Γενικά Parrotlet ή Lovebird;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους!
Όπως κάποιοι ήδη ξέρετε έχω αποφασίσει να προσθέσω στην φτερωτή μου "οικογένεια" ένα ήμερο παπαγαλάκι.
Οι @ilie mp και @eva vrs μου σύστησαν έναν καλό εκτροφέα ο οποίος πολύ πρόθυμος για κουβέντα μου έλυσε κάποιες απορίες που είχα πάνω σε αυτά τα πουλιά.
Τώρα το μόνο που μένει είναι η απόφαση για το είδους του πουλιού... στην αρχή είχα στο μυαλό μου να πάρω ένα Lovebird αλλά στην πορεία άρχισα να μαθαίνω - διαβάζω για τα parrotlet που άρχισαν να με "γοητεύουν".
Πολλοί απο εσάς έχετε στην κατοχή σας πουλιά αυτών των ειδών (π.χ. @Sissy , @kouklakis και τα κορίτσια που ανέφερα πριν) και θα ήθελα την καθοδήγησή σας.
Εμένα με ενδιαφέρει όσο γίνετε το πουλί να μπορεί να μάθει σαν ιδιοκτήτη και εμένα αλλά και τον αδερφό μου. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα; Είναι θέμα εκπαίδευσης; Θέμα φύλου; Ράτσας;
Απο τα άρθρα που έχω διαβάσει αλλά και τον εκτροφέα που μίλησα συμπέρανα πως τα parrotlet είναι κάπως εξυπνότερα και πιο εκπαιδεύσιμα αλλά ταυτόχρονα και πιο... Νευρικά και δύστροπα απο τα Lovebirds ισχύει κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας :)
 
Είναι αρκετά κοινωνικά πουλιά τα πάροτλετ.
Δένονται εύκολα και με περισσότερους από έναν ανθρώπους, αλλά πάντα ένας θα είναι η "μεγάλη αγάπη". Δέχθηκε πανεύκολα την αδερφή μου, τον πατέρα μου και τη σύντροφό μου και είναι το ίδιο παιγνιδιάρης κι εκδηλωτικός με όποιον και να βρίσκεται. Αν όμως λείψω για 2-3 μέρες αρχίζει να στεναχωριέται και να με ψάχνει.
Είναι κατα την ταπεινή (και μη αντικειμενική το παραδέχομαι) γνώμη μου απερίγραπτα έξυπνα αλλά και όπως σου ανέφεραν πιο νευρικά και κτητικά.
Προσωπικά θα συνιστούσα στον καθέναν Μαριόνι (πάροτλετ) αλλά επαναλαμβάνω η γνώμη μου είναι ιδιοτελής 😛
Στα υπόλοιπα ευχαριστως να απαντήσω κι εγώ σε οποιαδήποτε απορία
 
@ErnestoTheParrotlet ευχαριστώ για την απάντηση :)
Να συμπληρώσω και κάτι που ξέχασα να αναφέρω, πιστεύετε πως η κοινωνική συμπεριφορά ή και γενικότερα η συμπεριφορά του πουλιού επηρεάζεται απο το φύλο σε αυτά τα είδη;
 
@ErnestoTheParrotlet ευχαριστώ για την απάντηση :)
Να συμπληρώσω και κάτι που ξέχασα να αναφέρω, πιστεύετε πως η κοινωνική συμπεριφορά ή και γενικότερα η συμπεριφορά του πουλιού επηρεάζεται απο το φύλο σε αυτά τα είδη;

Όσον αφορά τα πάροτλετ έχω παρατηρήσει (ίσως ισχύει και σε άλλα είδη, αλλά δεν είμαι "ειδικός" επ' αυτού) πως κάθε πουλί έχει μια ξεχωριστή προσωπικότητα. Όχι το φύλο δεν θα επηρεάσει το πόσο κοινωνικό θα είναι ή όχι, θα το επηρεάσει η γενικότερη ατμόσφαιρα γύρω του. Το λέω αυτό παρατηρώντας το θηλυκό παροτλετάκι ενός φίλου σε συνδυασμό με τον Ερνέστο.

Καταλαβαίνουν 100% την διάθεσή μας και το πως αισθανόμαστε. Έτσι στις αρχές (όταν δεν έχει συνηθίσει ακόμα την παρουσία μας) μια ενδεχομένως άσχημη ατμόσφαιρα θα το "απομονώσει". Στη συνέχεια μην έχεις αμφιβολία ότι θα μπαίνει και στη μέση για να καλμάρει καταστάσεις (το έχω ζήσει και ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ εμπειρία).
Σίγουρα θέλει μεγάλη προσπάθεια και κάποιες φορές σχεδόν αποκλειστική προσοχή, αλλά παράλληλα είναι αρκετά "ανεξάρτητα" ώστε να μπορούν να αυτοεξυπηρετηθούν και μόνα τους αν χρειαστεί χωρίς να σου γίνουνε "βάρος" ας το πούμε.

Με δυο λόγια θα σου πω πως θεωρώ,όσο μπορώ αντικειμενικότερα, πως ο Ερνέστο έχει βελτιώσει τόσο εμένα σαν άνθρωπο όσο και τη σχέση μου με τη σύντροφό μου και άλλους ανθρώπους.Αλληλεπιδρούν μαζί μας και φαίνεται.
 
@ErnestoTheParrotlet ευχαριστώ για την απάντηση :)
Να συμπληρώσω και κάτι που ξέχασα να αναφέρω, πιστεύετε πως η κοινωνική συμπεριφορά ή και γενικότερα η συμπεριφορά του πουλιού επηρεάζεται απο το φύλο σε αυτά τα είδη;

Για ringneck που διάβασα εδώ σε άρθρο έλεγε ότι τα θηλυκά απλά δαγκώνουν πιο δυνατά και μιλάνε λίγο περισσότερο η λιγότερο. Ίσως να υπάρχει κάτι παρόμοιο και για τα parrotlet ή τα lovebirds. Βάση λογικής όμως είτε σε ανθρώπους είτε σε ζώα ακόμη και σε αδέρφια που έχουν μεγαλώσει με τον ίδιο τρόπο και έχουν δώσει τα ίδια πρότυπα οι "γονείς" τους είτε είναι αγόρια είτε κορίτσια έχουν πάντα διαφορετικό χαρακτήρα. Άρα σαν προσωπική άποψη η συμπεριφορά του κάθε ζωντανού οργανισμού εξαρτάται συνήθως από το πως θα συμπεριφερθείς απέναντι του.
 
Να συμπληρώσω για τα πάροτλετ ότι τα αρσενικά έχουν πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να μιλήσουν απ' τα θηλυκά. Προσωπικά ποτέ δε με ένοιαζε το θέμα της ομιλίας βέβαια, απλά το αναφέρω σε περίπτωση που αναρωτιέσαι.
 
Η σιωπή σε έναν παπαγάλο είναι θησαυρός. Δαγκωτό θηλυκό; χα χα
Α, άλλο σιωπή άλλο ομιλία (εννοούσα να λέει λέξεις). Πάντως δεν είναι και τόσο φωνακλάδικα τα πάροτλετ, εάν είναι ευτυχισμένα και χαλαρά δεν σε ξεκουφαίνουνε.
 
Α, άλλο σιωπή άλλο ομιλία (εννοούσα να λέει λέξεις). Πάντως δεν είναι και τόσο φωνακλάδικα τα πάροτλετ, εάν είναι ευτυχισμένα και χαλαρά δεν σε ξεκουφαίνουνε.
Σωστά πράγματι είναι πιο ήσυχα τα παρροτλετ, κρίμα που δεν μιλούν και τα θηλυκά αλλά δεν είναι και πρόβλημα αυτό
 
Νομίζω πως ναι, κάποια στιγμή θα υπάρχει τέτοιο θέμα, με όσο κίνδυνο συνεπάγεται αυτό.
Θα έλεγα να πάρεις πάροτλετ, διότι τα lovebirds τσιρίζουν πολύ δυνατά, και από όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα, δεν μου φαίνονται και τόσο κοινωνικά όσο τα πρώτα.
 
:)Γιώργο όπως καταλαβαίνεις είμαι υπέρ της αγοράς parrotlet και συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψε ο Διονύσης.
Σε σχέση με τον χαρακτήρα τους ένα έχω να πω: κάθε πουλάκι είναι τόσο διαφορετικό από το άλλο!
Κάποια πχ έχουν ιδιαιτερότητες (βλ Μαριόνι) και κάποια άλλα όχι (βλ Κάρλο-Λήδα). Τα αρσενικά έχουν δυνατότητα ομιλίας ενώ τα θηλυκά όχι. Πιστεύω πως με μια σωστή διατροφή (όχι πρωτεΐνες) και με τις σωστές ώρες ύπνου (12+) δεν θα αντιμετωπίσεις προβλήματα ωοτοκίας, πχ ο Κόκι το cockatoo μας απεδείχθει πως είναι θηλυκό (κάνοντας αυγό) μετά από 25 χρόνια (τότε δεν γίνονταν τεστ DNA).
Και τώρα στην περίπτωση της Λήδας το ίδιο πρόγραμμα ακολουθώ. Είναι πιο δύσκολο φυσικά από τη στιγμή που συζεί με τον Μάριο (έστω κι αν υπάρχει το χώρισμα), αλλά πιστεύω πως δεν θα δούμε αυγά (σίγουρα άσπορα από τη στιγμή που ο Μάριος δεν δείχνει να έχει καμιά διάθεση για ''στενότερες'' σχέσεις μαζί της).
 
Θα συμφωνήσω με όλους σε ότι αφορά τα παροτλετ. Απλα όμως για να μην αδικούμε τα Lovebirds είναι εξίσου υπέροχα πουλάκια. Στα μείον τους θα βάλω την έλλειψη δυνατότητας ομιλίας και το ότι δεν είναι διμορφικα. Για εμένα όμως είναι πιο όμορφα πουλιά, με καλύτερο σωματοτυπο και περισσότερες χρωματικές μεταλλάξεις. Την φωνή τους δεν θα την χαρακτήριζα ενοχλητική. Αντιθέτως εμένα μου φαίνεται κατά κάποιο τρόπο μελωδική. Και φυσικά δεν θα παραλείψω τον γλυκύτατο και παιχνιδιαρικο χαρακτήρα τους. Ότι και να επιλέξεις τελικά, είμαι βέβαιος ότι θα μείνεις ικανοποιημένος.
 
Back
Top