Αναπαραγωγή Parotlet έκανε αυγό που εξαφανίστηκε

Μάνος Ίτσιος

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2014
Μηνύματα
215
Πόλη
Χανιά
Καλησπέρα σας.. Ένας φίλος μου έδωσε ενα ζευγάρι πάροτλετ παπαγαλάκια ενα μπλέ αρσενικό και ενα πράσινο θυληκό. Οταν τα είχε ο ίδιος του είχαν γεννήσει κανονικά και του είχαν βγάλει πουλάκια. Εμένα εδω και κάποιο καιρο μου είχε κάνει ενα αυγό μετα απο 2 μέρες εξαφανίστηκε. Προχθές έκανε αλλο ένα αυγό και χθές δεν υπήρχε πάλι μέσα στην φωλιά.. Τι μπορεέ να φταίει.έχουν κάποιο πρόβλημα;
 
ετσι μου κανει τα αυγα γιατι το παρατηρω. Γεννα ολοκληρη στα δικα μου χερια δεν εχει κανει ακομη.. Διατροφη τους δινω το μειγμα σπορων και τους δινω 1-2 φορες την βδομαδα αυγοτροφη για την ωρα.. Θελουν κατι επιπλεον;
απο τι μπορει να οφειλεται αυτο;
 
θελουν κατι επιπλεον;
απο τι μπορει να οφειλεται αυτο;
Αν ισχύει πως είναι έμπειρο ζευγάρι, άγνοια δεν είναι.
Δυστροπία μπορεί να είναι, αν το σημείο που τα έχεις βάλει δεν τους δημιουργεί αίσθηση ασφάλειας.
Η διατροφή τους σίγουρα είνα ατελής. Διάβασε ποια πρέπει να είναι.
Πύκνωσε λίγο την αυγοτροφή επίσης.
Σουπιοκόκκαλο τους έχεις; Βατέματα έχεις δει; Φωλιά έχεις βάλει;
Εστίασε λίγο στη παρατήρηση του θηλυκού, γιατί ένα αυγό στο που και που δεν είναι καθόλου φυσικό. Υπάρχει περίπτωση να είναι μεγάλης ηλικίας; Φοράνε δαχτυλίδι;
 
φορανε δαχτυλιδι 2 χοροων ειανι το ενα και 3 το αλλο..φωλια με πριονιδι τους εχω βαλει.. Ποσες φορες αυγοτροφη;σουπιοκοκκαλο εχουν μονιμα στην ζευγαρωστρα τους.. Δεν εχω δει βατεματα δεν τα παρατηρω πολυ.. Τα εχω σε κλουβα απο πανω για να ην τα ενοχλω συνεχεια.
 
ποσες φορες αυγοτροφη;
Τουλάχιστον 3-4 φορές την εβδομάδα.
Ενίσχυσε τις πρωτεΐνες και με σκούρα χορταρικά εκτός όσων περιέχουν οξαλικά (δες στο άρθρο κάτω-κάτω).
Επίσης εστίασε σε τρόφιμα φορείς της βιταμίνης Ε (δες το πινακάκι στο τέλος του θέματος αυτού) και σεληνίου, που υπάρχει στα καρύδια και μπορείς να τα δίνεις σε μικρά κομματάκια ή να τα χτυπάς στο μούλτι και να τα βάζεις στην αυγοτροφή.

Όταν λες ψηλά στην κλούβα, είναι καλυμμένες 2-3 πλευρές του κλουβιού από τοίχο ή κάτι άλλο;
 
η ζευγαρωστρα μεγαλη που ειναι ανοικτη.. Απλως ειναι τοποθετημενη πανω σε μια αλλη μεγαλη κλουβα
 
δεν πιανει τοιχο.. Απο κατω εχει καναρινια η κλουβα.
Το σημείο είναι σίγουρα ακατάλληλο. Σκέψου κάποια αλλαγή σε σχέση και με το άρθρο που σου έβαλα πιο πάνω.
Επίσης αυτή η γειτνίαση δεν μου πολυαρέσει. Πόσο καιρό τα έχεις τόσο κοντά;
 
Τόσο για τα καναρίνια όσο και για τους παπαγάλους, δεν είναι συνετό να τα έχεις πολύ κοντά, ακόμα και στο ίδιο δωμάτιο.
Για τα καναρίνια λόγω κακοφωνίας των παπαγάλων αλλά και για τα δύο για τις διαφορετικές ασθένειες και διαφορετικό μικροβιακό φορτίο του κάθε είδους.
Επίσης οι παπαγάλοι αναπαράγονται σχεδόν όλον τον χρόνο, ενώ τώρα τα καναρίνια βρίσκονται σε ανάπαυση.
Τέλος το να βρίσκεται η ζευγαρώστρα στον αέρα, δεν δίνει καλές προϋποθέσεις για σωστή ψυχολογία των παπαγάλων.
Περίμενε γνώμες και από άλλα άτομα.
Εγώ πιστεύω πρέπει να κάνεις κάποιες παρεμβάσεις για να οδηγηθείς σε επιτυχή αναπαραγωγή αλλά και να περνάνε όμορφα οι παπαγάλοι σου.
 
αμα τους τοποθετησω σε σκαλα υπαρχει προβλημα.;δεν εχει τοσο πολυ ζεστη οσο στο δωματιο αλλα θα ειναι μονα τους χωρις καναρινια. Και θα ειναι και κρεμασμενα στον τοιχο
 
Διαβασε το αρθρο για το καταλληλο μερος για το κλουβι, και προσπαθησε να το αναγαγεις στο δικο σου χωρο. Η σκαλα, ποια σκαλα;
 
σκαλα που ανεβοκατεβαινουμε στο σπιτι μου.. Δεν εχει αερα ειναι κλειστη. Γιατι μεσα σο εκτροφειο χωρο για να τοποθετησει στον τοιχο και οχι στο πατωμα δεν εχω
 
Back
Top