Γενικά Our angels (Τα δύο budgie μας)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης JTE
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

JTE

PB New Member
Εγγραφή
15 Μαρ 2022
Μηνύματα
16
Πόλη
Ρέθυμνο Κρήτης
Ναι, μετά από κάμποσο καιρό, επιτέλους αποκτήσαμε τα budgie μας. Δυστυχώς δεν μπορέσαμε να βρούμε από εκτροφέα και τα πήραμε αναγκαστικά από pet shop. Να' τα, λοιπόν, τα αγγελούδια μας
286893071_1143711666191331_5726242952348057093_n.webp
Το κίτρινο είναι νεαρό σε ηλικία, αλλά μας είπαν ότι κατά 90% είναι αρσενικό. (Γι΄ αυτό και τα πολύ ασπριδερά ρουθούνια του.) Ακούει στο όνομα "Kiwi". Θα μου πείτε "που το σκαρφίστηκα", έτυχε να δω στον ύπνο μου ένα παπαγάλο με αυτό το όνομα και όταν το είπα της μάνας μου εκείνη τρελάθηκε και ήθελε πάση θυσία να το ονομάσουμε έτσι. (Κανονικά το είδα χωρίς το "K", αλλά αν το γκουγκλάρετε "Iwi" σημαίνει... κάτι άλλο.)
To μπλε-μωβ είναι θηλυκό (Δεν φαίνεται καλά, αλλά τα ρουθούνια της είναι σκούρο καφέ.) και ακούει στο όνομα "Jenny".
Τα βλέπουμε κουρνιασμένα στο κλουβί γιατί τρόμαξαν από την αλλαγή του περιβάλλοντος, αν και άρχισαν να συνηθήζουν σχετικά γρήγορα. Τώρα κάθονται στις πατήθρες
Τώρα, οι εξής απορίες:
1. Δεν μπόρεσα να διακρίνω κάποιο βραχιολάκι. Μήπως ξέρετε εάν είναι εφικτό να τους το φορέσω (Φαντάζομαι ότι απαιτείται.) και αν θα τα ενοχλούν/τραυματίσουν;
2. Όσον αφορά την υγεία τους, θα χρειαστώ κάποιον κτηνίατρο ειδικευμένο σε ωδικά πουλιά/παπαγάλους ("πτηνίατρο";); Είναι εύκολο να βρω σε μια πόλη όχι πολύ μεγάλη (Η πόλη που μένω έχει 30 χιλ. κατοίκους.);
Το κλουβί τους είναι 40cm σε μήκος και 42cm σε ύψος και σχεδόν κυβικό. Θα χρειαστώ μεγαλύτερο;
287516801_1143727682856396_2093878840775667554_n.webp
Συγνώμη για την ποιότητα της εικόνας, το κινητό μου έχει χάλια ανάλυση
 
Το κλουβί αυτό είναι πολύ μικρό και χρειάζεται αλλαγή άμεσα. Καλό θα ήταν να πάρεις μία 60άρα ζευγαρώστρα για να έχουν χώρο να πετάνε. Εαν έχεις χώρο μπορείς να πάρεις μία μεγαλύτερη όπως μια 76άρα ή μια 90άρα. Θα πρέπει να αλλάξεις τις πατήθρες και να τις αντικαταστίσεις με αυτές από φυσικό ξύλο καθώς οι πλαστικες δεν τους κάνουν καλό. Εάν βλέπω καλά έχεις ένα στικ με σπόρους και θα πρέπει να το βγάλεις κι αυτό γιατί είναι απλώς ζάχαρη και λιπαρά και τους κάνει κακό δεν έχει καμία διατροφική αξία.
Εάν αρρωστήσουν θα χρειαστείς πτηνίατρο με εξεδίκευση στα πτηνά.Εδώ είναι μια λίστα με πτηνιάτρους https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/. Εφόσον δεν έχουν δαχτυλίδι δεν χρειάζεται να τους βάλεις. Ποια μάρκα σπόρων τους δίνεις? Στείλε μας επίσης καθαρές φωτογραφίες από τον χαλινό (μύτη του) εάν θέλεις σιγουριά για το φύλο. Είναι και τα δύο κουκλάκια να τα χαίρεστε!
 
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι, το κλουβί φαίνεται και σε εμένα μικρό, αλλά συνολικά δώσαμε 60 ευρώ να τα πάρουμε τα πουλιά με το κλουβί και τα αξεσουάρ. Εάν το επιτρέψει η τσέπη μας, θα το αλλάξουμε με την πρώτη ευκαιρεία. (Κάπου έχουμε κι ένα πιο μεγάλο, περίπου ένα μέτρο και κάτι σε ύψος, αλλά δεν καταφέραμε να το βρούμε, εάν το βρούμε θα τα βάλουμε εκεί.) Όταν λέτε "φυσικό ξύλο" εννοείτε ξύλινες πατήθρες; Μπορώ να βρω σε pet shop? Επειδή στην αυλή μας έχουμε πολλά δέντρα, θα μπορέσω απλά να κόψω ένα μικρό κλαδί και να το βάλουμε για πατήθρες; Ναι, έχω κι ένα στικ, αλλά είναι με φρούτα. Τα ταϊζουμε με βρώμη και ανάμεικτη παπαγαλίνη. Δεν πρόκειται για κάποια συγκεκριμένη μάρκα, (η ετικέτα λέει απλά το κατάστημα που τα πήραμε.) πάντως το στικ είναι της Lolo Pets. Καθαρές φωτογραφίες δεν μπορώ να στέιλω λόγω ανάλυσης του κινητού, αλλά το κίτρινο έχει ανοιχτόχρωμο χαλινό και το μπλε σκούρο καφέ. Ευχαριστώ πάντως για τα σχόλια και για την ευχή σας.
 
@JTE Δες πρώτα εάν τα δέντρα είναι ασφαλή για να τα χρησιμοποιήσεις https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-ξύλα-για-πατήθρες-και-παιχνίδια.14396/. Η βρώμη δεν χρειάζεται να την τρώνε κάθε φορά με την τροφή. Από ότι κατάλαβα δίνεις χύμα και οι χύμα τροφές δεν είναι ασφαλή να τις δίνεις καθώς μπορεί να έχουν ζουζούνια και ακάρεα. Θα πρέπει να πάρεις μια καλής ποιότητας συσκευασμένη τροφή όπως της versele laga.
 
Όταν λέτε "φυσικό ξύλο" εννοείτε ξύλινες πατήθρες; Μπορώ να βρω σε pet shop?
Ναι, αν δεν βρείς στα τοπικά petshop μπορείς να βρείς διαδικτυακά τα πάντα.
Να προτιμάς πάντα επώνυμες συσκευασμένες τροφές, σπόρους και αυγοτροφή.
Μπορείς να αρχίσεις να τους δίνεις καλοπλυμμένα λαχανικά (τακτικά) και φρούτα (αραιά) και βραστό αυγό (15 λεπτά βράσιμο).
Επίσης βάζε μια εξωτερική μπανιέρα για να μπορούν να πλυθούν- δροσιστούν όταν θέλουν.
 
Από σπόρους δες αυτό που προτείνει ο @HxC που θεωρείται από τα καλύτερα.


Κ καλό είναι να δεις όλο, έχει πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Κ καλώς ήρθες κ να τα χαίρεσαι τα ζουζουνάκια σου! 😍

 
Ναι, αν δεν βρείς στα τοπικά petshop μπορείς να βρείς διαδικτυακά τα πάντα.
Να προτιμάς πάντα επώνυμες συσκευασμένες τροφές, σπόρους και αυγοτροφή.
Μπορείς να αρχίσεις να τους δίνεις καλοπλυμμένα λαχανικά (τακτικά) και φρούτα (αραιά) και βραστό αυγό (15 λεπτά βράσιμο).
Επίσης βάζε μια εξωτερική μπανιέρα για να μπορούν να πλυθούν- δροσιστούν όταν θέλουν.

έχω κάμποσα καλλωπιστικά δέντρα στην αυλή μου, ίσως πάρω κάτι από εκεί. Επίσης ασχολούμαστε και με την γεωργία και ο πατέρας μου στην Β. Ελλάδα έχει και χωράφια με λεύκες. Τα αυγά μου κάνουν μεγάλη εντύπωση, δεν θεωρείται "καννιβαλισμός" αυτό; Είναι σαν να τρώει άνθρωπος τυρί από ανθρώπινο μητρικό γάλα. Βέβαια, ξέρω ότι ο άνθρωπος δεν μπορεί να έχει τις ίδιες αναλογίες με ένα άλλο ζώο (Με μερικές, ωστόσο, εξαιρέσεις.), οπότε θα το λάβω υπόψιν.
@JTE Δες πρώτα εάν τα δέντρα είναι ασφαλή για να τα χρησιμοποιήσεις https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-ξύλα-για-πατήθρες-και-παιχνίδια.14396/.
Το είδα το link και νιώθω υπερήφανος που τα δέντρα που έχουμε εν την αυλήν μας είναι ασφαλή. (Δεν έχουμε κανένα από αυτά που αναφέρονται ως επικίνδυνα.)
Η βρώμη δεν χρειάζεται να την τρώνε κάθε φορά με την τροφή.
Αν δεν κάνω λάθος τις έχουμε σε ξεχωριστές ταΐστρες.
Από ότι κατάλαβα δίνεις χύμα και οι χύμα τροφές δεν είναι ασφαλή να τις δίνεις καθώς μπορεί να έχουν ζουζούνια και ακάρεα. Θα πρέπει να πάρεις μια καλής ποιότητας συσκευασμένη τροφή όπως της versele laga.
Δηλαδή με άλλα λόγια την κάτσαμε την βάρκα😁 Ναι, η ύπαρξη εντόμων είναι θέμα, αλλά πες τα βγάζεις εύκολα. Εάν έχει ακάρεα, ακόμη χειρότερα γιατί δεν μπορείς να τα δεις δια γυμνού οφθαλμού. Εάν δεν βρω καλή τροφή σε pet shop, σε πιο ιντερνετικό κατάστημα θα χρειαστεί να στραφώ για να βρω καλής ποιότητας τροφές; (Εκτός αυτό που παρέθεσε ο/η @MARY58 )
[automerge]1654952500[/automerge]
Μια άλλη ερώτηση που ξέχασα να κάνω και αφορά τις εξωτερικές μπανιέρες που ανέφερε ο @ΙΩΑΝΝΗΣ@ . Οι μπανιέρες αυτές είναι εκτός κλουβιου; (Φαντάζομαι για να αναφέορνται ως "εξωτερικές" μάλλον ναι.). Δυστυχώς το πρόβλημά μας είναι ο σκύλος μας ο οποίος δεν ξέρω πως θα αντιδράσει άμα τα βγάλουμε. Μπορούμε σαν εναλλακτική να πάρουμε ένα ψεκαστήρι και να το γεμίσουμε με νερό και με αυτό να τα "ψεκάζουμε"; (Έχω διαβάσει ότι γίνεται στα cockatiel, λογικά θα γίνεται και σε άλλα είδη.) Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη λύση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@JTE τα αυγά δεν είναι κανιβαλισμός. Τους προσφέρει ασβέστιο κ πρωτεΐνες. Σημειωτέον, τα αυγά τουλάχιστον του εμπορίου είναι άσπορα πλην ελαχίστων εξαιρέσεων! Επίσης να τους έχεις σουπιοκοκκαλο για ασβέστιο.
Επίσης, τουλάχιστον για τα καναρίνια, η εξωτερική μπανιέρα κουμπώνει στην πόρτα του κλουβιού. Είναι σαν προέκταση του κλουβιού τους. Όταν τους βάζεις μπανιέρα, απομάκρυνε τους σπόρους για να μην βραχούν.

Πχ.
 

Συνημμένα

  • AVE_5793-scaled-800x800.webp
    AVE_5793-scaled-800x800.webp
    35,7 KB · Προβολές: 10
  • AVE_5787-scaled-800x800 (1).webp
    AVE_5787-scaled-800x800 (1).webp
    26 KB · Προβολές: 10
Τελευταία επεξεργασία:
@MARY58 Δηλαδή εν ολίγοις τα αυγά κότας που έχω στο ψυγείο μου μπορούν να τα φάνε. Απλώς τα σφιχτοβράζω 15 λεπτά. Ο παππούς μου στην Β. Ελλάδα έχει κότες, οπότε ίσως πάρω αυγά κι από κει. Κρίνοντας από τις παραπάνω εικόνες, μάλλον θα βολέψει. (Αρκεί, φυσικά, να χωράνε.). Θα το ψάξω.
 
@JTE να θυμάσαι, 15 λεπτά τα μετράς αφού έχουν αρχίσει οι μπουρμπουληθρες. Το κόβεις στα δύο κ τα προσφέρεις σε 2 αυγοθηκες για το καθένα.
 
@MARY58 δυστυχώς δεν έχουμε αυγοθήκη. Υπάρχει εναλλακτική;

@ckdodis Ευχαριστώ. Όχι, τώρα κάθονται στις πατήθρες. Στην αρχή κάθονταν, μάλλον λόγω της ξαφνικής αλλαγής του πειρβάλλοντος.
 
@JTE θα μπορούσες να κάνεις δουλειά με ταίστρες εσωτερικές. Αλλά όταν παραγγειλεις ή από το τοπικό σου πετ σοπ πάρε δύο τρεις, θα σε βολεψουν. Εγώ βάζω μέσα στην αυγοθηκη λίγο χαρτί κουζίνας κ από πάνω το μισό αυγό με το τσόφλι του για να τσιμπάει. Έχω βέβαια καναρινι αλλά δεν νομίζω να υπάρχει διαφορά όσον αφορά το αυγό.
Επίσης όπως σου είπαν βγάλε το στικ. Ζάχαρη κ μπαγιατικοι σπόροι σε κρεμαστό είναι. Δεν προσφέρει κάτι. Πάρε τους μίλλετ κ μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να τα καλοπιάνεις!
 
Βάλε μας αν θέλεις καθαρές, με καλή ανάλυση, ανφας φωτογραφίες σε έντονο φυσικό φως ημέρας. Απο αυτές δεν διακρίνεται ούτε φύλο, ούτε ηλικία ούτε η κατάσταση της υγείας τους.

Συμφωνώ κι εγώ με όσα σου είπαν ήδη και τα άλλα μέλη πιο πάνω για το μέγεθος του κλουβιού, τις πατήθρες και τις τροφές. 🙂
 
έχω κάμποσα καλλωπιστικά δέντρα στην αυλή μου, ίσως πάρω κάτι από εκεί.
Πριν τα χρησιμοποιήσεις θα πρέπει να τα πλύνεις και να τα αποξηράνεις.
 
Καλημέρα. Να χαίρεσαι τα πουλάκια σου. Αν και οι φωτο είναι όντως θολές, φαίνονται πραγματικά εξαιρετικά όμορφα και με καταπληκτικούς συνδυασμούς χρωμάτων.
Επί του θέματος να συμπληρώσω τις εξής λεπτομέρειες:
Το αυγό το αφήνεις περίπου δύο ώρες μέσα στο κλουβί και έπειτα το πετάς. Πρόκειται για τρόφιμο που αλλοιώνεται πάρα πολύ εύκολα και η κατανάλωσή του σε μεγαλύτερο χρόνο (ανάλογα με την υγρασία και τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος) εγκυμονεί κινδύνους να ασθενήσουν τα πουλιά.
Το αυγό δεν είναι απαραίτητο να το πάρεις από Β. Ελλάδα.πρώτα από όλα πιθανά αυγό τέτοιας προέλευσης, έως να φτάσει στην Κρήτη, θα είναι ήδη τόσο μπαγιάτικο όσο κι αν το αγόραζες από το supermarket.
Το κλουβί που στο μέλλον ίσως αγοράσεις, καλό θα ήταν να: είναι όσο το δυνατό μεγαλύτερο σε μήκος, να έχει σχάρα συρόμενη καθώς και πάτο - ταψάκι, όχι αποσπώμενο, αλλά συρόμενο επίσης, ώστε να διευκολυνθείτε στην καθαριότητα. Στα γράφω αυτά διότι από ό,τι καταλαβαίνω, τα πετσοπ, πουλάνε ό,τι έχουν, ό,τι τους έχει απομείνει, και ό,τι αφήνει μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους σε αυτά. Επίσης, το κλουβί, εφόσον τα πουλιά πιθανά να γίνουν ζευγάρι, θα πρέπει να διαθέτει μετακινούμενο χώρισμα, ουσιαστικά διότι τα θηλυκά ενίοτε γίνονται έντονα βίαια, αλλά κυρίως πλαϊνές πόρτες, ώστε να μπορεί με άνεση να προσαρμοστεί η κατάλληλη φωλιά, στην περίπτωση που θα αναπαραχθούν. Για το ζήτημα της τροφής, μην αγοράσεις άλλη χύμα τροφή, έστω κι αν σε διαβεβαιώσουν ότι προέρχεται από επώνυμης μάρκας τσουβάλι που μόλις άνοιξαν, ότι περιέχει ένα καταπληκτικό μείγμα σπόρων που δεν θα το βρεις στην αγορά, ότι...κάνει παπάδες. Και...το κλουβί το μεγάλο που δυσκολεύεστε να βρείτε, αν τελικά βρεθεί, καλό θα ήταν πριν κάνεις ο,τιδήποτε, να μας το ανεβάσεις μια καθαρή φωτογραφία στο φόρουμ, ώστε να σου πούμε αν είναι κατάλληλο (π.χ. μπορεί το διάκενο στα κάγκελα να είναι απαγορευτικό και επικίνδυνο), και αν ναι, πως να το απολυμάνεις σωστά.
 
Back
Top