Γενικά Parent raised green ringnecks baby, τι σημαίνει αυτό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης arisvoug
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

arisvoug

PB Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2008
Μηνύματα
162
Πόλη
Σάμος
Καλησπέρα σε όλους!
Εκεί που έκανα έρευνα για αγορά παπαγάλου είδα αυτό😛arent raised green ringnecks baby<email removed>
Μήπως ξέρει κανείς τι είναι αυτό;
Έχω την εντίπωση πως σημαίνη μωρά ringnecks μεγαλωμένα απο τους γονείς τους αλλα δέν ειμαι σίγουρος!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:D:)
 
Ναί να κάνω μια ερώτιση όμως;
Πήγα και είδα στον Κυριάκο Αργυρού και λέει πως όλα είναι μεγαλομένα στο χέρι, αυτό θα είναι μεγαλομένο απο τους γονείς του;Και για αυτό τα είχε πιο φθηνά;(μόνο 90Ε)
 
Το να μεγαλώνει κανείς μωρά πουλιών ταίζοντάς τα με το χέρι, είναι μια διαδικασία η οποία απαιτεί απο τον εκτροφέα την διάθεση άπλετου προσωπικού χρόνου αλλα συνάμα χρειάζεται μεγάλη εμπειρία και υπομονή και πολλές φορές δεν είναι παντα επιτυχής λόγω θνησιμότητας των νεογνών απο διάφορους παραγοντες. Ολο αυτό έχει σαν συνέπεια αφενώς τα πουλιά να εξημερώνονται πιό γρήγορα και να κοινωνικοποιούνται ευκολότερα με τους ανθρώπους, αλλά αφετέρου έχει μια επίπτωση στην τιμή αγοράς του πουλιού καθώς αυτη διπλασιάζεται τις περισσότερες φορές, σε σχεση με την τιμη των πουλιών που έχουν ταιστεί απο τους γονείς τους.
 
Δηλαδή για να καταλάβω αφτοί οι παπαγάλοι θα είναι άγριοι σάν να τους έχεις πάρει απο pet shop;(Αλλα φυσικά σε καλήτερη κατάσταση)!
 
Δηλαδή για να καταλάβω αφτοί οι παπαγάλοι θα είναι άγριοι σάν να τους έχεις πάρει απο pet shop;(Αλλα φυσικά σε καλήτερη κατάσταση)!

θα ειναι μεν αγριοι αλλα θα ναι νεαρα πουλια και θα μπορεις να τα εκπαιδευσεις σχετικα ευκολα. (αναλογα με την υπομονη σου και το πουλι.)
 
Ωραία τότε διότι υπομονή έχω πάρα πολύ μεγαλη... Μακάρι να είναι και ο παπαγάλος δεκτικός...:cool14:
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...
 
τα parent-reared ringnecks ειναι πολυ δυσκολο αν οχι απιθανο να ημερεψουν. Το πολυ-πολυ να τους μαθεις να καθονται στο χερι σου, κ αυτο με πολυ κοπο.
 
Back
Top