Φροντίδα Parrotlet και διακοπές

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tzimisce
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tzimisce

PB New Member
Εγγραφή
27 Σεπ 2019
Μηνύματα
55
Πόλη
Αθήνα
Και μία ερώτηση ακόμη, που νομίζω ότι προβληματίζει αρκετά όσους θα το πάρουν.
Σε περίπτωση διακοπών, όπου το πουλάκι θα έρθει μαζί μας αλλά το περιβάλλον είναι μάλλον αφιλόξενο για να είναι ελεύθερο (άλλα ζώα τριγύρω, κίνδυνος να φύγει κλπ), δύο εβδομάδες μέσα σε κλουβί, αλλά να ασχολούμαστε μαζί του καθημερινά, θα το πειράξει;
Ή πρέπει απαραίτητα να βρεθεί τρόπος να πετάει για έστω μισή ή μία ώρα την ημέρα;
Ευχαριστώ
 
Προσωπικά θεωρώ ότι το σημαντικό είναι να έρθει μαζί σας και να είναι ασφαλές. Από εκεί και περα, καλό θα ηταν αν υπάρχει τρόπος να βγαίνει εστω για δέκα λεπτά, χωρίς να κινδυνεύει από ανοιχτά παράθυρα, τετράποδα κτλ, για να ξεπιανεται και να διατηρήσετε τις καλές σχέσεις μαζί του. Δύο εβδομάδες δεν είναι μικρό διάστημα.
 
Και μία ερώτηση ακόμη, που νομίζω ότι προβληματίζει αρκετά όσους θα το πάρουν.
Σε περίπτωση διακοπών, όπου το πουλάκι θα έρθει μαζί μας αλλά το περιβάλλον είναι μάλλον αφιλόξενο για να είναι ελεύθερο (άλλα ζώα τριγύρω, κίνδυνος να φύγει κλπ), δύο εβδομάδες μέσα σε κλουβί, αλλά να ασχολούμαστε μαζί του καθημερινά, θα το πειράξει;
Ή πρέπει απαραίτητα να βρεθεί τρόπος να πετάει για έστω μισή ή μία ώρα την ημέρα;
Ευχαριστώ

Η περίοδος των διακοπών (μας) σε ότι έχει σχέση τα πουλιά θα πρέπει ν΄αντιμετωπίζεται υπεύθυνα.
Η αλλαγή χώρου-περιβάλλοντος δεν θα το επηρεάσουν, εφόσον βρίσκεται μαζί με τους ανθρώπους που αναγνωρίζει ως δικούς του.
Οι αλλαγές συνθηκών της ζωής του όμως μπορεί να επιφέρουν έως και πολύ άσχημα αποτελέσματα (στρες-μάδημα).
Τι εννοώ:
Ενώ περνούσε ώρα εκτός κλουβιού, τώρα δεν θα βγαίνει...
Συνήθιζε να πετά και στις διακοπές δεν θα έχει αυτή την δραστηριότητα...
Ενώ είχε συνεχώς συντροφιά (για πολλές ώρες), δεν θα έχει πια...
Ενδέχεται ξαφνικά ''να εισβάλουν'' στον χώρο (δωμάτιο) του άλλα ζώα...
Δεν ακούει-βλέπει τηλεόραση-ράδιο ενώ αυτά υπήρχαν στην καθημερινότητα του
και διάφορα άλλα...
Φαντάζομαι πως όλο και κάποιο δωμάτιο θα μπορεί να το φιλοξενήσει με ασφάλεια δηλ με κλειστή-κλειδωμένη πόρτα στις εξόδους του (το θεωρώ απαραίτητο η πόρτα να είναι κλειδωμένη εκτός σπιτιού και τα παράθυρα κλειστά επίσης.
Με λίγη προσπάθεια και σκέψη θα καταφέρετε να μην στερηθεί (εντελώς) τις συνήθειες και τις δραστηριότητες της καθημερινότητας του...
Με αυτό τον τρόπο όλοι θα περάσετε καλά, πχ θα έχει τη δυνατότητα να γνωρίσει και άλλους ανθρώπους κι άλλα ζώα (μέσα στο κλουβί του και υπό αυστηρή επίβλεψη, η διάρκεια του ταξιδιού τα διασκεδάζει κτλ).
 
Κάνεις το καλύτερο δυνατό... Και μόνο που μπορείτε να τον πάρετε μαζί, μου φαίνεται οκ...
Αν είναι ο χώρος ακίνδυνος, γιατί να μην τον αφήνεις έξω;

Σκέψου ότι υπάρχουν πουλιά που λόγω διακοπών αλλάζουν εντελώς περιβάλλον, δε βγαίνουν από το κλουβί καθόλου (εκεί που έβγαιναν καθημερινά) και δε βλέπουν και αυτόν που εμπιστεύονται καθόλου ☹
 
Θα τον βγάζετε μέσα στο δωμάτιο με κλειστά παράθυρα, κουρτίνες, πόρτες και να καλύψεις τον καθρέφτη που έχει εκεί.. Έστω για μισή ωρίτσα... Θα δεθείτε περισσότερο. Είναι πολύ ωραία εμπειρία κ θα την απολαύσετε και οι δύο πλευρές.. 😉
 
Παρέα θα έχει σίγουρα και θα ασχολούνται μαζί του πολύ περισσότερο (τα παιδιά δεν θα διαβάζουν), ίσως και περισσότερος κόσμος από ότι στο σπίτι μας.
Κλειστά όλα, μάλλον μόνο στο μπάνιο μπορεί να τα έχουμε αλλά θα βρεθεί μία άκρη.
Όχι ότι πετάει και τρελά, ή το αφτί μου θα ξεψειρίζει ή θα προσπαθεί να βγάλει το ρολόι της γυναίκας μου. :D
 
Back
Top