Φροντίδα Parrotlet κοιμάται το βράδυ στα κάγκελα με το κεφάλι προς τα κάτω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης iolithos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

iolithos

PB New Member
Εγγραφή
14 Αυγ 2020
Μηνύματα
32
Πόλη
Αθήνα
Γειά σας, το ήμερο parrotlet που πήρα από μωρό (τώρα 9 μηνών) κοιμάται το βράδυ στα κάγκελα, στο ιδιο σημείο πάντα, με το κεφάλι προς τα κάτω.
Μπορεί κάποιος-α να το ερμηνεύσει αυτό; Δεν έχει κανένα άλλο πρόβλημα διατροφής, συμπεριφοράς κτλ.
Σας ευχαριστώ.
 
Και του δικού μου, μία από τις στάσεις ύπνου του είναι πάνω στο μπολάκι του φαγητού και να είναι σκυμμένος προς τα κάτω σαν να του έπεσε κανένα φιστίκι και το ψάχνει.
 
Δεν είναι κάτι "περίεργο" μιας και υπάρχουν αναφορές και από άλλους για τέτοια περιστατικά. Εγώ προσωπικά δεν ξέρω ποια είναι η ερμηνεία του όμως. Δηλαδή κοιμάται πάντα έτσι; Έχεις παρατηρήσει μήπως το κάνει και μέσα στη μέρα σε συγκεκριμένες φάσεις; Εμένα π.χ καμιά φορά κρεμιούνται έτσι απτά κάγκελα όταν κάτι τα τρόμαξε. Έχεις παρατηρήσει να συμβαίνει κάτι αντίστοιχο;
 
@HxC ...κοιμάται έτσι μόνο το βράδυ.... Τις υπόλοιπες ώρες στο κλαδί, στην κούνια, τρώει και την βγάζω έξω αρκετά....
[automerge]1661506384[/automerge]
@marapo Το κλουβί είναι μεγάλο και άνετο...
 
Γειά σας, το ήμερο parrotlet που πήρα από μωρό (τώρα 9 μηνών) κοιμάται το βράδυ στα κάγκελα, στο ιδιο σημείο πάντα, με το κεφάλι προς τα κάτω.
Μπορεί κάποιος-α να το ερμηνεύσει αυτό; Δεν έχει κανένα άλλο πρόβλημα διατροφής, συμπεριφοράς κτλ.
Σας ευχαριστώ.
Πολύ απλά έτσι βολεύεται. Το 90% των πάρροτλετ που εκτρέφω κοιμούνται κρεμασμένα στα κάγκελα και ας είναι οι πατήθρες κενές. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας ή περαιτέρω έρευνας.
 
Back
Top