Ασθένειες Parrotlet κοιμάται συνέχεια και όταν ξυπνάει τρώει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gfakoss
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gfakoss

PB New Member
Εγγραφή
24 Δεκ 2020
Μηνύματα
29
Πόλη
Καβάλα
Καλημέρα και χρόνια πολλά.η ενασχόληση μου με τα παπαγαλάκια άρχισε περιση που πήρα στην κόρη μου ένα cockatiel. Το είχαμε περίπου ενάμιση χρόνο , το αγαπήσαμε , μας κελαηδούσε πολύ όμορφα ώσπου μια μέρα καταλάβαμε ότι είναι αδιάθετο. Το πήγαμε σε δύο κτηνιάτρους αλλά τελικά κατέληξε. Στεναχωρηθήκαμε πολύ και αποφασίσαμε να πάρουμε ένα άλλο. Μετά από 10 μέρες ψάξιμο στο διαδίκτυο αποφασίσαμε να πάρουμε ένα parrotlet. Πήραμε μια κουκλίτσα του 2020 από ότι λέει το δαχτυλίδι της. Την έχουμε 5 μέρες αλλά μας φαίνεται και αυτή κάπως αδιάθετη. Συνέχεια κοιμάται φουσκωμένη και όταν ξυπνάει τρώει σαν τρελή. Η κουτσουλιές της επίσης είναι λίγο νερουλές. Αν μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου πει αν είναι φυσιολογικό.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@gfakoss καλησπέρα, βρίσκεται στο ίδιο κλουβι που ήταν το κοκατιλ; Έχει γίνει απολύμανση; Μπορεί να είναι από το στρες της αλλαγής αλλά ο καλύτερος σύμβουλος αυτήν την στιγμή είναι ο πτηνιατρος.
 
Καλησπέρα στην παρέα.η γιατρός μου είπε πως δεν έχει κάτι παθολογικό και πως απλά είναι στρεσαρισμενη.μου έδωσε μόνο κάποιες βιταμίνες σε σταγόνες για να πάρει λίγο τα πάνω της.Ευχαριστω για το ενδιαφέρον
 
Φυσικα παντα η γνωμη του γιατρου ερχεται πρωτη , αλλα πουλακι που συνεχεια κοιμαται φουσκωμενο κατα την διαρκεια της ημερας και ξυπναει για να φαει μονο συγκεντρωνει αρκετες πιθανοτητες να πηγαινει κατι στραβα.

Το οτι δεν εχει κατι παθολογικο απο ποιες εξετασεις προεκυψε?
 
Απο που το πήρατε το πουλάκι? Μπορείς να μας πεις τι γράφει το δαχτυλίδι μήπως καταλάβουμε ποιανού εκτροφή είναι και την ακριβή της ηλικία? Τα πολύ νεαρά πουλάκια ρίχνουν μερικούς σύντομους ύπνους και μέσα στην ημέρα όχι συνέχεια όμως.
 
Εξετάσεις αίματος δεν έκανε.ειδε τις κουτσουλιές στο μικροσκόπιο.το δαχτυλίδι είναι πράσινο, γράφει νομίζω Τσεχία και 20 η κτηνίατρος μου είπε ότι είναι περίπου έξι μηνών
 
Εξετάσεις αίματος δεν έκανε.ειδε τις κουτσουλιές στο μικροσκόπιο.το δαχτυλίδι είναι πράσινο, γράφει νομίζω Τσεχία και 20 η κτηνίατρος μου είπε ότι είναι περίπου έξι μηνών
Το δαχτυλίδι γράφει 42 ΑΖ 9240 20 60 παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει ας μου πει τι σημαίνουν
 
Σε ευχαριστώ φίλε μου
[automerge]1609339671[/automerge]
Σε ευχαριστώ φίλε μου
Μεγάλο ταξίδι έκανε το καημένο.πρεπει να είμαι ο μοναδικός στο forum που έχω παπαγαλάκια από το Αζερμπαϊτζάν
 
Τελευταία επεξεργασία:
Parrotlet από το Αζερμπαϊτζάν ακούγεται σχεδόν σαν ανέκδοτο. 🙂

Το πιθανότερο είναι το AZ να αναφέρεται στα αρχικά (κωδικοποίηση) της μίας εκ των τριών γερμανικών ομοσπονδιών εκτροφέων πτηνών (Vereinigung fur Artenschutz, Vogelhaltung und Vogelzucht).

 
Τα δαχτυλίδια που αναγνωρίζονται από τις διεθνείς ομοσπονδίες έχουν την παρακάτω μορφή :
ΕΟΟ G 285 L 20 15
Η οποία διαβάζετε ως εξής :
ΕΟΟ Κωδικός ομοσπονδίας
G Κωδικός συλλόγου
285 Κωδικός εκτροφέα
L Κωδικός διαμετρήματος δαχτυλιδιού
20 Έτος γέννησης (σε συνάρτηση με το χρώμα του δαχτυλιδιού - για το 2020 το χρώμα ήταν πράσινο)
15 Αύξων αριθμός πουλιού
Το συγκεκριμένο δαχτυλίδι, αν μας το έχεις γράψει σωστά, μου κάνει είτε προσωπική δημιουργία του εκτροφέα είτε δημιουργία μη αναγνωρισμένου συλλόγου. Το ΑΖ ίσως δηλώνει αρχικά του ονόματος του εκτροφέα και όχι απαραίτητα χώρα προέλευσης. Θα μπορούσε να είναι από οπουδήποτε. Το 20 μάλλον αναφέρεται στο έτος γέννησης, το 60 ή το 42 είναι ο αύξων αριθμός του πουλιού. Οι υπόλοιποι αριθμοί δεν γνωρίζω τι μπορεί να σημαίνουν. Τι χρώμα έχει το δαχτυλίδι;
Parrotlet από το Αζερμπαϊτζάν ακούγεται σχεδόν σαν ανέκδοτο.
Συμφωνώ απόλυτα Σταύρο. @Stavros

Από ποιον το πήρες το πουλάκι, αν επιτρέπετε;
 
Χαιρετώ και πάλι την παρέα .η Τιτίκα μας δείχνει μια χαρά.μαλλον είχε δεχτεί πολύ μπουλινγκ στο κλουβί που ήταν με άλλα τρία παροτλετ.θελω να ρωτήσω τους φίλους πόσα γραμμάρια πρέπει να τρώει φυσιολογικα την ημέρα γιατί αυτή μου φαίνεται ότι τρώει συνέχεια.Ευχαριστω!
 
η Τιτίκα μας δείχνει μια χαρά.μαλλον είχε δεχτεί πολύ μπουλινγκ στο κλουβί που ήταν με άλλα τρία παροτλετ
Χαίρομαι που το θέμα είχε ευχάριστη κατάληξη.

θελω να ρωτήσω τους φίλους πόσα γραμμάρια πρέπει να τρώει φυσιολογικα την ημέρα γιατί αυτή μου φαίνεται ότι τρώει συνέχεια
Η ερώτηση αυτή μεταφέρθηκε εδώ https://community.petbirds.gr/threa...ην-ημέρα-πρέπει-να-τρώει-ένα-parrotlet.40594/
 
Back
Top