Συζήτηση Προϊόντος Orlux Gold Patee Canaries - Versele-Laga

PetBirds

Official account
Εγγραφή
27 Απρ 2006
Μηνύματα
2.735
Γενική συζήτηση, ερωτήσεις και αξιολογήσεις σχετικά με την πατέ αυγοτροφή για καναρίνια Gold patee canaries της Versele-Laga και τη χρήση της στα πτηνά.

Αυγοτροφή καναρινιών Orlux Gold Patee Canaries​

 
Τη χρησιμοποίησα δεν έμεινα ευχαριστημένος και δεν είναι υγρή όσο λέει η orlux. Πιο καλά ξηρή αυγοτροφή και την φτιάχνεις όπως θέλεις, προσθέτεις κι άλλα πράγματα όπως σπιρουλίνα, αυγό, πολυβίταμινες, χρωστικές κλπ.
 
Εγώ την έχω αγοράσει αλλά μου την έδωσε ως βιταμίνη που περιέχει και αυγό μέσα έτσι μου είπε και μπορώ να πω ότι την τρώνε.
 
Εγώ πάντως που την χρησιμοποιώ την GOLD PATEE δεν έχω παρατηρήσει καποιο πρόβλημα (την τρώγανε με ευχαρίστηση και με λίγη σπιρουλίνα ανακατεμένη) αν και τώρα τελευταία την χρησιμοποιώ 1 φορά τον μήνα σχεδον διότι πρωτιμώ το βρασμένο αυγουλάκι.
 
Την gold patee της orlux τη χρησιμοποιώ εδώ και έξι μήνες. Τα malinois την τσακίζουν το ίδιο και μια καρδερίνα που έχω στην οποία αργότερα ανακάλυψα ότι δεν αρκεί στη διατροφή τις. Για λίγα πουλιά γενικά είναι ότι πρέπει οι patee αυγοτροφές καθώς είναι έτοιμες προς κατανάλωση. Το πρόβλημα αρχίζει όταν έχεις πολλά πούλια και επειδή συνήθως στα περισσότερα pet δε βρίσκεις μεγάλες συσκευασίες, αυξάνεται το κόστος σε αντίθεση με την ξηρή που βρίσκεις σε μεγάλες συσκευασίες αλλα δεν είναι έτοιμες προς χρήση.
 
Τη χρησιμοποίησα δεν έμεινα ευχαριστημένος και δεν είναι υγρή όσο λέει η orlux. Πιο καλά ξηρή αυγοτροφή και την φτιάχνεις όπως θέλεις, προσθέτεις κι άλλα πράγματα όπως σπιρουλίνα, αυγό, πολυβίταμινες, χρωστικές κλπ.
Εγώ εξήγησα ότι αυτή η αυγοτροφή δε μου κάνει. Λένε ότι είναι μαλακή, άνοιξε μια συσκευασία και δες, είναι τόσο μαλακή όπως αναφέρει η orlux; Εγώ έβαλα στα πουλια μου και ούτε τη μιση ταΐστρα δεν άδειασαν σε μια βδομάδα. Την τρώγαν με το ζόρι. Μήπως για να δούμε εάν είναι καλή ή όχι πρέπει να τη δοκιμάσω εγώ; Μετά πήρα μια ξηρή αυγοτροφή, την μαλάκωσα και την έδωσα στα πουλια. Την άλλη μέρα ήταν ζήτημα εάν είχαν μείνει μερικά υπολείμματα.

Η orlux επειδή έχει κάποιο όνομα δε σημαίνει ότι όλα τα προϊόντα της είναι τέλεια. Υπάρχουν κι άλλες αυγοτροφές ανώνυμες οι όποιες είναι καλύτερες. Κολλήματα με μάρκες εγώ δεν έχω.
 
Δημήτρη,

Η Orlux γραφει για τη Gold patee
Η Orlux Gold patee canaries είναι έτοιμη προς χρήση και πολύ ορεκτική. Η Gold patee canaries είναι νωπή καθώς περιέχει 100% φυσικό μέλι.

Αυτό σημαίνει η αυγοτροφή έχει μέλι για να μαλακώσει. Τώρα αν εσύ πιστεύεις δεν είναι αρκετά μαλακή, σίγουρα μπορείς να βάλεις και άλλο μέλι η λίγο rusk. Εγώ ξέρω εκτροφείς που δίνουνε την αυγοτροφή σαν pasta, εννοώ που έχει μια μορφή σαν κρέμα, και πιστεύουνε ότι αυτό είναι καλο.

Εγώ δίνω την αυγοτροφή πολύ ξηρή, και πιστεύω αυτό είναι καλο. Ο καθένας αποφασίζει μονος του πως θέλει να δίνη την αυγοτροφή. Αλλα ούτε εγώ ούτε η αλλοι μπορούνε να λένε ΜΟΝΟ αυτό η αυτό είναι καλο.

Τώρα για να τρώνε τα Πουλια την αυγοτροφή, πρέπει να έχουνε συνηθίσει την μορφή και το χρώμα τις αυγοτροφης. Αν εγώ σήμερα αλλαξω την αυγοτροφή μου απότομα και δωσω αυτή την pasta που κάνουνε αλλοι, σίγουρα την πρώτη εβδομάδα, τα πουλια μου δεν θα πάνε κοντά. Όλα γίνονται σιγά σιγά.

Και ένα μικρό παράδειγμα για αυτό που λες με την αυγοτροφή που τη σκίζουνε. Αυτό δυστυχώς δεν είναι καθόλου το μέτρο για το αν είναι καλή η όχι. Αν εγώ δωσω σήμερα την τροφή με το τσουβάλι, κάθε πουλί θα ξεκινήσει μονο να τρώει αυτό που του αρέσει. Έχω μια καρδερίνα που τρώει μονο το κανναβούρι και αφηνει όλα τα αλλα. Αν έχει αρκετή τροφή τρώει μονο κανναβούρι. Σε δυο εβδομάδες ετσι θα έχει ένα συκώτι ΜΑΥΡΟ και ΠΡΗΣΜΕΝΟ. Για αυτό πρέπει να έχει κάθε μέρα μονο ένα κουτάλι μίγμα στην ταΐστρα, για να τρώει όλα τα σπόρια, και όχι μονο αυτά που αρέσει.

Σημαίνει πρέπει να ψάξουμε τι χρειασετε το πουλί και τι έχει η αυγοτροφή μέζα. Ειδα αυγοτροφες που ήτανε φτηνες, αλλα είχανε μονο αυγό και μπισκότα τριμμένα μέζα. Και μετά πρέπει να βάλεις εσύ Βιταμίνες, Ιχνοστοιχεία κλπ κλπ.

Για αυτό έγραψα να λεμε λίγο πιο ξεκάθαρα αυτο που πιστεύουμε για το καλο η το κακό. Αν γραφεις πχ ηθελα μια μαλακή αυγοτροφή, για αυτό πήρα την patee αλλα δεν μου κάνει, γιατί δεν είναι αρκετά μαλακη, θα καταλαβαίναμε καλύτερα τι εννοείς απο οτι αν να γραφεις "Αυτή η αυγοτροφή δεν είναι καλη".

PS.: Η αυγοτροφή για καναρίνια, έχει μονο μπισκότα τριμμένο, αυγά, βιταμίνες, ιχνοστοιχεία κλπ μέζα. Δεν έχεις πρόβλημα να την δοκιμάσεις. Και κανονικά είναι προς το γλυκό.
 
Εγώ εξήγησα ότι αυτή η αυγοτροφή δε μου κάνει. Λένε ότι είναι μαλακή, άνοιξε μια συσκευασία και δες, είναι τόσο μαλακή όπως αναφέρει η orlux;
Τον τελευταίο καιρό παρατήρησα και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Αν και είναι πολύ καλή όταν είναι φρέσκια, δεν ισχύει το ίδιο όταν είναι παλιά. Τι εννοώ...

Στη Λάρισα έχω βρει μονο ένα pet που εμπορεύεται τη συγκεκριμένη αυγοτροφή της ORLUX. Επειδή η τιμή της είναι λίγο τσιμπημένη, οι περισσότεροι χομπίστες δεν την αγοράζουν. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μένει στα μαγαζιά για καιρό. Παρόλο που δεν είναι ληγμένη, παρατήρησα τον τελευταίο καιρό ότι δεν είναι και τόσο patee όσο ήταν κάποτε που την αγόραζα με κλειστά τα ματια. Κάποια στιγμή παρατήρησα στα πουλιά διάρροια η οποια σταμάτησε ταυτόχρονα και με τη διακοπή της χορήγησής της.

Κάνοντας μια έρευνα στα pet είδα ότι τα περισσότερα χρησιμοποιούν τη Raf αλλά δεν υπάρχει συσκευασμένη. Βρήκα όμως μια άλλη της Beaphar. Η εταιρία βγάζει μια αυγοτροφή που είναι για συντήρηση και μια excellent για την αναπαραγωγή έως και την πτερόρροια. Μετά από δοκιμή διαπίστωσα ότι τα πουλιά τρελαίνονται. Δεν είναι ούτε πάτε αλλά και ούτε η κλασσική ξηρή, είναι κάτι ενδιάμεσο.
 
Οι αξιολογήσεις * σε αυτή την παρουσίαση έχουν συμπληρώσει δεκαετία. Από τότε το προϊόν έχει αλλάξει σύσταση, συσκευασία κ.λπ. Αν υπάρχουν μέλη μας που χρησιμοποιούν σήμερα την Orlux gold patee canaries και επιθυμούν, ας κάνουν τη δική τους αξιολόγηση για να επικαιροποιηθεί η παρουσίαση.

* Οι πληροφορίες της παρουσίασης είναι ενημερωμένες.
 
Θα ήθελα να αναφέρω τις συνθήκες συντήρησης επειδή ίσως πολλοί νέοι σαν εμένα έχουν την ίδια απορία. Επικοινώνησα μεσω μέιλ με την εταιρία και μου είπαν σε δροσερό και ξηρό μέρος (keep it in a cool and dry place). Είπαν όχι ψυγείο καθώς μπορεί να αναπτυχθεί υγρασία και μούχλα ( mold). Προσωπική γνώμη σε ένα ντουλάπι με αεροστεγες βάζο τύπου μελιού είναι μια χαρά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Προσφορά ΕΚΠΤΩΣΗ 40% στην τιμή αγοράς των αυγότροφών Orlux Gold Patee Canaries 250g και 1kg, με προτεινόμενες ημερομηνίες κατανάλωσης 20/1/24 και 20/12/23 αντίστοιχα.

Η προσφορά ισχύει μέχρι εξαντλήσεως του αποθέματος. 👇


Δείτε περισσότερα προϊόντα σε προσφορά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Back
Top