Ασθένειες Parrotlet έσπασε το ράμφος του

Annatsag

PB New Member
Εγγραφή
28 Απρ 2020
Μηνύματα
63
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα! Το πουλάκι μεγάλωσε και τελικά το έβαλα σε άλλο κλουβί γιατί του έτρωγαν τα φτερά στην πλάτη... νομίζω...
Τώρα όμως έσπασε τη μύτη του από την προσπάθεια να σπάσει τα σίδερα του κλουβιού... και δεν βλέπω να τρώει, μόνο σήμερα του έδωσα λίγο αυγό, δεν με φοβάται και με αφήνει να βάζω το χέρι μου στο κλουβί. Είναι όμως υποτονικό και κλείνουν τα ματάκια του... Θα ανεβάσω και φωτογραφίες να δείτε και περιμένω βοήθειαααααα. Σας ευχαριστώ πολύ!
Μήπως να αγοράσω τροφή για μωρά;;;
 

Συνημμένα

  • Screenshot 2024-06-04 at 7.35.13 PM.webp
    Screenshot 2024-06-04 at 7.35.13 PM.webp
    20,3 KB · Προβολές: 31
  • Screenshot 2024-06-04 at 7.35.04 PM.webp
    Screenshot 2024-06-04 at 7.35.04 PM.webp
    36,7 KB · Προβολές: 31
  • Screenshot 2024-06-04 at 7.34.55 PM.webp
    Screenshot 2024-06-04 at 7.34.55 PM.webp
    18,9 KB · Προβολές: 30
Καλησπέρα!!!δεν μπορείς να το πας στον κτηνίατρο?
Σπασμένο ράμφος δεν βλέπω... χτυπημένος μόνο ναι... στο σημείο που έχει το ξερό αίμα...αν τυχόν ανοίξει η πληγή να του το καθαρίσεις προσεκτικά με φυσιολογικο ορο ταμποναριστα η με ελάχιστο μπενταντιν....
Μην το αφήνεις με άλλα πουλιά γιατί είναι κρίμα... έχω παροτλετ που μαδιεται από μόνο του και ξέρω πως είναι...
Το πουλάκι είναι μικρό σε ηλικία? εσύ το μεγάλωσες?
 
@Annatsag είναι πολύ όμορφο το μικρούλι. Εγώ θα έβαζα μπεταντιν στην πληγουλα με μια μπατονετα όπως σου είπε κ @eva vrs .
Χρειάζεται όμως καθαριότητα το κλουβί ειδικά η σχάρα κ οι πατήθρες, ειδικά τώρα που μπορεί να τρίψει το ράμφος του πάνω σ' αυτές.
Μήπως είναι μικρό το κλουβί κ δυσαρεστήθηκε;
 
Τι κρίμα που το πουλάκι χτύπησε. Τελικά @Annatsag , έχεις στην περιοχή διαμονής σου κάποιον κτηνίατρο με εμπειρία σε πτηνά;
Επίσης, όπως το καθάρισες είδες αν όντως το ράμφος είναι πλήρως ή μερικώς σπασμένο;
Όσο για το φαγητό, μπορεί πραγματικά να πονάει και για αυτό να μην τρώει. Υπάρχουν όμως και αναλγητικά φάρμακα για πτηνά.
 
Kαλημέρα, το μικρούλι πιστεύω ότι η πληγή έχει πήξει και το καθαρίζω με λίγο φυσιολογικό ορό. Αν δω ότι ξαναματώνει θα ψάξω για γιατρό. Το έχω βάλει όντως σε μικρό κλουβάκι... είναι μωρό και τρεις ημέρες το ταΐζω εγώ, εχθές όμως ξεκίνησε να τρώει και μόνο του και όταν πήγα να το βγάλω από το κλουβί να το ταΐσω άρχισε να με φοβερίζει... και να κάνει κίνηση να με δαγκώσει. Το έβγαλα αλλά δεν έφαγε σχεδόν τίποτα και ήταν πολύ κινητικό, φοβήθηκα μην πετάξει και χτυπήσει, οπότε το έβαλα πάλι μέσα.
 
@Annatsag αν δεν τρώει, δεν είναι καλό. Μήπως τουλάχιστον να του έδινες φόρμουλα για να δυναμώσει; Πιστεύω πάντως ότι πρέπει να το δει πτηνιατρος.
 
Τρώει μια χαρά και κινητικό είναι απλά δεν έρχεται στο χέρι μου όπως τις προηγούμενες ημέρες και με φοβερίζει. Η μύτη δεν έχει ξαναματώσει είναι σκούρο κόκκινο το σημείο, πιστεύω σιγά σιγά θα φύγει. Πώς όμως θα το προσεγγίσω πάλι, να έρχεται στο χέρι μου;
 
@Annatsag με υπομονή, επιμονή κ δωροδοκία. Βρες κάτι υγιεινό που του αρέσει πχ κεχρί κ δίνε το από απόσταση. Σιγά σιγά θα σε πλησιάζει. Σαν παροτλέτ ειδικά, μόλις σε χαρακτηρίσει άνθρωπο του, δεν θα ξεκολλάει από σένα.
 
Back
Top