Φροντίδα Parrotlet ή cockatiel έχουν περισσότερη ανάγκη για ταίρι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vasileia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vasileia

PB Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
381
Πόλη
Καλαμάτα
τα πάροτλετ ή τα κοκατίλ έχουν περισσότερη ανάγκη για ταίρι; Κ ποιά δένοντε ποιό πολύ με τον άνθρωπο. Άαα κ ποιά είναι κ ποιό ήσυχα;:Dευχαρηστώ!
 
το λέω γιατί θα πάρω παπαγάλω κ θέλω να ξέρω τι να διαλέξω, ανάλογα με τις ανάγκες μου. 🙂
 
Δεν ξέρω για πάρροτλετ αλλά σου προτείνω ανεπιφύλακτα κοκατίλ. Δένονται πολύ με τους φροντιστές τους, μιά χαρά περνάνε καί με ταίρι, είναι έξυπνα και κοινωνικά.
 
βασιλει ααφου ειχες κοκατιλ και το εδωσες... Τωρα θα ξαναπαρεις;
 
βασιλει ααφου ειχες κοκατιλ και το εδωσες... Τωρα θα ξαναπαρεις;
το δικό μου το έδωσα γιατί μου το είχε πάρει η θεία μου με τον όρο οτι όταν πάρει θυληκό θα της το γυρίσω να το κάνει ζευγάρι, στην ουσία δεν το είχε πάρει για μένα, εγω απλά της το κράταγα, αλλά τώρα θέλω ένα δικό μου, κ εκείνο δικό μου το εστάνομαι αφού μαζί μου μεγάλωσε αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο, ούτε μπορώ να πάρω ζευγάρι κ τώρα δεν μπορούμε να τα χωρίσουμε, εμένα με ενδιαφέρει να περνάει καλά αυτό

@Georgina, σε ευχαρηστώ πολύθα το σκεφτώ!

Δεν ξέρω για πάρροτλετ αλλά σου προτείνω ανεπιφύλακτα κοκατίλ. Δένονται πολύ με τους φροντιστές τους, μιά χαρά περνάνε καί με ταίρι, είναι έξυπνα και κοινωνικά.
:Dεγω το είπα γιατί δεν μπορώ να του πάρω ζευγάρι αν είναι περνάει καλά χωρίς αυτό γιατί αλλιώς να μην το πάρω, ευχαρηστώ πάντως 😉
 
Η κοκατιλίνα μου δεν έχει πρόβλημα χωρίς ταίρι -αν και θα ήθελα να της έχω άλλο ένα ήμερο! Αν είναι κοινωνικοποιημένη πάντως και με άλλους εκτός από εσένα, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να είναι μόνη της..
 
Η κοκατιλίνα μου δεν έχει πρόβλημα χωρίς ταίρι -αν και θα ήθελα να της έχω άλλο ένα ήμερο! Αν είναι κοινωνικοποιημένη πάντως και με άλλους εκτός από εσένα, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να είναι μόνη της..
ευχαρηστώ:)δεν τσιρίζει πολύ όμως; 😕εννοώ γενικά τα κοκατίλ...
 
Κοίτα ειδικά η δικιά μου που είναι και κοπελιά, είναι κάπως ενοχλητική αν την πιάσει.. Τα αρσενικά είναι πιο μελωδικά! Όπως και να έχει, αφού κανείς ποτέ σε όσα σπίτια και να έχω αλλάξει δε μου έχει κάνει παράπονα, εμένα δε με ενοχλεί καθόλου!
 
ενοχλεί τον μπαμπά μου όμως κ δεν θέλω να μου το δώσει πάνω που θα το έχω συνηθείσειευχαρηστώ που με βοηθάς,ότι άλλη συμβουλή έχεις εδώ θα είμαι:)καληνύχτααα
 
ενοχλεί τον μπαμπά μου όμως κ δεν θέλω να μου το δώσει πάνω που θα το έχω συνηθείσειευχαρηστώ που με βοηθάς,ότι άλλη συμβουλή έχεις εδώ θα είμαι:)καληνύχτααα




Βασιλεια μου θα σε απογοητευσω γιατι δεν υπαρχει παπαγαλος που να μην κανει αρκετο θορυβο
Το μονο ειδος που εχω ακουσει που δεν κραζει τουλαχιστον αλλα σφυριζει μελωδικα(δυνατα και συνεχεια ομως) ειναι τα red rump!
Κοκατιλ ειχες παντως. Σου ειχε πει κατι ο μπαμπας σου; Αν οχι ξαναπαρε κοκατιλακι..
 
το δικό μου το έδωσα γιατί μου το είχε πάρει η θεία μου με τον όρο οτι όταν πάρει θυληκό θα της το γυρίσω να το κάνει ζευγάρι, στην ουσία δεν το είχε πάρει για μένα, εγω απλά της το κράταγα, αλλά τώρα θέλω ένα δικό μου, κ εκείνο δικό μου το εστάνομαι αφού μαζί μου μεγάλωσε αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο, ούτε μπορώ να πάρω ζευγάρι κ τώρα δεν μπορούμε να τα χωρίσουμε, εμένα με ενδιαφέρει να περνάει καλά αυτό

να μην τα ξαναγράφω,τώρα που έμαθα κ τον τρόπο
περίμενε να το δώσω απλά...

Βασιλεια μου θα σε απογοητευσω γιατι δεν υπαρχει παπαγαλος που να μην κανει αρκετο θορυβο

απότι ξέρω τα πάροτλετ δεν κάνουν, δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αλλά έτσι ξέρω...😕
 
Κοίτα ειδικά η δικιά μου που είναι και κοπελιά, είναι κάπως ενοχλητική αν την πιάσει..

απο βαρεμάρα μπορεί να την πιάσει ή έτσι απλά;

Τα αρσενικά είναι πιο μελωδικά!

αλλά κ κάνουν ποιό πολύ θόρυβο προκειμένου να προσελκίσουν καμιά θυληκιά😛
 
τα αρσενικα ομως ειναι ποιο μελωδικα.. Τα θηλυκα θελουν ποιο γερα νευρα. Γιατι τσιριζουν... Εχουν μια διαπεραστικη τσιριδα... Ενω τα αρσενικα εχουν ρυθμο...
 
θυμάμαι απο τον δικό μου... Τραγουδούσε πολύ,τώρα με την θυληκιά να δεις πως θα κάνει, αύριο μπορεί να πάω να τον δω...
 
Back
Top