Φροντίδα Parrotlet έχει εμμονή με χαρτάκια και σχοινάκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Filiw
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Filiw

PB New Member
Εγγραφή
26 Σεπ 2019
Μηνύματα
185
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα.. Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να ξεκολλήσω τον μικρούλη από ένα συνήθειο του..
Είχα ανοίξει ένα άλλο θέμα που ξεφλουδιζε το κλουβί και πλέον το έβαψα σε εκείνο το σημείο και έχω τυλιξει για σιγουρια κιολας και με ένα χοντρό σχοινακι, έτσι ώστε και να ξαναπροσπάθησει να μασουλησει μόνο το σχοινακι. Οχι μπογιά.
Το θέμα είναι ότι εχει φάει εμμονή με αυτο το σημείο και που τον χάνεις που τον βρίσκεις πάει εκεί και προσπαθεί να τα ξεσκίσει 🙄
Η θα τρώει τροφή, ή θα είναι εκεί.
Το κάνει σε υπερβολικο βαθμό.
Δε ξέρω πως να του τράβηξω τη προσοχή.. Ενώ του πήρα και καινούργιο παιχνίδι, δεν τον νοιάζει καν.
Πιστεύετε ότι μπορεί να του κάνει κακό αυτή η εμμονή; Ή να τον αφήσω αφού "ξεδινει" και έτσι να συνεχίσει να το κάνει.
Και επίσης όταν του βάζω χαρτί για να παίξει, το σκίζει και μετά πάει πάλι στο κολλημα του εκεί.
 
Κοιτα οι παπαγαλοι εχουν εμμονες, η δικια μου βρηκε ενα σπασιματακι στον πλαστικο πατο και στο τελος τον εκανε θρυψαλα ολον μαζι με την σκαφη Την βαζω εκει να κοιμηθει και οταν αλλαξα πάτο μετα δεν πολυηθελε αφου ειχε χασει πλεον την ασχολια της
 
@takis1964 Αα κατάλαβα.. Κολλάνε πολύ άσχημα δηλαδή με κάτι.. Του το έβγαλα το σχοινακι τώρα από εκεί γιατί πραγματικά με στεναχωρει να τον βλέπω να είναι τόση ώρα κολλημενος εκεί.
Δε ξέρω αν είναι υγιές να έχει τόσο μεγάλη εμμονή με κάτι.
Εύχομαι να μη ξεκινήσει να ξεφλουδίζει πάλι το κλουβί σε εκείνο το σημειο.
Αν δω ξανά ξεφλούδισμα πρέπει να σκεφτώ κάτι άλλο να του τράβηξω τη προσοχή.
Του έβαλα και ένα παιχνίδακι από χαρτί κ σπάγκο τωρα, μήπως και ασχοληθεί με αυτό.
Ευχαριστώ για την απάντηση.. Τουλάχιστον ξέρω ότι εχουν εμμονές γενικά οι παπαγάλοι.
Δεν είναι μόνο οι δικος μου χαχα!
 
@Filiw της είχα αρκετά παιχνίδια τα οποία απαξιουσε, προτιμούσε την καταστροφή
Μια από τα ιδια! Της καταστροφής παιδί και το δικό μου απ' ότι φαίνεται! 😅
 
Οι παπαγάλοι είναι πουλιά με νοημοσύνη. Τα παιχνίδια που εμείς θεωρούμε καλά-ωραία συνήθως γι΄αυτούς δεν σημαίνουν τίποτα! Το ένστικτο της συντήρησης του ράμφους τους, η περιέργεια τους, το πείσμα να καταφέρουν αυτό που τους τραβά το ενδιαφέρον, ίσως μπορεί ν΄αποκαλείται και εμμονή...
Λόγω της εμπειρίας μου, πάντα τονίζω πως: χαρτιά, καλαμάκια, σχοινιά, ξυλάκια από μη τοξικό ξύλο, μπορούν να γίνουν τα καλύτερα παιχνίδια γι΄αυτά.
Η συμβουλή μου λοιπόν (εκτός του να του πάρεις μεγαλύτερο κλουβί #32 ) είναι:
Να συνεχίσεις να δένεις με σχοινί το μέρος που του αρέσει να περνά την ώρα του και δίπλα ακριβώς από το σημείο αυτό να δέσεις-κρεμάσεις κομμάτια χαρτιού ώστε να μην χρειάζεται ν΄αλλάξει θέση για ν΄ασχοληθεί και μαζί τους...Αργότερα μπορείς να κρεμάσεις δεμένα χαρτάκια και σε άλλο σημείο του κλουβιού ώστε ν΄αρχίσει ν΄αποκτά και σε άλλο σημείο ενδιαφέρον.
 
@Sissy
Καλησπέρα. 🙂
Έχουμε αλλάξει εδώ και καιρό..65 άρα ζευγαρωστρα.
Είναι καινούργιο δηλαδή.
Αχ δεν ήξερα ότι έπρεπε να τον αφήσω ακόμα να μασάει αυτά τα σχοινακια έτσι σε τέτοιο βαθμό γιατί μου φαινότανε πολύ εμμονικο τόσο έντονα που το έκανε.. Και τόσες ώρες.
Και τα έβγαλα.
Θα ξανά πάρω καινούργιο αν είναι.
Εντωμεταξυ του έχω βάλει τέτοια παιχνίδακια με χαρτακι και σπάγκο.. Παίζει λίγο αλλά όχι να κολλησει.
Μονο με εκείνο το σημείο με το σχοινακι είχε φάει τόσο κόλλημα.
Είναι φυσιολογικό όμως να τον αφήνω να περνάει συνέχεια εκεί την ώρα του τόσο εμμνονικα;
Σε κάποια φάση προχθές τον ειδα λαχανιασμενο γιατί τα μασούσε σε πολύ εντονο βαθμό.
Για αυτό κ τα έβγαλα.
Γενικά βγαίνει κ απ' το κλουβί πάντως, πετάει, δεν είναι ότι είναι κλεισμένος και κόλλησε με αυτα.
[automerge]1592387971[/automerge]
@Tony Forpus
Άκριβως από κάτω του εκεί που έχω τυλιγμένη μια κορδελιτσα.. Εκεί είχα τυλιγμένο το σχοινακι και το μασούσε όλη μέρα.
Γενικά το κόλλημα του είναι συνήθως με το κάτω μερος του κλουβιου.
Αν είναι να τον "γέμιζει " αυτό και το βλέπει σαν παιχνίδι.. Να ξαναβάλω.
Φοβηθηκα που τον είδα λαχανιασμενο τόση ώρα που μασουσε και το έβγαλα.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200617_125426.webp
    IMG_20200617_125426.webp
    65,9 KB · Προβολές: 25
Τελευταία επεξεργασία:
Με΄γεια το κλουβί σας, είναι ωραίο μπράβο! 😊
Θα ήθελα να το δω καλύτερα σε κάποια άλλη φωτογραφία γιατί αυτή είναι πολύ μικρή και η λήψη της είναι από το πλάι...
Εκ πρώτης όψεως δεν βλέπω κάποιο παιχνίδι που θα μπορούσε να του προκαλέσει ενδιαφέρον, δίκαια λοιπόν προσπαθεί να καταφέρει ''κάτι'' κόβοντας τον σπάγκο.
Θα μπορούσε πχ να μάθει να κουνάει τις χαντρούλες ώστε να χτυπούν τα καμπανάκια αλλά ή δεν το κατάλαβε επειδή δεν του το έδειξε κάποιος ή δεν τον ενδιαφέρει. Το να κόψει το σχοινί και ν΄ελευθερώσει τα κάγκελα έχει κάποιο συγκεκριμένο (γι΄αυτόν) αποτέλεσμα...
Η συμβουλή μου λοιπόν είναι να δέσεις και σε άλλα σημεία σχοινάκια ώστε να σταματήσει να πηγαίνει μόνο στο σημείο που έβγαλε το χρώμα. Να επιβλέπεις συχνά αυτά τα σχοινάκια, κάποια στιγμή όταν ξεμπλέκονται μπορεί να γίνουν επικίνδυνη παγίδα για το πουλάκι...
Βάλε χαρτάκια να κόβει και φτιάξε μικρά παιχνίδια από χαρτί-σχοινί-κομματάκια ξύλο (''ξεφτισμένο'' καλύτερα, ώστε να τον προκαλέσει). Ο Μάριος πχ έκανε σαν τρελός για να μαδήσει-ξεμαλλιάσει μια καρύδα...
Φτιάξτε παιχνίδια παπαγάλων εύκολα και γρήγορα
 
@Sissy Ευχαριστουμε πολύ για το κλουβακι!
Το χαίρεται πολύ!
Έχει κάποια παιχνιδάκια αλλά δεν τα δίνει σημασία η αλήθεια ειναι..
Έχει κολλήσει πολύ με εκείνο το σημείο και ακριβως απέναντι πάλι κατω.. Θα σας στείλω τώρα ολοκλήρο το κλουβακι,όποιος θέλει να μου προτείνει κάποια αλλαγή σε κάτι.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.. Θα προσθέσω χαρτάκι και σχοινακια και αλλού αφού του αρέσει τόσο και δε πείραζει που "κολλάει" όπως μου λέτε.
Σας δείχνω από κοντά και κάποια απ' τα παιχνίδακια του.
[automerge]1592395657[/automerge]
@Sissy
Τα δύο τα παιχνιδάκια τα έκανα εγώ.. Αλλά μόνο αυτό με τα χαρτάκια του αρέσει και το παίζει κάπου κάπου και το ξύλινο του το αγόρασα τελευταια, το είχα μέσα αλλά το έβγαλα πριν λίγες μέρες γτ δε το έπαιζε καθόλου και έβαλα στη θέση του αυτό με τις μπαλιτσες.
Αυτά είναι τα παιχνιδάκια μας. :)
Και πάλι κολλαει με εκείνη τη γωνιτσα.χαχα
 

Συνημμένα

  • IMG_20200617_143913__1592394235_96708.webp
    IMG_20200617_143913__1592394235_96708.webp
    89 KB · Προβολές: 17
  • IMG_20200617_145702.webp
    IMG_20200617_145702.webp
    38,8 KB · Προβολές: 19
  • IMG_20200617_145717.webp
    IMG_20200617_145717.webp
    52,4 KB · Προβολές: 15
  • IMG_20200617_145653.webp
    IMG_20200617_145653.webp
    52 KB · Προβολές: 15
Τελευταία επεξεργασία:
Και πάλι έχεις μικρύνει πολύ τις φωτογραφίες, βάλε κάποιες μεγαλύτερες ώστε να φαίνεται το κλουβί ολόκληρο και ''καθαρό'' (θολώνει) στη μεγέθυνση
Άσε, βρήκα την λύση... 😉
 
Προτείνω κάποιες αλλαγές στη διάταξη των πραγμάτων στο κλουβί Φιλιώ.. Συν ότι θεωρώ προτιμότερο οι ταΐστρες να κρεμαστούν στα σημεία που υπάρχουν οι πόρτες-υποδοχές (πιο χαμηλά) στο κλουβί
(θα έβαζα τις ταΐστρες του κλουβιού).
IMG_20200617_143913__1592394235_96708.webp
 
Προτείνω κάποιες αλλαγές στη διάταξη των πραγμάτων στο κλουβί Φιλιώ.. Συν ότι θεωρώ προτιμότερο οι ταΐστρες να κρεμαστούν στα σημεία που υπάρχουν οι πόρτες-υποδοχές (πιο χαμηλά) στο κλουβί
(θα έβαζα τις ταΐστρες του κλουβιού).
View attachment 73470
Οι πορτουλες ανοίγουν.. Την έχω κάπως πλαγίως την πατηθρα γτ κι εμένα με ενοχλεί να μην ανοίγουν.. Δε φαίνεται στη φωτογραφία αυτό.
Φαίνεται σαν να βρίσκει, αλλά ανοίγει.:)
Εκεί που μου λέτε σχοινενια πατηθρα, εννοειται τη στριφογυρίστη κάπως από σχοινί;
Θα πάρω αύριο λογικά που θα πάω στο pet shop.
Θα πάρω σιγουρα και κούνια τετράγωνη.
Για την πατηθρα μόνο που λέτε για το χαμηλά δε ξέρω αν θα τον βολεψει γτ του αρέσει πολύ εκεί που την έχω σε άλλο ύψος κοντά στο νεράκι του.
Κάθεται πολύ δηλαδή.
Ίσως προσθέσω απλά άλλη μια εκεί χαμηλά που δειχνετε και θα βγάλω την πλαστική σαν κλαδί που είναι.
Ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες!
Θα το αλλαξω σε αρκετά σημεία.😀
 
*Οι πορτουλες ανοίγουν .. Την έχω κάπως πλαγίως την πατηθρα γτ κι εμένα με ενοχλεί να μην ανοίγουν.. Δε φαίνεται στη φωτογραφία αυτό.
Φαίνεται σαν να βρίσκει, αλλά ανοίγει.:)
**Εκεί που μου λέτε σχοινενια πατηθρα, εννοειται τη στριφογυρίστη κάπως από σχοινί;

***Για την πατηθρα μόνο που λέτε για το χαμηλά δε ξέρω αν θα τον βολεψει γτ του αρέσει πολύ εκεί που την έχω σε άλλο ύψος κοντά στο νεράκι του.
Κάθεται πολύ δηλαδή.
****Ίσως προσθέσω απλά άλλη μια εκεί χαμηλά που δειχνετε και θα βγάλω την πλαστική σαν κλαδί που είναι.
*Οι δυο μπροστινές πόρτες ανοίγουν γιατί δεν τις ενοχλούν οι πατήθρες τις οποίες έχεις βάλει άκρη άκρη. Υποστηρίζω λοιπόν πως οι θέσεις των δυο ξύλινων πατηθρών δεν είναι η σωστή διότι είναι πάρα πολύ κοντά στα πλαϊνά κάγκελα του κλουβιού, με αποτέλεσμα σ΄ένα (κατά τ΄άλλα) ευρύχωρο κλουβί το πουλάκι ουσιαστικά να μην μπορεί να γυρίσει χωρίς να τρίβεται πάνω στα πλαϊνά κάγκελα!
Και εννοώ. (που είσαι @Φοίβος με τις 😁διευκρινήσεις σου!).
IMG_20200617_145717 - Αντίγραφο.jpg
Ότι:
* οι πατήθρες (1+2 δεξιά) που βρίσκονται στις άκρες του κλουβιού, θα πρέπει να τοποθετηθούν προς το κέντρο, έτσι ώστε το πουλί να μην στριμώχνεται και να έχει άνεση να γυρίζει χωρίς αναγκαστικά ν΄ακουμπά τα πλαϊνά κάγκελα (στη θέση δηλ που τις έχεις ήδη τοποθετήσει).
Η νέα θέση που πρέπει να πάρουν, θα... Δεσμεύει τις πόρτες και δεν θα μπορούν ν΄ανεβοκατεβαίνουν αν οι πατήθρες στερεωθούν στο μπροστινό μέρος του κλουβιού...
Για να μείνουν ελεύθερες οι πόρτες, θα... Πρέπει να στερεωθούν στην πίσω πλευρά του κλουβιού και ίσως να κοντύνουν (ώστε να μην ''βρίσκουν'' μπροστά και ενοχλούν τις πόρτες).
Αυτή η νέα θέση, συνεπάγεται με ότι... Το κλουβί δεν θα μπορεί πλέον να στερεωθεί σε τοίχο διότι... Προεξέχει το ξύλο στήριξης της κάθε πατήθρας οπότε, θα ''πετάει'' εκτός τοίχου ολόκληρο το κλουβί!
** Εννοώ σαν αυτές (τις μακριές, ώστε να μπορείς να τις στρίψεις)
1592569081694.png
*** Τα κάγκελα του κλουβιού είναι παντού κάθετα, οπότε... Μπορείς να στερεώσεις την ποτίστρα όσο κοντά νομίζεις στην (ξύλινη) πατήθρα που, θα επιλέξεις.
****Αυτή η πλαστική πατήθρα (Χ) πρέπει ν΄αντικατασταθεί από άλλη διαφορετικής διαμέτρου από τις υπόλοιπες ώστε... Ν΄ανοιγοκλείνουν (υποχρεωτικά) σε διαφορετικές ''θέσεις'' οι πατούσες του (όσο περισσότερα μεγέθη τόσο καλύτερα).

Όσο για την τροφή (ξανα τοποθετούμαι) πως θ΄άφηνα τις ταΐστρες του κλουβιού στη θέση τους ή θα τις κρεμούσα στα πορτάκια που ήδη υπάρχουν γι΄αυτή τη δουλειά (σ΄εκείνα τα σημεία).
...Αυτά🙂
 
Τη τροφουλα την άλλαξα ήδη όπως μου είπατε γιατί όντως κερδίζεις και χώρο από πάνω.
Άλλωστε το κλουβί είναι στον τοίχο ψηλά ( στο υψος μας) οπότε δε φοβάται να κατέβει και πιο κάτω.
:)
Την κούνια την πλαστική και τη πατηθρα στη μέση τις έβγαλα..
Θα πάρω αύριο άλλη μια ξύλινη να την βάλω εκεί κάτω που μου δείχνεται στη πρώτη φωτογραφία.
Όσο για τις πατηθρες.. Τώρα καταλάβα ακριβώς τι εννοείται.
Ίσως φταίει η φωτογραφία που τράβηξα γτ όντως φαινεται σαν να ναι αρκετά κολλημένες οι πατηθρες στα διπλανά καγκελα.
Έβγαλα ακριβώς να δείτε τον χώρο που έχει απ' τη πατηθρα στο πλάι του κλουβιου.
Γιατί η αλήθεια είναι πως δεν ακουμπάει καν οι η ουριτσα του όταν γυρνάει. 😀
Θα το τσεκαρω πάλι όμως και ίσως τις βάλω πιο κεντρικά όπως λέτε.
Αύριο θα πάρω και την πατηθρα από σχοινί.
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια πάντως.
Σας στελνω και μια φωτογραφία του τώρα που χαλαρώνει έξω, χαχα!
Σήμερα δοκιμασαμε και πρώτη φορά φραουλίτσα.🍓🍓
 

Συνημμένα

  • IMG_20200619_181118.webp
    IMG_20200619_181118.webp
    39,5 KB · Προβολές: 7
  • IMG_20200619_181145.webp
    IMG_20200619_181145.webp
    31,3 KB · Προβολές: 7
Back
Top