Ασθένειες O Kιτσάκος βραζει στο στήθος

Magdalena1

PB Member
Εγγραφή
7 Αυγ 2008
Μηνύματα
295
Πόλη
Αθήνα
Είναι εδω και 10 μερες τουλάχιστον, που ο μικρος Κιτσακος βραζει στο στηθος. Ξεκίνησε μ ενα απλο χρου χρου που ακουγα το πρωι και η αλήθεια είναι εχει ξαναπαρουσιάσει αλλες δυο φορές. Του εδινα προληπτικά Aviomycine για μια εβδομάδα και του πέρναγε.Αυτη τη φορά δεν εδωσα και τοση σημασία λόγω αλλων δικών μου προτεραιοτητων και τον άφησα χωρίς αντιβιωση. Εξω έχει και υγρασία και φυσάει... Την 3η μερα του βαλα αλλα δεν βλέπω βελτιωση☹
Εχει περάσει μια εβδομαδα και το καναρίνι βραζει τοσο που το βραδυ ακουγεται μες την ησυχία του σπιτιου.Αναγκάστηκα να του βαλω 3 σταγονες κατευθειαν στο στομα απ το μπουκαλακι, οπως γραφει στα βαρια άρρωστα πουλιά, αλλα κατάφερα μια με το ζόρι χτες, και σήμερα να τον μουσκεψω στο κεφαλι. Δεν ανοιγει το στομα με τιποτα.
Εχω και στο σπίτι tafarmycine.
Aν ξερει καποιος αν αυτη ειναι πιο ισχυρη αντιβιωση και αποτελεσματικη ας μου γραψει παρακαλώ η ότι αλλο προτείνετε...
Ο Κιτσος πρεπει να το ξεπεράσει. Γιατι μετα, δεν θα το ξεπερασω εγω..🙁Απλα μ ανησυχει ότι ακουγεται τη νυχτα και πεταγομαι διπλα του. Ειναι ξυπνιος και βραζει... Κατα τ αλλα τρωει τραγουδαει και παιζει... Μεχρι στιγμης. 🙂
 
Γιατι δεν τον πας σε καποιον πτηνιατρο;Εδω τι θα σου πουν;

Αντιβιωση ετσι στα τυφλα; Αλλωστε Αθηνα μενεις. Μπορεις να βρεις καποιον πτηνιατρο.
 
Τι είναι η καρίνα βρε Θοδωρή; Ο Κίτσος συνεχίζει να βραζει, ασε που είχε βοτήξει στο μπανάκι και ήταν παπί, δεν το βγαλα το μπανακι... Μάλλον λάθος μου... Το μόνο που έκανα τον εκλεισα μεσα... Μάλλον παω κτηνίατρο απόγευμα...
 
Γωγω βαλε το πουλακι σε ζεστο μερος. Μην του ξανα βαλεις την μπανιερα για αρκετες μερες. Μακρια απο ρευματα. Απ'οτι καταλαβα του εχεις κανει ενα ειδος θεραπειας. Αλλα δεν βοηθησε. Καλο θα ηταν να το δει γιατρος.
Αν εχει καρινιασει λυπαμαι αλλα δυσκολα τα πραγματα. Κακος αφησες να περασουν τοσες μερες.
 
Λοιπόν τον πηγα κτηνίατρο και μου πε τα εξης.
Ο Κίτσος επειδη το παρουσίασε για τρίτη φορά και του χορηγουσα τις 2 προηγούμενες aviomycin, προφανως είναι φορέας μικροβίου που τώρα δεν τον πιάνει η αντιβίωση αυτη. Επειδή θεωρει όμως οτι η θεραπεια των 7 ημερών έγινε, και σήμερα το απογευμα δεν παρουσίασε εντονη δύσπνοια, εν αντθέσει οχι μόνο των άλλων ημερων αλλα και του μεσημεριού, μου προτεινε την εξης θεραπεια.
aswinine solution για 5 μέρες να του χαλαρώσει ο λαιμός και οι βρόγχοι.Αν μέχρι παρασκευή δεν σταματησει το βράσιμο οληκληρωτικά θα χορηγήσει αντιβίωση ισχυρή για πνευμονία.
Κατόπιν αntistress solution, για 10 μέρες γιατι τον ψηλάφησε και είναι πολύ αδύνατος παρ ότι τρώει πολύ. Υποθέτει ότι έχει παράσιτα και σ αυτό οφείλεται η αδυναμία του. Κόκκαλο σκέτο ο καημένος αλλα έχει πολύ πούπουλο και ολοι τον λένε χοντρο... Δόλιε Κίτσο μου.
Αφού τελειώσουμε απ όλα αυτα, μετα Τeniazine για παράσιτα ενα 24ωρο και για μια μέρα κάθε 2 μήνες προληπτικα σε κάθε πουλάκι που έχω.Αυτό μου είπε είναι κανόνας για όσους έχουν πουλάκια γιατι τα παρασιτα τα κολλούν εύκολα από το πέρασμα μιας μύγας μέσα απ το κλουβί. Συγκεκριμένα μου πε ότι στο Περιστέρι επειδή υπάρχουν πολλές μύγες τα πουλάκια σ αυτη την περιοχή πάσχουν απο παρασιτα.
Κατα τ άλλα ο Κίτσος ήταν συνεργασιμος ευδιάθετος στο γιατρο, και παρόλη την ταλαιπωρία της εξέτασης κατα την ψηλάφιση αυτος απτόητος μόλις τον αφήναμε πηγαινε στην ταίστρα και μας εγραφε τρώγοντας ασταμάτητα.😀! Αντε περασστικά μας. Για οποιαδήποτε εξέλιξη θα σας ενημερώσω.
 
περαστικα!
δεν το ηξερα που απο μυγα μπορει να κολησει σκουλικια το καναρινι.
 
Ευχαριστω παιδια να στε καλα!



Ευχαριστω παιδια να στε καλα!
Ναι μου πε ότι η μυγα είναι ο πιο εύκολος τρόπος να κολλήσουν παρασιτα τα πουλάκια.Αυτή παει καθεται είτε στην τροφή του η ακόμα και στην πατήθρα, αυτο παει ξυνει τη μύτη του και τα μεταφέρει αμέσως απ το στόμα στο στομάχι και εντερο...😕
 
Ναι μου πε ότι η μυγα είναι ο πιο εύκολος τρόπος να κολλήσουν παρασιτα τα πουλάκια.Αυτή παει καθεται είτε στην τροφή του η ακόμα και στην πατήθρα, αυτο παει ξυνει τη μύτη του και τα μεταφέρει αμέσως απ το στόμα στο στομάχι και εντερο...😕
ευχαριστω για την πληροφορηση!
 
περαστικα!
δεν το ηξερα που απο μυγα μπορει να κολησει σκουλικια το καναρινι.

Και οι άνθρωποι κολλανε. Ενας γνωστος μου ειχε πει οτι ενας φιλος του ειχε πλυγη στο κεφαλι. Καθησε μια μυγα πανω. Η πλυγη εκλεισε με τον καιρο. Ελα που τα σκουλικια μεγαλωσαν στο μετωπο του... σε καποια στιγμη τον ανθρωπο τον ετρωγε (φαγουρα). Πα; Ει σε γιατρο και αυτο και αυτο του λεει. Χειρουργειο και τοτε απαλαχθηκε.

Γωγω λυπαμε ελπιζω να γινει καλά.
 
☹Δυστυχώς δεν παμε καλα, αλλα δεν χανει το κεφι του.. Απλα αργει να κοιμηθει και κάποιες στιγμές τον ακουω απ το διπλα δωματιο..σαν να τρωει σπορους, αλλα δεν τρωει... Ειναι ηχος απ τους πνευμονες, στο διπλα δωματιο παιδια ακουγεται...🙁
 
οι σποροι που σπανε γωγω δειχνουν ακαραια της τραχειας.υτο τον ηχο τον ειχε ακουσει ο γιατρος;
 
Θα ήθελα να ενημερωσω, οτι δυστυχώς η αγωγή δεν απέδωσε που εγραψα αρχικά στο θέμα και αναγκαστικά χορηγείται εδω και καποιες μερες φάρμακο για πνευμονία στον Κιτσάκο γιατι το βράσιμο ειχε επιδεινωθεί.
Του δίνω pneumonine σε σκόνη της tafarm κατόπιν οδηγιών του κτηνιάτρου.
Δεν ήθελε να δώσει δύο αντιβιώσεις μαζι αλλα εβαλε το φαρμακο του ασθματος ενδιάμεσα για να μην του προκαλέσει διάρροιες μου πε. Πάμε καλύτερα αλλα ακόμα εχει λιγο ηχο στο στήθος.Από διάθεση ο μπαγασας ακμαίος. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!
 
  • Like
Αντιδράσεις: douke
Γωγω φαινεται πως εχεις ενα πολυ δυνατο πουλακι!
Περαστικα του και ευχομαι αυτη η θεραπεια να ειναι η καταλληλοτερη!
 
Back
Top