Φροντίδα Parrotlet δαγκώνει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tselehub
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tselehub

PB New Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2017
Μηνύματα
121
Πόλη
Βόλος
Σχεδον δευτερον μηνας με το δευτερο parrotlet μου, και εχει(για μενα) παραξενη συμπεριφορα. Το πηρα 2.5 μηνων και ημερο. Δαγκωνει πολυ καταρχην. Ενω δεν φοβαται πολυ σχετικα, δλδ εννοω πεταει πανω μ οποτε θελει, εχει θεμα με το δερμα ομως, οπου δει δερμα το δαγκωνει και δεν ξεγελιεται με κεχρι. Θελει εκει να δαγκωσει δερμα.Υπαρχουν φορες που θα κατσει να χαλαρωσει ακομα και πανω στο χερι και θα τον χαιδευω ποση ωρα μεχρι να βαρεθω εγω, υπαρχουν ομως και στιγμες που ειναι οι περισσοτερες που βλεπει χερια και δεν ψηνεται ιδιαιτερα να τον ακουμπησεις. Η ο πρωτος που πηρα ηταν τερμα ευκολος, δλδ ανοιξα κλουβι την πρωτη μερα, και δεν κατεβηκε ποτε ξανα απο πανω μου. Και κανενα θεμα με δαγκωμα. Η αυτος ειναι αρκετα δυσκολος. Τι λετε?
 
  • Like
Αντιδράσεις: pns
Είναι και αναλόγως τον χαρακτήρα του κάθε πουλιού. Ακόμα είναι σχετικά αρχή που σε δοκιμάζει ακόμα, πιστεύω θα το ελλατωσει στην πορεία αλλά δε νομίζω να το κόψει τελείως. Εμένα ο κονιουρος μου δάγκωνε πολύ στην αρχή ενώ τώρα παρόλο που το έχει ελλατωσει δαγκώνει ακόμα που και που. Αν και θα δείξει, ποτέ δε ξέρεις.
 
@Kleos διορθωση. Σχεδόν πρώτος μήνας πρωτος μηνας που τον εχω οχι δευτερος
 
  • Like
Αντιδράσεις: pns
Για σένα παράξενη, για πάροτλετ συνηθισμένη. 😄 Έτσι είναι τα περισσότερα, τζαναμπέτικα.

Διάβασε αν θέλεις κι αυτό. https://community.petbirds.gr/threads/Παραδείγματα-στοιχεία-του-ιδιαίτερου-χαρακτήρα-των-parrotlets.35358/
Αρα δεν ειναι αγριο φανταζομαι, απλα μου ερχεται τσαμπουκαλεμενος? 🤣
 
Το πουλακι ειναι μικρο,για τα επομενα 1-2 χρονια θα διαμορφωνει χαρακτηρα.

Τα Parrotlets κοβουν κομματακια,οποτε το κρατας μακρια απο το προσωπο.
Σε 2 χρονια θα με αναγνωρισετε απο τα δοντια αν συνεχισει ετσι 🤣 🤣

Κατι ακομα, η παρουσια δευτερου παπαγαλου επηρεάζει την συμπεριφορα του στην εξοικείωση με εμενα? Γιατι σε λιγες μερες ξεκιναω να τα βγαζω μαζι, και ηδη εχουν καθημερινη οπτικη επαφη.
 
@tselehub απο περιεργεια και μονο , σε ενα αντρικο χερι δεν αντεχεται το δαγκωμα του?
Μου έχουν αφήσει σημάδι στο δάχτυλο δαγκώνοντάς με πάνω από το δερμάτινο γάντι εργασίας που χρησιμοποιώ για να τα πιάνω. Πιστεύω να σε βοήθησα.
 
Εμένα πάλι μετά από δύο + μήνες που έχω parrotlet δεν με έχει δαγκώσει κανένα, βέβαια είμαι πάντα επιφυλακτικός και προσέχω πολύ όταν είναι και τα παιδιά αλλά μέχρι τώρα μόνο με δοκιμαστικά τσιμπηματακια την έχω βγάλει. Προσπαθώ όσο μπορώ να κάνω ήρεμες κινήσεις όταν έχω το χέρι μου μέσα και πάντα μιλάω ήρεμα και γλυκά. Είναι πολύ νευρικά άμα βάλω κάποιο γάντι οπότε πλέον το αποφεύγω τελείως. Όταν βγαίνουν για πέταγμα, εκτός του κλουβιου με λίγο κεχρι στην άκρη της πατηθρας, ανεβαίνουν αμέσως και μπαίνουν μέσα στο κλουβί με ιδιαίτερη ευκολία.
 
Back
Top