Προϊόντα φροντίδας Oropharma Oro-Bath - Versele-Laga

PetBirds

Official account
Εγγραφή
27 Απρ 2006
Μηνύματα
2.735
Γενική συζήτηση, ερωτήσεις και αξιολογήσεις για τα άλατα μπάνιου πτηνών Oropharma Oro-Bath της Versele-Laga και τη χρήση του προϊόντος στα πτηνά.

Άλατα μπάνιου Oropharma Oro-Bath​

 
Ιστορικό αλλαγών
20210304: Ενημέρωση των πληροφοριών του προϊόντος με βάση τα ποιο πρόσφατα δεδομένα από την παρασκευάστρια εταιρία.
Θα ήθελα, αν γίνεται, να μου πείτε πού έχετε βρει to bio-bad. Πήγα σε κάποια καταστήματα με είδη για ζωάκια αλλά δεν είχαν. Αύριο θα κοιτάξω και στο Καλαμάκι (πηγαίνω εκεί αποκλειστικά για την άμμο που του αγοράζω και με έχει βολέψει πολύ) μη τυχόν και το βρω. Και κάτι άλλο (αν και είδα κάτι σχετικό στο topic με τα άλατα του μπάνιου): Κάθε φορά που τους βάζω μπανιέρα, πίνουν κιόλας. Το bio-bad δεν είναι βλαβερό; Εννοώ ακόμα κι αν πιουν, δεν τα πειράζει;
 
Θα το βρείς σε ενημερωμένα pet shop. Λέω ενημερωμένα γιατι μου έχει τύχει να πάω σε pet shop και να ζητήσω απλά πράγματα (π.χ εξωτερική Φωλια κλειστού τύπου) και με κοιτούσαν περίεργα. Οσο για το αν πειράζει αν το πιούνε, οχι, δεν πειράζει.
 
H χρηση του bio bad ειναι ευργετικη το νερο του μπανιου θα πρεπει να απομακρινετε μετα απο1-2 ωρες αν τα πουλια πινουν απο την μπανιερα νερο υπαρχει κυνδινος διαρροιας.
 
πηρα αλατα μπανιου oro bath για τον μικρο μου. Ξερετε καθε ποτε πρεπει να τα βαζω στην μπανιερα του;
 
Βοηθά εαν τα φτερά του, στην συγκεκριμένη περίπτωση, παπαγάλου κάνουν fraying? Τα φτερά της Αυγής ξεφτίζουν στις άκρες, ίσως επειδή, ως κλιπαρισμένη, έσερνε την ουρά της και τώρα που 'εχει χώρο στο καινούργιο κλουβί σκαρφαλωνει πολύ. Τώρα έχει πτερόρροια και ελπίζω τα νέα φτερά να μην ξεφτίζουν, μιας και έχει αρχίσει να τρώει αυγοτροφή κανονικά (Μια φορά χρειάστηκε να δει την ϊριδα να τρώει και όρμισε, μεγάλο πράγμα ο μιμητισμός!) και η διατροφή της είναι, νομίζω, αρκετά πληρης. Αν αρχίζουν να φθείρονται και πάλι χρειάζεται αυτό το προϊόν ή κάτι δεν πάει γενικότερα καλά και πρέπει να τσεκαριστεί από γιατρό?
Προσθήκη: Με την Ίριδα τρώνε τα ίδια και τα φτερά της Ίριδας είναι γυαλιστερά και πολύ ευλύγιστα, δεν ξεφτίζουν καθόλου, ακόμα κι όταν κάνει περίεργες αναρριχήσεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
Το συγκεκριμένο προϊόν δεν θεραπεύει - διορθώνει κανενός είδους πρόβλημα στα φτερά. Διατηρεί σε καλή κατάσταση τα είδη υγιή φτερά, φρεσκάρει το πτέρωμα και του δίνει μία όμορφη εικόνα, καθαρά αισθητικού χαρακτήρα.

Αν υπάρχουν προβλήματα φτερών που οφείλονται σε ασθένεια ή άλλους λόγους, χρειάζονται διαφορετική αντιμετώπιση ανάλογα με την περίπτωση.
 
@Nausicaa
Η γνώμη μου είναι ότι τα παπαγαλάκια σου έχουν διαφορετικό τύπο πτέρωματος.
Η Ίρις έχει έντονο (intensive) πτέρωμα και η Αυγή λόγω μετάλλαξης, μη έντονο (non intensive) πτέρωμα.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην Αυγή.
Για το Oro-bath δεν έχω άποψη, σκέφτομαι στην επόμενη παραγγελία να το πάρω, προς το παρόν μπανάκι με φιλτραρισμένο νερό και δύο σταγόνες μηλοξυδο.
 
@Vada Ευχαριστώ πολύ, δεν γνώριζα ότι υπάρχει αυτή η διαφοροποίηση στα πετρώματα. Όντως μοιάζει το πτερωμα της Αυγής να είναι πιο λεπτό ειδικά στα λευκά φτερά και όχι τόσο στα κιτρινοπρασινα. Η μετάλλαξη της πρέπει να είναι clearwing, ή κάποιο τέτοιο μείγμα. Θα ψάξω μήπως η βιβλιογραφία έχει κάποιες ειδικές οδηγίες για αυτήν την μετάλλαξη, γιατί για να είμαι ειλικρινής δεν έψαξα με βάση το χρώμα ή το μοτίβο για παπαγαλάκι.
Και, για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα πολύ, μόλις τελειώσει η πτερορροια θα πάρω κι εγώ το oro-bath, πρωτα όμως θέλω να δω πώς είναι φυσικά και μετά κάνουμε και το σπα.
 
Η γνώμη μου είναι ότι τα παπαγαλάκια σου έχουν διαφορετικό τύπο πτέρωματος.
Παιδιά αυτό είναι θέμα διαφορετικής συζήτησης και δεν αφορά το Oro-bath.

Ας ανοίξει η @Nausicaa ένα νέο θέμα στο forum ασθενειών των παπαγάλων για να συζητηθεί εκεί εκτενώς το πρόβλημα των πουλιών της.
 
@Stavros Δεν είχα καταλάβει ότι έουν κάποιο πρόβλημα τα παπαγαλάκια μου και δεν σκόπευα να επεκταθώ σε άλλο thread, εκτός κι αν πιστεύετε ότι όντως υπάρχει θέμα.
Αντιθέτως ήθελα να ρωτήσω κατά πόσον το συγκεκριμένο διαλυμα είναι βρώσιμο, με την έννοια ότι όταν έχω την μπανιέρα μεσα για αυτά τα 20' τα μπάτζι μου πίνουν από εκεί και μεγάλες ποσότητες. Υπάρχει περίπτωση να τα πειράξει?
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
to oro bath εάν στην αρχή του μπάνιου βουτάνε το κεφάλι μέσα και ίσως πίνουν κ λίγο είναι επικίνδυνο; Εννοείται μόλις μπει μέσα καο κάνει μπάνιο απομακρύνεται η μπανιέρα
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Back
Top