Διατροφή Parrotlet δεν τρώει φρούτα και λαχανικά

Εγγραφή
27 Δεκ 2018
Μηνύματα
22
Πόλη
Μαρκόπουλο
Καλησπερα σε ολους! Εχω ενα παπαγαλακι παρροτλετ τον ριβερ για τους παλαιοτερους! Εχουμε ενα μικρο θεματακι ομως με τον κυριο καθως δεν καταδέχεται και πολυ τα φρουτα και τα λαχανικα! Για παραδειγμα του εβαλα καρασια ουτε να τα δει μαρουλι τσιμπησε λιγο αλλα οχι κατι ιδιαιτερο καροτο και μπροκολο και καποιες φπρες μηλο τρωει. Καθημερινα τρωει ή σπορους αυτους που ειχε απο μικρος απο οταν τον πηραμε απο τον εκτροφεα του χωρις ηλιοσπορους ή πελλετς και που και που το βαζω και αυγουλακι. Δεν ξερω αμα εχετε να μ προτεινετε κατι εναλλακτικο ισως αν τα Πολτοποιούσα ευχαριστω εκ των προτερων
 
@Sissy δεν εχω καποια συγκεκριμενη ωρα θα επρεπε; Σε διαφορες ωρες της ημερας του βγαζω τα σπορακια η το πελλετ αντιστοιχα και του βαζω στο μπολακι του φρουτακια και λαχανικα αλλα δεν δινει και ιδιαιτερη σημασια παει τα βλεπει ακουμπαει το ραμφος να δει τι ειναι και φευγει
[automerge]1656013681[/automerge]
@Sissy επισης απο μικρος του εβαζα διαφορα ομως προσφατα διαβασα οτι τα περισσοτερα φρουτα και λαχανικα επιτρεπονται οποτε προσπαθω να εμπλουτίσω την διατροφη του
 
Σε διαφορες ωρες της ημερας του βγαζω τα σπορακια η το πελλετ αντιστοιχα και του βαζω στο μπολακι του φρουτακια και λαχανικα
Δοκίμασε να βάζεις λαχανικά και φρούτα, αφού αφαιρεθούν οι σπόροι, το πρωί που πεινάνε πιο πολύ.
Ίσως με το τρόπο αυτό τσιμπήσει περισσότερο.
Αυτό κάνω κι εγώ στους παπαγάλους, λαχανικά και όσπρια το πρωί μαζί με λίγα pellets, και μίγμα σπόρων από το μεσημέρι και μετά.
Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι παπαγάλοι προτιμούν τους σπόρους, και ιδιαίτερα τους λιπαρούς.
Χρειάζεται επιμονή και υπομονή για να καταφέρουμε να προσφέρουμε στα πουλιά μία πιο θρεπτική και υγιεινή διατροφή, γιατί δεν είναι όλα συνεργάσιμα στο θέμα του φαγητού.
 
Αυτό κάνω κι εγώ στους παπαγάλους, λαχανικά και όσπρια το πρωί μαζί με λίγα pellets, και μίγμα σπόρων από το μεσημέρι και μετά.
Κι εγώ το ίδιο κάνω!
 
Δοκίμασε να βάζεις λαχανικά και φρούτα .... .... το πρωί που πεινάνε πιο πολύ.
Εγώ στο καναρίνι μου που δεν τρελαίνεται για αυτγοτροφή, του τη δίνω πάντα μια μέρα πριν του ανανεώσω το μείγμα των σπόρων. Τότε που στην ταΐστρα έχει μείνει μόνο ασπούρι, βρώμη και μια αχνή υποψία από το κανναβούρι και το νίζερ που υπήρχαν κάποτε! Και τότε την τρώει. Man vs bird σημειώσατε 1 χεχε 😈

(βέβαια άμα είναι κάτι να μην το θέλει καθόλου, νομίζω δε θα το φάει ποτέ)
 
κι εγω του βαλα αυγο. Τιποτα.
του βαλα καροτα σε φλοιδες τιποτα.
ανανα ουτε καν, μπανανα το ιδιο.
αυτο με τους σπορους τι ειναι; εξτρα απο την βασικη τροφη του;
 
αυτο με τους σπορους τι ειναι; εξτρα απο την βασικη τροφη του;
Αυτό που εννοούν στην προκειμένη περίπτωση είναι ότι αποβραδίς αφαιρούν τη βασική του τροφή (σπόρους) και το πρωί που τα πουλιά πεινούν, για λίγη ώρα τους δίνουν λαχανικά ή φρούτα (λιγότερο συχνά τα φρούτα από τα λαχανικά) ώστε τελικά τα πτηνά να καταναλώσουν τουλάχιστον κάποιες ποσότητες από αυτά, μέχρι που να τα αποδεχτούν. Έπειτα, επαναφέρουν τους σπόρους στο κλουβί.
Γενικά υπάρχουν και κεράσματα από έξτρα σπόρους, σπόρους δλδ που δεν περιλαμβάνονται καθόλου ή περιλαμβάνονται σε μικρό ποσοστό στο βασικό μείγμα σπόρων, που δίνονται ανάλογα με την εποχή, το βάρος και τις ιδιαίτερες ανάγκες του πτηνού.
 
Back
Top