Ασθένειες Parrotlet μωρό με αγκυλωμένο πόδι

STALAVISTA

PB New Member
Εγγραφή
25 Απρ 2019
Μηνύματα
34
Καλησπέρα, έχω 2 μικρούς νεοσσούς και παρατήρησα ότι το ένα έχει έτσι το ποδαράκι του. Έχει σπάσει? Είναι κάτι άλλο? Τί μπορώ να κάνω? Δεν μπορώ να το βγάλω νομίζω ακόμη από την φωλιά, δεν τρώει ακόμη από μόνο του.

IMG-b98eb.webp
 
H πάθηση αυτή λέγεται splayed legs, το πόδι δεν είναι σπασμένο κι έχει αυτή τη λάθος κλίση απο το γλιστερό πάτωμα της φωλιάς. Διορθώνεται σε αυτή την ηλικία με σωστό δέσιμο των ποδιών. Όσο το καθυστερήσεις τόσο θα μειώνονται οι πιθανότητες να γίνουν τα πόδια του ίσια και λειτουργικά στο 100%. Διάβασε με προσοχή το θέμα του Γιάννη, θα βρεις τις οδηγίες. https://community.petbirds.gr/threads/Τα-δυο-νέα-υπέροχα-μωράκια-lovebird.40493/

Πληροφοριακά, η φωλιά τι υπόστρωμα έχει? Το ταίζουν οι γονείς ή το πήρες? Γιατί αν δεν το πήρες οι γονείς δεν θα το αφήσουν σε ησυχία με δεμένα πόδια και ίσως να κινδυνέψει.
 
Η φωλιά είναι αυτοσχέδια με ξύλινο πάτωμα στο οποίο είχα βάλει πριονίδια αλλά η θηλυκιά τα έβγαζε έξω συνέχεια. Για να έφτασε ως εδώ το μικρό φαντάζομαι το ταΐζουν. Να το βγάλω δηλαδή τόσο μικρό? Να μην το αφήσω μέσα μέχρι να μπορεί να φάει μόνο του (λογικά 1 εβδομάδα ακόμη..)
 
Και εγώ πέρυσι είχα δύο μωράκια που είχαν ακριβώς αυτό, βέβαια και στα δύο πόδια...όμως δεν γνώριζα τι ακριβώς να κάνω οπότε είχα φτιάξει με ένα τέτοιο σαν αυτό της εικόνας με ύφασμα. Το ένα το παπαγαλάκι τα κατάφερε και στάθηκε στα πόδια του απλά συνήθως χρειαζόταν να κρατιέται από τα κάγκελα στην μία πλευρά και για το βράδυ του είχα φτιάξει σαν μία φωλίτσα ώστε να πηγαίνει να ξεκουράζεται. Αυτό το έδωσα σε μία κυρία με το αδερφάκι του και είναι πολύ καλά! Το άλλο, ο Αγγελούκος, επειδή είχα δεθεί αρκετά μαζί του και ήξερα πως όπου και να το έδινα δεν θα τον φρόντιζαν πολύ, το κράτησα. Ήταν δραστήριος και σίγουρα πολύ γενναίος καθώς παρ΄όλες τις δυσκολίες του κατάφερνε να κάνει σχεδόν τα πάντα..και σίγουρα πετούσε απίθανα!.. Ωστόσο δυστυχώς πέθανε μόλις τεσσάρων μηνών. Τα λέω όλα αυτά καθώς μόλις είδα την φωτογραφία από αυτό το μικρούλι μου δημιουργήθηκαν άπειρα συναισθήματα!

Αρχικά συμφωνώ με τον @giannisvlg και σίγουρα θα πρέπει να το βγάζεις μερικές φορές για να ξεκουράζεται! Επίσης να το παρατηρείς συχνά καθώς μπορεί στην προσπάθειά του να το βγάλει, να τραυματιστεί ή να ερεθιστεί το δέρμα του σε εκείνο το σημείο. Τέλος όπως είπε και ο @Φοίβος παρατήρησε την αντίδραση των γονιών, αν και η αλήθεια είναι πως εγώ δεν είχα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα σε καμία από τις δύο περιπτώσεις, ωστόσο είναι απαραίτητο να δεις αν θα το ενοχλούν. Το να το βγάλεις από την φωλιά είναι η τελευταία λύση πιστεύω. Να το προσέχεις😌
 
@STALAVISTA To δέσιμο φαίνεται οκ, αρκεί να μην είναι σφιχτό γυρω απο τα πόδια όπως σου είπε κι ο Γιάννης. Αν το έβαλες πίσω κι ελέγξεις κι είναι ταισμένο εννοείται πως το αφήνεις εκεί. Αυτό το πουλάκι θέλει αρκετά πάνω απο μια εβδομάδα για να ξεκινήσει να τρώει μόνο του. Το υπολογίζω γύρω στις 3 εβδομάδες (δεν έχω μεγαλώσει πάροτλετ και κρινω μόνο απο το πόσο φτέρωμα έχει) και πιστεύω ότι θα ξεκινήσει να τρώει μόνο του αν παρακολουθεί τους γονείς του στο ίδιο κλουβί γύρω στις 7-8 εβδομάδες , θέλει δηλαδή κανένα μήνα ακόμη. Ο @jk1980 πιστεύω θα ξέρει να μας πει πιο σίγουρα.
 
Είχα αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα με το δικό σου, σε χειρότερη μορφή, και στο link παραπάνω η σχετική αναφορά και ο τρόπος που χρησιμοποίησα για να το διορθώσω. Δεν είναι σωστό το δέσιμο. Το ναρθηκάκι πρέπει να πιάνει πάνω από την άρθρωση, εκεί που είναι τώρα θα βάζει δύναμη να περπατήσει, θα γυρίζει ανάποδα και θα χτυπιέται να ξαναγυρίσει. Επίσης και τα δύο πόδια θα πρέπει να βρίσκονται κάτω από το σώμα τελείως. Το δεξί πόδι "φεύγει" και θα κολλήσει στραβά. Το νάρθηκα δεν τον αφαιρείς μέχρι να σιγουρευτείς ότι τα πόδια βρίσκονται στη σωστή θέση. Και σίγουρα δεν τον εφαρμόζεις με διαλείμματα για να ξεκουραστεί κτλ. Αφού οι γονείς ταΐζουν κανονικά δεν παίρνεις τον νεοσσό από την φωλιά. Πρέπει να είναι λίγο παραπάνω από 20 ημερών, άρα θέλει άλλες 2 με 3 εβδομάδες να απογαλακτιστεί. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.
 
@jk1980 το έχω δέσει αρκετές φορές γιατί το πρώτο το έβγαλε, έχει καλυτερέψει το πόδι αλλά δεν έφτιαξε τελείως, μπορεί να κάτσει στις πατήστρες αλλά αν το αφήσω σε επίπεδη ειδικά λεία επιφάνεια κάνει σπαγκάτο δεν μπορεί να σταθεί εκεί...Το έχω πάλι δεμένο αλλά δεν ξέρω αν έχει πλέον νόημα γιατί είναι 50 ημερών περίπου. Επίσης στο κουτουπιέ πάνω από τα δάχτυλα είναι λίγο πρησμένα σε σχέση με το αδερφάκι του. Να το κρατήσω έτσι για 2 εβδομάδες ακόμη? Έχει νόημα ή να το λύσω να είναι και άνετο στις κινήσεις του?
 
Συνέχισε την εφαρμογή. Κανονικά θα έπρεπε να είχε φτιάξει τελείως το πρόβλημα. Όσο πιο πολύ μεγαλώνει τόσο πιο δύσκολα θα μπορεί να διορθωθεί η συγκεκριμένη κατάσταση.
 
Back
Top