Φροντίδα Parrotlet κλαίει όλη την ώρα και θέλει κι άλλη κρέμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Xrhstosk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Xrhstosk

PB New Member
Εγγραφή
7 Αυγ 2020
Μηνύματα
258
Πόλη
Καρδίτσα
Παιδιά βοήθεια δεν ξέρω τι να κάνω το παρροτλετ κλαίει όλη την ώρα και θέλει κιαλλη και κιαλλη κρέμα συνεχος...ο εκτροφέας μου είπε θα το δοσω την κρέμα για μια μέρα ακόμα (το πήρα Τετάρτη) και θα την σταματήσω την επόμενη (έπρεπε υποτίθεται να έχει σταματήσει να τρώει την Πέμπτη βράδυ... Και σήμερα είναι Σάββατο πρωί και ισα ίσα αγκιζει την τροφή την κανονική και όλο ζητάει κρέμα...τι να κάνω ... Αν την σταματήσω θα παιθανει; Τι να πω αυτό το πράγμα ζητάει συνεχια
 
Αφού το πουλάκι δεν τρώει υποχρεωτικά θα του δώσεις κρέμα, δεν μπορείς να το αφήσεις νηστικό. Οπωσδήποτε να μιλήσεις με τον εκτροφέα του. Εγώ θα του το πήγαινα πίσω κα θα το έπαιρνα μετά από 10 15 μέρες εντελώς απογαλακτισμένο Τι ηλικία σου είπε πως έχει? Γιατί το πήρες αφού θα έπρεπε να το ταΐσεις "έστω" και μια μέρα?
 
@Sissy ο εκτροφέας μου είπε πως ήταν έτοιμο και είχε απογαλακτιστει αλλά όταν πήγα να το πάρω μου δίνει μια κρέμα και μου λεει δώστου για μια μέρα ακόμα για να είμαστε σίγουροι...μου τα άλλαξε λίγο ναι αλλά που να φανταστώ...στο τηλέφωνο μου ειχε πει πως ήταν ετοιμο
 
Δίνε του Χρήστο κρέμμα, μην το αφήνεις έτσι γιατί θα αδυνατίσει ο οργανισμός του. Μάλλον ο εκτροφέας σου έχει άλλη ιδέα για το τι σημαίνει απογαλακτισμός, αλλά τώρα πια όλα αυτά δεν έχουν σημασία. Σημασία έχει το καλώς έχειν του μικρού σου.
 
@ianos πήρα τηλλεφωνο τον εκτροφέα να συνενωηθω και άρχισε και μου έλεγε κάτι πράγματα ότι να το ταιζω το βράδυ μόνο για να μην είναι 8 ώρες νηστικό και την άλλη μέρα να το αφήνω και θα τρώει μόνο του...βέβαια εγώ δεν τον πολυπιστευω αυτό το καημένο είναι αδύνατο και ζητάει συνεχια φαγητο
 
Το πουλάκι είναι μικρό κι ευαίσθητο. Απορώ ποιος πούλησε σε 14χρονο παιδί, πουλί που τρώει ακόμη κρέμα. Πραγματικά απορώ.

Ξέρεις να το ταίσεις κρέμα, σου έδειξε? Αν σου έδειξε τάισε το για όσο διάστημα ζητάει. Τα ζώα δεν απογαλακτίζονται με ημερομηνίες. Απο την κρέμα δεν πέθανε κανείς. Απο την πείνα όμως...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στο θέμα που παρουσιάζεις το πουλάκι, η τροφή στο δοχείο είναι ακατάλληλη για πάρροτλετ. Γι αυτό δεν τρώει. Κακώς ο εκτροφέας δεν σου έδωσε λίγη από την τροφή που το τάιζε. Αν μπορείς να βρεθείς με τον εκτροφέα ζητά του να σου δώσει λίγη τροφή. Και Δευτέρα πρωί αγοράζεις μια καινούρια. Όσο σου ζητάει κρέμα δίνε του. Τι ηλικία έχει ακριβώς γνωρίζεις;
 
@Φοίβος ναι μου έδωσε μια σύριγγα και λίγη κρέμα σε αλουμινόχαρτο μου είπε να του δίνω 3 εμελ για μια ακόμα μέρα το πρωί και το βράδυ (όπως ειπα πριν όμως ακόμα του δίνω γιατί ζητάει τροφή ) στο κλουβί του έχω και τροφή για μικρούς παπαγάλους συσκευασμενη της vadigran αλλά και αυτήν που είδατε..τώρα είναι Σάββατο άρα αναγκαστικά θα πάρω καινούρια την δευτερα
[automerge]1602350714[/automerge]
@jk1980 μου είπε είναι γύρω στις 40-45 μέρες
[automerge]1602350909[/automerge]
Παιδιά επησης η κρέμα μου τελειώνει και ο εκτροφέας αποσο ξέρω θα είναι θεσσ/νίκη μέχρι την Τετάρτη δεν ξέρω τι να πω θα πρέπει να πάρω καινούρια και άμα δεν υπάρχει η συγκεκριμένη τι θα κάνω? Είναι εφικτό να του αλλάξω την κρέμα τόσο απότομα και σε αυτό το στάδιο επησης τρώει παρά μα παραπολυ κεχρι...λέτε να πεινάει και να το τρώει επειδή δεν μπορεί να φάει την άλλη τροφη
 
Προς ενημέρωση όσων μας διαβάζουν, τα πάρροτλετ που ταΐζονται από τους γονείς τους απογαλακτίζονται στις 40 μέρες. Αυτά που ταΐζονται με κρέμα στο χέρι χρειάζονται αρκετές παραπάνω μπορεί και 60 ημέρες, μπορεί και παραπάνω ανάλογα το πουλάκι. Δεν έχουν την καθοδήγηση των γονιών στο πως να τρώνε τα σπόρια και συνήθως παίζουν με αυτά. Βάλε αυγό βρασμένο για 15 λεπτά, λογικά θα δοκιμάσει να φάει και πάρε και millet. Βοηθάει την περίοδο του απογαλακτισμού. Αν συνεχίσει να ζητάει κρέμα ή θα πρέπει να σου δώσει ο εκτροφέας ή θα πρέπει να αγοράσεις. Από ποιον εκτροφέα το πήρες;
 
@jk1980 να σου πω την αλήθεια δεν τον ξέρω καν απλά ρώτησα μια φορά τύχεα στο πετ σοπ άμα ξέρουν κανέναν εκτροφέα για παρροτλετ και μου είπαν ότι είχαν έναν πελάτη μου εκτρέφει παρροτλετ...και έτσι απλά συνενοηθικαμε και το πγρα...μόνο το τηλλεφωνο του ξέρω
[automerge]1602355812[/automerge]
Απλά μου έλεγε ο πετσοπας ότι είναι πολύ καλός και ότι όλοι είναι ευχαριστιμενοι και τετια και λέω ωραία καλός θα είναι δεν ξέρω πως την πάτησα ετσι
 
@Xrhstosk Ωχ τι έπαθες και εσύ.. 😢ένα χρόνο μικρότερος μου είσαι και ξέρω πως είναι να μην μπορείς να βοηθήσεις το ζωάκι σου😢Το είχα πάθει με την θυληκιά κανάρα μου,οπου ο εκτροφεας νομιζε ότι ήταν απογαλακτισμενη και τελικά έγινε το χειρότερο.. Σου εύχομαι να βοηθήσεις το πουλακι όσο μπορείς περισσότερο❤️️️️️
 
@Xrhstosk , όλα καλά θα πάνε, μην ανησυχείς. Κάνε αυτά που σου είπε ο Γιάννης, @jk1980 , και αύριο πρωί στέλνεις κάποιον να πάρει κρέμα από το πετσοπ, εκτός κι αν ...καταφέρεις να εντοπίσεις το τηλέφωνο του πετσοπά και τον παρακαλέσεις να σου δώσει σήμερα κρέμα. Δες στο διαδίκτυο τα πετσοπ της περιοχής σου, κι ενδεχομένως κάποιο μπορεί να έχει και τηλέφωνο κινητό...
 
Καλημερα, σηκώθηκα πριν λίγο και τάισα το παπαγαλάκι πάνω από 4-5 ml κρέμα και έφαγε και millet (παρόλο που ζητάει κιαλλο συνεχος) η κρέμα δεν νομίζω να φτάσει μέχρι το βράδυ και αυτό τρώει τρεις φορές την μέρα...εποικηνωνησα με 2 πετ σοπ που ξέρω και λένε πως δεν γίνετε να μου βρούνε κρέμα ο ένας ήταν εκτός πολλής και ο άλλος μου είπε απλά δεν γίνετε...εγώ άντε και να βρω κρέμα...είναι εφικτό να του την αλαξω τόσο απότομα ενοω από αυτήν που είχε συνηθίσει να τρώει ξαφνικά να του ταιζω μια άλλη κρέμα διαφορετικής μαρκας
 
είναι εφικτό να του την αλαξω τόσο απότομα ενοω από αυτήν που είχε συνηθίσει να τρώει ξαφνικά να του ταιζω μια άλλη κρέμα διαφορετικής μαρκας
Δυστυχώς δεν έχεις άλλη επιλογή.
 
Αχ το παρροτλετ έχει φάει όλη την κρέμα και πεινάει κιαλλο...έχει αδυνατίσει στο max και δεν έχει μείνει καθόλου κρέμα...θα πάρω τον εκτροφέα να του ρίξω μια μπιχτη και μετά θα του πω να μαζέψει τα πραγματακια του από εκεί που είναι και να έρθει εδώ να μου δώσει κρέμα...ένα πια μια δουλειά έχεις να πουλήσεις εναν υγιες παπαγάλο... Απυτεχες και σε αυτό😡
 
@Xrhstosk Δοκίμασε να δώσεις βρασμένο αυγό λιωμένο (χωρίς τσοφλι) με λίγο νεράκι και βάλτο σε σύριγγα.Δεν είναι ότι καλύτερο αλλά είναι λύση έκτακτου ανάγκης και αύριο πρωί πρωί κρέμα.
 
Back
Top