοιχεία κοινωνικοποιησης που τα μαθαίνουν από τους γονείς τους τους πρώτους καθοριστικους μήνες της ζωής τους. Μήπως ο φίλος σου δεν είχε την ευκαιρία να τα μάθει για λόγους που δεν γνωρίζουμε; Μήπως νιώθει φόβο ή απειλή ; Μήπως δεν ξέρει πως να διαχειριστεί τα συναισθήματα του;

Η ηρεμία που διατηρείτε και η σταθερότητα είναι καθοριστικοι παράγοντες για την βελτίωση της συμπεριφοράς του. Νομίζω πως κάτι που βοηθάει είναι να μην τον σηκώνεται ψηλότερα από το επίπεδο των ματιών σας. Πάντα θα βρίσκεται σε χαμηλότερο επίπεδο από εσάς για να νιώθει ότι εσείς είστε " ο αρχηγός". Αν δείτε ότι συνεχίζει να δαγκώνει άσχημα απλά τοποθετήστε τον ήρεμα στο πάτωμα. Δοκιμάστε αυτές τις απλές τεχνικές και θα είμαστε εδώ για ότι άλλο χρειαστείς!

Georgina, λυπάμαι που αυτό το Post εμφανίζεται ώς best answer... Κάτω από το επίπεδο των ματιών ο παππαγάλος; Και τοποθέτησή του στο πάτωμα;Θα ήθελα να εξηγήσεις αυτές τις τεχνικές διοτι το μόνο που θα καταφέρει είναι να στρεσσάριστεί ακόμη περισσότερο το πτηνό...
Προσωπικά θα ήθελα να ακούσω ακριβώς πότε δαγκώνει γιατί δαγκώνει ποιον δαγκώνει και τη ηλικία έχει ο παππαγάλος. Σε καμία περίπτωση δε πάμε κόντρα στη λύση του προβληματος και προσπαθούμε να "επιβληθούμε" στο ζωντανό... Δουλεύουμε παράλληλα με το πρόβλημα όχι κόντρα σε αυτό...Απεναντίας λοιπόν όχι στο πάτωμα αλλά στο πιο ψηλό σημείο του σπιτιού θα πρότεινα εγώ αν και μόνο αν υπάρχει όντως πρόβλημα και δεν είναι παροδική συμπεριφορά λόγω οξυμένων ορμονών...
 
Georgina, λυπάμαι που αυτό το Post εμφανίζεται ώς best answer
Για να μην αρχίσουμε πάλι την ίδια ιστορία, προσπάθησε να κάνεις ένα δικό σου μήνυμα Best Answer για να μην λυπάται κανείς. Το σύστημα λειτουργεί πολύ απλά, φτάνει και μισή ψήφος περισσότερη σε κάποιο μήνυμα για να πάρει τη θέση του υπάρχοντος Best Answer.
 
Δε θα έγραφα ποτέ κάτι που θα ταλαιπωρούσε ψυχοσωματικά ένα γκριζάκι ούτε θα ψήφιζα υπέρ για αυτό...Αλλά αν δε μπορείς να καταλάβεις τη σημασία του και εσύ, εξακολουθώ να λυπάμαι Σταυρο
 
Αλλά αν δε μπορείς να καταλάβεις τη σημασία του και εσύ, εξακολουθώ να λυπάμαι Σταυρο
Δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα για τους Κοκούς, δυστυχώς. Δεν αμφιβάλλω ότι το μήνυμά σου μπορεί είναι απόλυτα σωστό. Θέλω μόνο να προσέχεις πώς μιλάς όταν απευθύνεσαι σε άλλα μέλη. Δεν πρόκειται να αρχίσουν ξανά τα ίδια, να το ξέρεις.
 
Υποψιάζομαι παρόλαυτά ότι πρόκειται για αρσενικό ταραξία που απλά θέλει χειρισμό και καταννόηση... Δε χτίζεις σχέση αφεντικού με τους Ζακό.. Σχέση εμπιστοσύνης και Αγάπης μόνο... Οτιδήποτε άλλο ταλαιπωρεί το πουλάκι αφάνταστα πολύ και στενοχωρεί αλλο τόσο τους ιδιοκτήτες στο σπίτι
 
Back
Top